0

Allview X4 Soul Mini S jest jednym z najtańszych budżetowców rumuńskiego producenta, skierowanym do najmniej wymagających użytkowników. Smartfon z jednej strony wygląda całkiem nieźle, ale z drugiej oferuje słabą specyfikację. Za całość przychodzi nam zapłacić 599 złotych. Czy zatem warto zwrócić uwagę na to urządzenie? Jak wypada na tle innych smartfonów w niskiej półce cenowej?

Zawartość pudełka i specyfikacja

Allview X4 Soul Mini S przywędrował do mnie w prostokątnym, zgrabnym pudełku. Z zewnątrz opakowanie raczej niczym ciekawym się nie wyróżnia. Karton jest dosyć sztywny, a samo pudełko otwieramy podnosząc jego wieko do góry. Testując poprzednie urządzenia Allview bardzo podobało mi się to, że producent dorzuca do zestawu kilka ciekawych dodatków, które w ostatnim czasie są rzadko spotykane. Zestaw X4 Soul Mini S nie jest tak bogaty, jednak zważywszy na cenę urządzenia nie można narzekać. Obok smartfonu jest oczywiście modułowa ładowarka, kabel USB, a także zestaw dokumentów i kluczyk do wyjmowania tacki na karty. W środku znajdziemy także całkiem przyzwoite słuchawki.

Przejdźmy do specyfikacji urządzenia. Allview X4 Soul Mini S został wyposażony w 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD. Jego sercem jest prawdopodobnie czterordzeniowy procesor MediaTek MT6737 o częstotliwości taktowania 1.25 GHz z układem graficznym Mali-T720. Całość wspierana jest przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 16 GB pamięci wbudowanej, którą można rozszerzyć przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Za jakość zdjęć odpowiada 8 Mpx aparat główny oraz 8 Mpx kamerka.  Allview X4 Soul Mini S działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 7.0 Nougat z nakładką producenta i zasilany jest przez akumulator o pojemności 2500 mAh.

Jakość wykonania oraz design

X4 Soul Mini S może nie wyznacza nowych trendów stylistycznych, ale z całą pewnością jest urządzeniem atrakcyjnym i eleganckim. Smartfon został wykonany z aluminium, przód urządzenia z kolei został pokryty szkłem 2.5D. Obudowa to typowe unibody. Tylny panel bardzo dobrze maskuje rysy, ale ciężko jest się pozbyć wszechobecnych tłustych śladów i odcisków palców. Pod względem jakości wykonania Allview postawiło poprzeczkę naprawdę wysoko. Wszystkie przyciski zostały idealnie wpasowane w obudowę, nie ma mowy tutaj o jakichkolwiek luzach i trzeszczeniu. Plecki urządzenia zostały po bokach delikatnie zaokrąglone, dzięki czemu smartfon pewnie leży w dłoni.

Z przodu X4 Soul Mini S mamy 5-calowy wyświetlacz IPS, pod którym producent nie wiedzieć czemu zostawił sporo niezagospodarowanego miejsca. Nad ekranem mamy natomiast 8 Mpx kamerkę, głośnik do rozmów oraz zestaw czujników. Z tyłu obudowy znajdziemy oczko 8 Mpx aparatu z diodą doświetlającą LED, czytnik linii papilarnych, a także logo producenta oraz głośnik multimedialny.  Jeszcze szybki rzut oka na krawędzie. Prawa skrywa w sobie slot na karty, natomiast na prawej krawędzi mamy gładkie przyciski do regulacji głośności oraz włącznik. Na dolnej krawędzi znajdziemy jedynie mikrofon, a górna została zagospodarowana przez złącze USB i 3.5 mm jack audio.

Wyświetlacz

Wyświetlacz ma przekątną 5” i rozdzielczość raczej standardową dla tej półki cenowej, czyli HD. Daje nam to zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 294 ppi, co oznacza, że  wyświetlane czcionki są wystarczająco ostre i wyraźne. Narzekać będą wyłącznie bardziej wymagający użytkownicy. Na plus muszę zaliczyć jasność maksymalną . Użytkowanie Allview X4 Soul Mini S w słoneczne dni nie sprawia  większego problemu, natomiast jasność minimalna również wypada całkiem nieźle, dzięki czemu możemy komfortowo korzystać z urządzenia nocą. Kąty widzenia są przyzwoite, aczkolwiek nieco odchylając  urządzenie można zauważyć minimalną degradację kolorów. Samo odwzorowanie kolorów stoi na dobrym poziomie.

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy funkcję MiraVision,dzięki której możemy wybrać jeden z dostępnych trybów kolorów: standardowy, żywy lub użytkownika. W tym ostatnim możemy dostosować kontrast, nasycenie, ostrość,temperaturę barwową, a także kontrast dynamiczny.

Aparat

Pod tym względem nie spodziewajcie się zbyt wiele dobrego. Owszem, aparaty radzą sobie zadowalająco, ale jakość zdjęć mocno odbiega od tego, co oferuje bezpośrednia konkurencja. W Allview X4 Soul Mini S mamy do czynienia z aparatem głównym 8 Mpx i kamerką przednią 8 Mpx. Aplikacja aparatu jest typowa dla smartfonów z czystym Androidem i niestety producent nie zdecydowała się jej chociaż minimalnie odświeżyć. Standardowo po jednej stronie mamy spust migawki i rozpoczęcie nagrywania filmów, skrót do galerii, a takżę ustawień. Oprócz normalnego wykonywania zdjęć czy rejestrowania filmów, możemy jedynie skorzystać z trybu panoramicznego. Poza tym w ustawieniach znajdziemy możliwość zmiany ekspozycji, balansu bieli, efektu kolorów, a także trybów scenerii. 

Jeśli chodzi o jakość zdjęć, to prezentuje się ona dosyć kiepsko. Oczywiście w dobrych warunkach oświetleniowych możemy wykonać całkiem ładne zdjęcia, choć należy pamiętać, że nie są one do końca ostre, a samo odwzorowanie kolorów również nie wypada zbyt dobrze. W gorszych warunkach oświetleniowych zdjęcia cechują się sporą ilością szumów. Pod tym względem Allview X4 Soul Mini S wypada  naprawdę słabo. Przednia kamerka z kolei oferuje poprawną jakość. Fotografie wykonane przednim aparatem wypadają naprawdę nieźle, ale tylko w dobrych warunkach oświetleniowych.

Wideo nagramy w maksymalnej rozdzielczości HD. Także w tym przypadku jakość nagrań jest poprawna. Obraz cechuje się niezłą płynnością, a rejestrowana ilość szczegółów jest zadowalająca.

Akumulator

Wbudowane ogniwo ma pojemność 2500 mAh. Zważywszy na to, że testowany model posiada  5-calowy wyświetlacz pracujący w rozdzielczości HD, a za jego działanie odpowiada energooszczędny procesor możemy od niego oczekiwać zadowalających czasów pracy. W praktyce Allview X4 Soul Mini S  oferuje dzień pracy, od rana do  wieczora, z czego na włączonym ekranie 4-5,5 godziny, w zależności od jasności ekrany, włączonych modułów i sposobu użytkowania. Mniej wymagający użytkownicy będą w stanie spokojnie wyciągnąć z akumulatora 1,5 dnia pracy, a czasem nawet dwa dni z dala od ładowarki. Pełne ładowanie Allview X4 Soul Mini S ładowarką dołączoną do zestawu trwa około 2,5 godziny.

Czytnik linii papilarnych

Bardzo cieszy fakt, że na pokładzie X4 Soul Mini S jest obecny skaner linii papilarnych, ale niestety tyle pozytywów na  jego temat mogę powiedzieć. Skaner może i jest precyzyjny i reaguje niemal na każde przyłożenie palca, ale samo odblokowywanie urządzenia trwa dłuższą chwilę. Oczywiście nie każdemu będzie to przeszkadzać, jednak uważam, że warto o tym wspomnieć. Czytnik pozwala na zapisanie do pięciu różnych odcisków naszych palców, a awaryjnie musimy dodać alternatywną metodę odblokowywania: PIN, wzór lub hasło. 

Oprogramowanie

Allview X4 Soul Mini S pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 7.0 Nougat z nakładką producenta. Sama nakładka mocno się różni od tego, co mogliśmy zobaczyć w przypadku Allview X3 Soul Plus. W testowanym modelu interfejs przypomina nieco bardziej czystego Androida. Ekran domowy raczej niczym szczególnym się nie różni od tego, co znamy z innych urządzeń konkurencji. Z poziomu ekranu głównego możemy uruchomić oddzielną szufladkę z aplikacjami. Z ciekawszych dodatków warto wymienić:

  • wybudzanie ekranu przez dwukrotne tapnięcie,
  • wykonywanie zrzutu ekranu po przeciągnięciu trzema palcami po ekranie w dół,
  • funkcja alarmowa – funkcja pozwala zawołać pomoc wysyłając wiadomości zawierające nasza lokalizację do kontaktów alarmowych. Funkcję możemy  włączyć poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisków zwiększania i zmniejszania głośności przez 3 sekundy,
  • harmonogram włączania i wyłączania.

Wydajność

Allview X4 Soul Mini S napędzany jest przez czterordzeniowy procesor MediaTek MT6737 o częstotliwości taktowania 1.25 GHz z układem graficznym Mali-T720. Procesor połączony jest z 1 GB pamięci RAM. X4 Soul Mini S niestety jest smartfonem, który wymaga od nas ogromu cierpliwości. Jest to urządzenie, które nie działa nawet zadowalająco. Smartfon niemal bez przerwy zamula, a samo ładowanie poszczególnych aplikacji i stron internetowych wymaga od nas sporo cierpliwości. Podobnie wygląda przełączanie się pomiędzy aplikacjami. O wielozadaniowości także nie może być mowy. Niestety, X4 Soul Mini S to niska półka, która pod względem działania wymaga naprawdę wiele cierpliwości. Po okresie testów doskonale wiem, że smartfon przeznaczony jest dla bardzo niewymagających użytkowników. Jak Allview X4 Soul Mini S wypada w testach syntetycznych? Spójrzcie na wyniki uzyskane w najpopularniejszych benchmarkach.

Łączność

Na pliki użytkownika przeznaczono 16 GB pamięci wbudowanej, z czego na start użytkownik dostaje ponad 10 GB. Smartfon obsługuje karty microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Jeśli chodzi o jakość rozmów, to jest ona bardzo dobra. Urządzenie w czasie testów nie miało żadnych problemów z zasięgiem, a sama głośność rozmów była w porządku. Za łączność w tym modelu odpowiada jednozakresowy moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ pracujący w częstotliwości 2.4 GHz. Jest też Bluetooth 4.2, LTE oraz GPS z A-GPS. Wszystkie moduły działały prawidłowo.

Podsumowanie

Allview X4 Soul Mini S to ładnie wyglądający smartfon z Dual SIM, który skierowany jest dla mniej wymagających użytkowników. Należy jednak pamiętać, że smartfon ma spore problemy z wydajnością, a także cechuje się przeciętnymi aparatami, które nie pozwalają na wykonanie ładnych zdjęć. Do podstawowych zadań, typu rozmowy, SMS, nawigacja, internet Allview X4 Soul Mini S nada się idealnie. Jednak w tej cenie znajdziemy bardziej kompletne propozycje.

A co Wy myślicie o Allview X4 Soul Mini S? Dajcie znać w komentarzach.

Poznaliśmy wygląd i specyfikację Xiaomi Redmi Note 5

Wcześniejszy wpis

Sony Xperia XZ Premium z aktualizacją do Androida Oreo

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony