Sony Xperia XA1 vs. Huawei P9 Lite (2017) – porównanie

1

Wiele osób kupując dla siebie nowe urządzenie celuje zazwyczaj w średnią półkę cenową, czyli w urządzenia które oferują całkiem dużo za małe pieniądze. W tej półce można znaleźć wiele ciekawych smartfonów, dlatego postanowiłem zestawić ze sobą dwa warte uwagi modele. Pierwszym z nich jest Sony Xperia XA1, która cechuje się smukłymi ramkami, natomiast drugim – Huawei P9 Lite (2017). Jak wypadają średniaki w bezpośrednim porównaniu?

Jakość wykonania oraz design

Po wzięciu obu smartfonów w dłoń od razu rzuca się w oczy ich wygląd. Huawei P9 Lite (2017) może się podobać ze względu na zastosowanie obudowy z tworzywa sztucznego imitującego szkło, jednak takie zagranie nie powinno mieć miejsca w urządzeniu z tej półki cenowej. Warto też dodać, że sama ramka została wykonana z tworzywa sztucznego również świetnie imitującego prawdziwe aluminium. Sony Xperia XA1 natomiast może poszczycić się dłuższymi krawędziami wykonanymi z aluminium. Cała reszta również została wykonana z matowego tworzywa sztucznego. W przypadku P9 Lite (2017) należy zwrócić uwagę na problem zbierania odcisków palców. W tym miejscu warto wymienić także najważniejsze różnice widoczne pomiędzy dwoma urządzeniami.

 • obudowa P9 Lite (2017) jest znacznie cieńsza i smuklejsza, a same krawędzie nieco bardziej zaokrąglone, przez co urządzenie lepiej leży w dłoni.
 • przyciski znajdujące się na prawej krawędzi XA1 są lepiej wyczuwalne i moim zdaniem solidniej wykonane.
 • USB: w XA1 USB typu C, w P9 Lite (2017) – microUSB
 • Huawei P9 Lite (2017) został wyposażony w czytnik linii papilarnych, natomiast Xperia XA1 została pozbawiona tego typu zabezpieczenia.
 • obiektyw aparatu głównego w obu modelach znajduje się w górnej części tylnej obudowy, natomiast dioda doświetlająca w P9 Lite (2017) znajduje się z boku obiektywu, a w XA1 pod obiektywem.

Porównanie specyfikacji

 

Porównanie zdjęć

Po lewej Sony Xperia XA1, po prawej – Huawei P9 Lite (2017):

Jak możecie zauważyć, jakość zdjęć pochodzących z obu urządzeń jest bardzo zbliżona. Bardziej naturalne barwy moim zdaniem oddaje Huawei P9 Lite (2017), gdyż kolory na fotografiach wykonanych XA1 są zbyt mocno nasycone, choć nie jest to regułą i czasem XA1 pod tym względem zaskakuje pozytywnie. Za P9 Lite (2017) przemawia również fakt, że smartfon ładniej rozmywa tło. W przypadku zdjęć nocnych także znacznie lepiej wypada aparat zastosowany w Huawei, ale należy zaznaczyć, że w obu modelach pojawia się problem z ostrością oraz szczegółowością.

Wydajność (benchmarki)

Sony Xperia XA1: 

Huawei P9 Lite (2017):

Cechy przemawiające za wyborem Xperii XA1:

 • “bezramkowy” design (bardzo wąskie ramki po bokach wyświetlacza),
 • USB typu C,
 • nieco lepszy czas pracy (do 7,5h SoT vs. do 5h SoT),
 • NFC,
 • więcej pamięci wbudowanej.

Cechy przemawiające za wyborem P9 Lite (2017):

 • smuklejsza obudowa, przez co smartfon lepiej leży w dłoni,
 • skaner linii papilarnych z obsługą gestów,
 • interfejs z dodatkowymi funkcjami,
 • bogatszy tryb profesjonalny w aparacie.

Podsumowanie

Przyznam szczerze, że wizualnie bardziej podoba mi się Huawei P9 Lite (2017), a i trochę lepiej leży w dłoni, choć  Xperia XA1 dzięki “bezramkowej” konstrukcji wygląda nieco bardziej nowocześnie. Jednak nie skupiajmy się na samym wyglądzie, a nad cechami, które przede wszystkim przemawiają za wyborem konkretnego modelu.

Dwa zestawione smartfony bardzo się od siebie różnią. Huawei jest urządzeniem bardziej funkcjonalnym, z lepszym aparatem głównym, a także skanerem linii papilarnych obsługującym różne dodatkowe gesty. Z drugiej jednak strony mamy Xperię XA1, która może pochwalić się nieco płynniejszym działaniem, dłuższymi czasami pracy, a także obecnością NFC. Pozostaje tylko pytanie, które z urządzeń ostatecznie wybrać? Warto jeszcze dodać, że różnica w cenie między XA1, a P9 Lite (2017) wynosi około 100 złotych.

Osobiście jednak nie umiem jednoznacznie wskazać, który ze smartfonów wypada lepiej. Oba mają swoje minusy, które mogą wpłynąć na ostateczny wybór. Jednak moje serce jest bliżej Huawei P9 Lite (2017), który mimo nieco słabszych podzespołów, pozwala na wykonywanie ciekawych fotografii. Do tego dochodzi jeszcze skaner linii papilarnych, który działa naprawdę błyskawicznie, przy czym oferuje także kilka dodatkowych funkcji. Ważną kwestią jest również więcej ciekawych smaczków dostępnych w nakładce EMUI.

A według Was który smartfon jest lepszy? Dajcie znać w komentarzach.