Huawei Watch 2 – recenzja

Pierwsza generacja Huawei Watch’a była całkiem popularna wśród użytkowników. Swoją popularność smartwatch zyskał przede wszystkim za świetną jakość wykonania oraz ciekawy design. Na tegorocznych targach MWC 2017 producent postanowił oficjalnie zaprezentować kolejną odsłonę swojego tego modelu. Przez ostatnie dwa tygodnie miałem przyjemność testować Huawei Watch 2. Niewątpliwie nie tylko wygląd jest jego mocną stroną. Zatem co czyni go urządzeniem wartym uwagi?

Zawartość pudełka i specyfikacja

Zacznijmy od samego pudełka i jego zawartości. Smartwatch został zapakowany w kwadratowym pudełku. Samo pudełko jest białe, a na jego przodzie znajduje się logo producenta i model urządzenia. W środku całość nawiązuje kolorystycznie do urządzenia, co moim zdaniem wygląda całkiem ładnie. W zestawie wraz z smartwatchem znalazło się miejsce dla ładowarki z odczepianym kablem i tacką do ładowania. Zestaw nie jest jakoś szczególnie bogaty, ale znalazło się w nim wszystko to, co potrzebne.

Huawei Watch 2 oferuje 1,2-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 390 x 390 pikseli. Jego sercem jest procesor Qualcomm Snapdragon Wear 2100, wspierany przez 768 MB pamięci RAM, a także 4 GB pamięci wbudowanej. Za łączność w tym modelu odpowiada moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, NFC, a także Bluetooth 4.1 Nie zabrakło oczywiście pulsometru. Całość zasilana jest przez akumulator o pojemności 420 mAh i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android Wear 2.0.

Jakość wykonania oraz design

Ponad rok po testach Huawei Watch’a nadal uważam, że jest to jeden z ładniejszych tego typu urządzeń dostępnych dotychczas na rynku. Niestety, producent wraz z premierą drugiej generacji postanowił porzucić dotychczasowy, elegancki design na rzecz bardziej sportowej i nieco topornej stylistyki. Nie uważam jednak, by Watch 2 był brzydki, ale do urządzeń konkurencji trochę mu brakuje. Do testów przypadła mi sportowa wersja Watch’a, ale dostępna jest wersja Classic, która cechuje się bardziej stylowym wyglądem.

Przejdźmy jednak do samej budowy. Główne miejsce zajmuje oczywiście koperta, w tym przypadku w kolorze pomarańczowym, która została wykonana z metalu, natomiast pierścień z wartościami minutowymi został już wykonany z tworzywa sztucznego. Z kolei pasek został wykonany z miękkiej gumy, przez którą niestety nasza skóra bardziej się poci, ale z drugiej strony gumowy pasek jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Z racji tego, że zastosowano tu uniwersalne zapięcie 20 mm, teleskopy umożliwiają zamontowanie dowolnego paska. Warto wspomnieć, że obudowa zegarka odznacza się dodatkowo certyfikatem IP68, co w teorii oznacza, że Huawei Watch 2 powinien znieść przysypanie przez piasek oraz zanurzenie w wodzie.  

Na prawej krawędzi urządzenia dwa przyciski. Pierwszy z nich, ten znajdujący się wyżej, pełni rolę głównego przycisku, który odpowiedzialny jest za powrót do ekranu głównego i otwieranie listy z aplikacjami, a także odpowiada za aktywację asystenta głosowego. Drugi z przycisków tak naprawdę nie pełni żadnej funkcji przypisanej przez producenta, dzięki czemu możemy sami wybrać jaką funkcję ma on pełnić. Po drugiej stronie koperty znalazł się pulsometr ze złączem do ładowania. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Na plus należy także zaliczyć skok bocznych przycisków.

Wyświetlacz

Huawei Watch 2 został wyposażony w wyświetlacz o średnicy 1,2 cala, który w moim odczuciu jest wystarczająco duży, aby komfortowo korzystać z urządzenia, choć warto nadmienić, że względem poprzednika, wyświetlacz został zmniejszony o 0,2 cala. Wyświetlacz został wykonany w technologii AMOLED, co w tego typu urządzeniach jest sporą zaletą. Nasycenie kolorów jest bardzo dobre, a kąty widzenia wręcz znakomite. Biel natomiast, jak to już bywa w przypadku AMOLED-ów, jest nieco żółtawa.

Producent w tym modelu postawił na rozdzielczość 390 x 390 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 326 ppi. Jest to wartość bardziej niż zadowalająca – wyświetlacze treści są ostre i trudno się do czegokolwiek przyczepić. Na końcu przyjrzyjmy się jasności. Jasność maksymalna bardzo dobrze radzi sobie w pełnym słońcu, wyświetlane treści pozostają bardzo czytelne. Jasność minimalna również cechuje się akceptowalnym poziomem, dzięki czemu korzystanie z zegarka nocą jest bardzo komfortowe.

 

Akumulator

Huawei Watch 2 ma akumulator o pojemności 420 mAh. Ładowanie zegarka codziennie to dla mnie coś niewyobrażalnego. Dlatego w czasie testów Watch’a 2 bardzo się ucieszyłem, że zegarek bez większego problemu wytrzymuje na jednym ładowaniu dwa dni pracy. Czy można chcieć czegoś więcej od smartwatcha? Oczywiście, ale moim zdaniem taki wynik w zupełności wystarcza. Pełne naładowanie Huawei Watch 2 na całe szczęście nie trwa zbyt długo – czas samego ładowania od 0 do 100% wynosi mniej więcej godzinę. Ładowanie odbywa się poprzez położenie zegarka na dedykowanej stacji  dokującej podpiętej do ładowarki.

Oprogramowanie

Huawei Watch 2 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android Wear 2.0, który względem wersji 1.x wprowadza wiele udoskonaleń. Android Wear 2.0 został nieco odświeżony. Na pokładzie urządzenia znalazło się sporo fajnych tarcz, które dodatkowo możemy spersonalizować według własnych upodobań. Sam interfejs jest podzielony na kilka ekranów, a głównym ekranem jest oczywiście tarcza zegarka. Smartwatch obsługuje również komendy głosowe. Dzięki czemu bezdotykowo możemy wysłać SMS’a, e-maila, napisać notatkę, wykonać połączenie, zapisać listę zakupów, sprawdzić tętno, etc.

Przeciągnięcie ekranu w lewo lub prawo pozwala wybrać ulubioną tarczę zegarka, natomiast przesunięcie palcem z góry do dołu rozwija pasek szybkich ustawień, z poziomu którego możemy wyciszyć dźwięk, przejść bezpośrednio do ustawień, włączyć tryb nie przeszkadzać, a także uruchomić tryb samolotowy. Z kolei powiadomienia wysuwane są z dolnej części ekranu. Warto dodać, że Android Wear 2.0 posiada wbudowany sklep Google Play, co umożliwia na przeglądanie oraz instalowanie aplikacji wprost z poziomu smartwatcha. Fajna opcja, dzięki której przeglądanie i instalowanie aplikacji jest znacznie łatwiejsze.

Aplikacja Android Wear, Huawei Wear oraz powiadomienia

Aby sparować Huawei Watch 2 z naszym urządzeniem musimy pobrać ze Sklepu Play aplikację Android Wear. Aplikację możemy zainstalować na urządzeniach z Androidem 4.3 lub nowszym, a także iOS 8.2 i nowszym. Sama aplikacja pozwala na szybki podgląd naładowania baterii, a także pozwala na wykonanie zrzutu ekranu. W Sklepie Play możemy także znaleźć aplikację Huawei Wear. Jej główny widok zawiera informację z jakim zegarkiem aktualnie jest połączony nasz smartfon, a także stan naładowania baterii. Jest też osobna sekcja z danymi fitness.

Jeśli chodzi o powiadomienia, to przychodzą one na zegarek niemal błyskawicznie względem pojawienia się ich na naszym urządzeniu. W ustawieniach możemy zdecydować, z jakich aplikacji powiadomienia będą do nas docierać.

Aplikacja Huawei Health i monitorowanie aktywności fizycznej

Aplikacja Huawei Health pozwala zbierać i porządkować w jednym miejscu wszystkie informacje na temat naszej aktywności fizycznej, pokonywanej dziennie liczby kroków, spalonych kalorii, pulsu oraz snu. Ważną kwestią jest fakt, jak dokładne są pomiary wykonywane przez urządzenie. Przez większość czasu zegarek liczył kroki bardzo dobrze –  na kilkaset kroków mylił się może o pięć. Na plus należy zaliczyć fakt, że smartwatch nie uważał machnięcia ręką jako pokonania kroku. Warto także dodać, że  Huawei Watch 2 bardzo wolnej jazdy samochodem nie traktował jako jazdy na rowerze.

W aplikacji synchronizują się wszystkie dane z naszego smartfona oraz z zegarka. Dostępne są statystyki i informacje na temat samej aktywności. Co najważniejsze całość wizualnie jest bardzo ładna, przez co intuicyjna i prosta w obsłudze. Na sam koniec warto zwrócić uwagę na pulsometr. W przypadku pomiarów dokonywanych w spoczynku, dokładność jest niemal idealna. Względem ciśnieniomierza pulsometr myli się o 2-4 uderzenia na minutę. Jeśli chodzi o pomiar w czasie aktywności, to w tej kwesti już nie jest tak dobrze.

Wydajność

Za płynne działanie Watch’a 2 odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon Wear 2100 o częstotliwości taktowania 1.2 GHz z układem graficznym Adreno 304, wspierany przez 768 MB pamięci RAM. W trakcie testów nie miałem żadnych problemów z wydajnością. Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi widokami było naprawdę błyskawiczne. Zegarek bez opóźnień reagował na nasze polecenia. Pod względem wydajności zegarek zdał egzamin celująco, trudno się tu do czegokolwiek przyczepić.

Łączność

Pod tym względem testowany model wypada całkiem nieźle. Mamy tutaj moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, NFC oraz Bluetooth 4.1. Zacznijmy od Bluetooth – w czasie testów nie pojawiły się jakiekolwiek problemy przy parowaniu z Huawei P10, Moto G5S Plus czy Zenfone 4 Selfie Pro. Na plus należy zaliczyć całkiem duży zasięg modułu. W urządzeniu jest też oczywiście GPS, który zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz szybko łapie fixa. Huawei Watch 2 pozwala także na wykonywanie połączeń wprost z zegarka, jednak warunkiem jest, aby urządzenie było połączone z naszym smartfonem lub miało włożoną kartę SIM.

Podsumowanie

Huawei Watch 2 to smartwatch skierowany przede wszystkim do osób aktywnych, uprawiających sport. Przyznam, że początkowo nie byłem przekonany do tego modelu, jednak z czasem wszystko się zmieniło i teraz mogę stwierdzić, że Huawei Watch 2 jest smartwatchem niemal idealnym. Nie jest może tak elegancki, jak pierwsza generacja, ale w dalszym ciągu wygląda całkiem nieźle i może się podobać. Dużym atutem zegarka jest jego jakość wykonania. Co tu dużo mówić – Huawei Watch 2 wygląda świetnie i sprawdza się doskonale jako dodatek do każdego rodzaju ubioru.

Jednak cały czas się zastanawiam czy wydawanie 1499 złotych jest w jakikolwiek sposób uzasadnione, bo jakby nie patrzeć, to cały czas tylko zegarek. Jeśli jednak poszukujecie ciekawie wyglądającego smartwatcha z ładnym wyświetlaczem, świetną kulturą pracy oraz pulsometrem i NFC, to Huawei Watch 2 jest idealnym urządzeniem dla Was.

A Wy co myślicie na temat Huawei Watch 2? Dajcie znać w komentarzach!

More Stories
HTC rezygnuje z produkcji tabletów