Honor 8 Pro – recenzja

Honor 8 to świetny smartfon, który w czasie testów zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Nadal uważam, że jest to urządzenie, które w swojej półce cenowej nie ma sobie równych. Zresztą porównanie Honora 8 z Galaxy A5 (2017) nieco pokazuje wyższość zeszłorocznego flagowca Chińczyków. Jednak skupmy się na innym ciekawym urządzeniu, którym jest Honor 8 Pro. Urządzenie aktualnie kosztuje około 2400 złotych i już na wstępie mogę zaznaczyć, że jest to jeden z ciekawszych modeli w tej półce cenowej. Jednak czy Honor 8 Pro może rywalizować z tegorocznymi flagowymi modelami konkurencji?

Zawartość pudełka i specyfikacja

Honor 8 Pro kontynuuje tradycję chińczyków i tak jak inne modele, przywędrował do mnie w bardzo ładnym, granatowym pudełku. W tym przypadku wszystko zostało jak zwykle dokładnie i elegancko zapakowane, nic nie  wystaje, poprostu pełna elegancja. W zestawie, prócz telefonu znajdziemy ładowarkę z odczepianym kablem USB-C oraz kluczyk do wyjęcia tacki. Ciekawym i niespotykanym dodatkiem są kartonowe gogle oraz dwie soczewki, dzięki którym możemy spróbować namiastki VR. Są to gogle bardzo podstawowe, jednak ich obecność jest naprawdę miłym akcentem ze strony producenta.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, to otrzymujemy jedną z mocniejszych konfiguracji dostępnych na rynku. Urządzenie zostało wyposażone w 5,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Jego sercem jest ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 960 wspierany przez 6 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej, którą można rozszerzyć przy pomocy karty microSD. Za jakość zdjęć odpowiada podwójny aparat główny 12 Mpx z przysłoną f/2.2 oraz kamerka przednia 8 Mpx z przysłoną f/2.4. Ponadto za łączność odpowiada moduł Wi-Fi, Bluetooth, NFC, LTE, GPS, A-GPS, GLONASS oraz port USB typu C. Całość zasilana jest przez akumulator o pojemności 4000 mAh i działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 7.0 Nougat z nakładką EMUI 5.0.

Jakość wykonania oraz design

Pod względem wyglądu Honor 8 Pro naprawdę przypadł mi do gustu. Uważam nawet, że zastosowana obudowa z aluminium wygląda znacznie lepiej od tej znanej z Honora 8. Jest to spora zmiana na plus – na urządzeniu nie są aż tak bardzo widoczne odciski naszych palców. Jednak mam kilka zastrzeżeń. Po wyjęciu urządzenia z pudełka od razu rzuciły mi się w oczy dwa zagłębienia na tylnej obudowie, które sugerują, że urządzenie po upadku może dosyć mocno się uszkodzić. Kolejną kwestią jest to, że na górnej ramce widoczne są małe zadrapania czy też ubytki. Niestety, to pokazuje, że Honor 8 Pro raczej ciężko będzie znosić upływ czasu. Jednak na wyświetlaczu, jak i obiektywach aparatu nie pojawiły się żadne rysy.

Spójrzmy na rozmieszczenie przycisków, portów oraz złączy. Na prawym boku mamy przyciski do regulacji głośności o płaskiej fakturze oraz włącznik, który jest chropowaty. Lewy bok został zagospodarowany przez szufladkę na kartę nanoSIM oraz microSD. Dolna krawędź skrywa w sobie USB typu C, 3.5 mm jack audio oraz głośnik multimedialny. U góry natomiast znajdziemy mikrofon oraz port podczerwieni. Front urządzenia cechuje się minimalizmem, dlatego też znajdziemy tam wyłącznie wyświetlacz, umieszczone pod nim logo oraz głośnik do rozmów, obiektyw kamerki, zestaw czujników i diodę powiadomień, które zostały oczywiście ulokowane nad wyświetlaczem. W górnej oraz dolnej części tylnej obudowy znajdziemy plastikowe paski antenowe, które zostały świetnie wkomponowane w całą resztą. Z tyłu umieszczono również okrągły czytnik linii papilarnych oraz dwa obiektywy, którym towarzyszą dwie diody doświetlające LED.

Pomimo dużych rozmiarów urządzenie bardzo dobrze leży w dłoni. Smartfona można również obsługiwać jedną ręką, jednak aby dosięgnąć do każdej krawędzi wyświetlacza musimy nim nieco manewrować, co z kolei może skutkować wyślizgnięciem się urządzenia z rąk. Do jakości wykonania również nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszystkie elementy są świetnie spasowane, a przyciski prawidłowo osadzone w obudowie.

Wyświetlacz

Honor 8 Pro cechuje się 5,7-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości QHD. Już na początku muszę zaznaczyć, że naprawdę trudno jest mi wskazać jakiekolwiek negatywne cechy danego wyświetlacza. Rozdzielczość QHD przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 515 ppi, co z kolei oznacza, że ostrość wyświetlanego obrazu jest całkowicie wystarczająca do codziennego użytkowania. Matryca została wykonana w technologii IPS i w tym przypadku cechuje się ona odpowiednio nasyconymi i bardzo dobrze odwzorowanymi kolorami. Kąty widzenia są znakomite, a reakcja na dotyk niemal natychmiastowa. Jasność maksymalna jest doskonała. W słoneczne dni nie miałem najmniejszych problemów z dostrzeżeniem wyświetlanych treści. Warto zaznaczyć, że jasność cechuje się wyższym podświetleniem niż w testowanej ostatnio XZ Premium. Jasność minimalna również pokazała się z dobrej strony – jest wystarczająco niska, przez co korzystanie z urządzenie w ciemnościach jest komfortowe. Ponadto dodano także czujnik światła, który bardzo dobrze sobie radzi. Na plus należy także zaliczyć obecność filtra światła niebieskiego. W ustawieniach wyświetlacza możemy zmienić temperaturę barw, tryb ekranu, a także rozmiar czcionki.

Aparat

Honor 8 Pro oferuje dwa aparaty z matrycami o rozdzielczości 12 Mpx z przysłoną f/2.2 oraz kamerkę o rozdzielczości 8 Mpx z przodu. Jeden obiektyw wykonuje zdjęcia monochromatyczne, natomiast drugi kolorowe. Do całości dochodzi jeszcze dwutonowa dioda doświetlająca LED. W przeciwieństwie do flagowców Huawei nie zastosowano tutaj optyki Leica. Dwa obiektywy pozwalają na wykonywanie fotografii z głębią ostrości. Przejdźmy do aplikacji aparatu. Jej interfejs jest prosty i przejrzysty, dzięki czemu bardzo łatwo jest się odnaleźć w poszczególnych opcjach. Główny widok to wyłącznie ikony podstawowych, po przejściu na lewy ekran mamy dostęp do dodatkowych trybów, natomiast po prawej do ustawień. Wśród trybów znajdziemy: profesjonalne zdjęcie, wideo, profesjonalny film, czarno-białe, HDR, tryb nocny, panorama, malowanie światłem, tryb poklatkowy, zwolnione tempo, znak wodny, notatka audio oraz skanowanie dokumentu. Tryb manualny pozwala na ręczne ustawienie najważniejszych parametrów, np. ISO, ostrości oraz balansu bieli. Możemy także skorzystać z formatu RAW.  

Jakość fotografii wykonywanych przy pomocy Honor 8 Pro jest bardzo dobra i nie mam do tego żadnych wątpliwości. Na plus należy zaliczyć zdecydowanie naturalnie odwzorowanie barw, które są bardzo zbliżone do rzeczywistości. Co więcej, zdjęcia cechują się zadowalającą ostrością. Zdjęcia prezentują się przyzwoicie również w gorszych warunkach oświetleniowych. Honor 8 Pro oferuje nagrywanie wideo w 4K, FHD 60 kl./s, FHD oraz HD. Jakość nagrań stoi na bardzo wysokim poziomie. W tej kwestii nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń do odwzorowania kolorów oraz ogólnej szczegółowości. Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcia oraz nagrania wykonane telefonem Honor 8 Pro.

Akumulator

Pod obudową Honor 8 Pro umieszczono ogniwo o pojemności 4000 mAh, które przy 5,7-calowym wyświetlaczu pozwala na osiągnięcie zadowalających czasów pracy. Wszystko oczywiście, jak zawsze zależy od intensywności użytkowania telefonu, jasności ekranu oraz wykorzystywanych aplikacji. W moich rękach Honor 8 Pro działał średnio dzień, z czego na włączonym ekranie ok. 5 godzin na LTE lub około 5,5 (maksymalnie do 6 godzin) na Wi-Fi. Raz udało mi się uzyskać prawie 7 godzin na włączonym ekranie, co moim zdaniem jest wynikiem zadowalającym.  W sieci spotkałem się z opiniami ludzi, którzy twierdzili, że osiągnięcie około 7-8 godzin na włączonym ekranie nie jest dużym problemem. Ładowanie Honora 8 Pro od 0% do 100% trwa około 100 minut.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych został umieszczony z tyłu. Znajduje się on tuż pod palcem wskazującym i dodatkowo pozwala na obsługę gestów. Przejdźmy jednak do samego skanera. Ten oczywiście, jak w przypadku poprzednich smartfonów Huawei oraz Honor działa niezawodnie, a także bezproblemowo. Wystarczy dosłownie musnąć skaner, aby nasze urządzenie zostało odblokowane. Ponadto skaner możemy wykorzystać do robienia zdjęć, nagrywania wideo, zatrzymywania alarmu, czy też odbierania połączeń. Możemy także wysunąć pasek powiadomień poprzez przesunięcie palcem z góry w dół po czytniku oraz przeglądać zdjęcia w galerii. Po za tym przy pomocy skanera możemy zablokować dostęp do sejfu oraz wybranych przez nas aplikacji. Na koniec muszę wspomnieć, że czytniki linii papilarnych w smartfonach Huawei, a także Honor uważam za jedne z najlepszych na rynku. Dodatkowo posiadają one wiele ciekawych funkcji. Pod tym względem Huawei wygrywa z konkurencją.

Oprogramowanie

Honor 8 Pro pracuje pod kontrolą Androida 7.0 Nougat z nakładką EMUI 5.0. W tym akapicie nie będę się rozpisywać, bo w każdej poprzedniej recenzji smartfona Huawei lub Honor możecie przeczytać dokładnie to samo. Pozwolę sobie jedynie wymienić najważniejsze funkcje dostępne w nakładce:

 • WiFi+: funkcja pozwala na inteligentne przełączanie pomiędzy Wi-Fi, a transmisją danych,
 • automatyczne włączanie WiFi, gdy urządzenie znajdzie zasięg znanej sieci,
 • styl ekranu głównego: do wyboru mamy dwa: standardowy (znany z wcześniejszych wersji nakładki) oraz klasyczny (z szufladką aplikacji),
 • możliwość zmiany motywów,
 • tryb prosty,
 • menedżer urządzenia,
 • przycisk wiszący – przycisk umożliwiający szybki dostęp do klawiszy wstecz, home, ostatnio otwartych aplikacji, blokady ekranu, a także optymalizacji jednym dotknięciem,
 • zaplanowane włączanie i wyłączanie,
 • tryb nie przeszkadzać,
 • aplikacja bliźniacza.

Ponadto nakładka bogata jest w wiele ciekawych gestów:

 • odwróć urządzenie, aby wyciszyć połączenia przychodzące oraz alarmy,
 • podnieś urządzenie, aby zmniejszyć głośność dzwonka, alarmów i minutnika,
 • przyłóż, gdy otrzymasz połączenie, podnieś telefon do ucha, aby je odebrać,
 • inteligentne zdjęcie ekranu – stuknij dwa razy knykciem w ekran, aby zrobić zrzut ekranu lub zakreśl knykciem zamknięty obszar na ekranie, aby wykonać zrzut części ekranu,
 • rysuj – na zablokowanym ekranie należy narysować knykciem literę, aby uruchomić odpowiednią aplikację,
 • gest podzielonego ekranu – zagiętym palcem należy narysować linię w poprzek ekranu, aby uruchomić tryb podzielonego ekranu,
 • miniaturowy podgląd ekranu – przesuń palcem po pasku nawigacji, aby uruchomić dany tryb,
 • przesuwanie klawiatury.

Wydajność

Dla wielu z Was będzie to najciekawszy akapit w całej recenzji. Bowiem, Honor 8 Pro został wyposażony w 6 GB pamięci operacyjnej RAM, które robi największe wrażenie w parametrach tego modelu. Jednak przejdźmy jeszcze do zastosowanego procesora. Mamy tutaj ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 960, który składa się z czterech rdzeni Cortex A73 taktowanych zegarem 2.4 GHz oraz czterech rdzeni Cortex A53 pracujących z częstotliwością taktowania 1.8 GHz. Całość uzupełnia układ graficzny Mali-G71, a także Android 7.0 Nougat.

W tym miejscu muszę wspomnieć, że Honor 8 Pro to jedno z najszybszych i najbardziej wydajnych smartfonów z jakich kiedykolwiek miałem przyjemność korzystać. Podczas ostatnich kilku tygodni nie przydarzyła się sytuacja, w której testowane urządzenie zwolniło. Aplikacje są uruchamiane w mgnieniu oka, a samo przełączanie pomiędzy nimi odbywa się bez jakichkolwiek problemów. Warto dodać, że Honor 8 Pro bardzo dobrze poradził sobie z utrzymaniem aplikacji w RAM-ie. Przez kilka dni mogłem zapomnieć o ich zamykaniu, a po powrocie były natychmiast uruchamiane bez przeładowywania. Urządzenie bardzo dobrze radzi sobie również z grami pokroju Asphalt 8, Real Racing 3 czy też Dead Trigger 2. Jedynie co zauważyłem, to smartfon lubi się grzać podczas dłuższej rozgrywki. Jednak nie są to temperatury, które zmniejszyłyby komfort korzystania z telefonu.

Łączność

W tej kwestii otrzymujemy standardowy zestaw obecny w większości flagowych urządzeń. Smartfon oferuje dwuzakresowy moduł Wifi pracujący w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, modem LTE, a także GPS ze wsparciem A-GPS i GLONASS. Nie zabrakło także hybrydowego slotu na karty SIM. Możemy więc korzystać z dwóch kart nanoSIM lub jednej karty nanoSIM oraz jednej karty microSD. Warto wspomnieć, że przy korzystaniu z dwóch kart SIM tylko w jednej z nich możemy w pełni wykorzystać możliwości transmisji danych. Jeśli chodzi o moduły łączności, to w czasie testów nie pojawiły się żadne problemy. Jakość rozmów stoi na bardzo wysokim poziomie – rozmówcy słyszeli mnie dobrze w każdych warunkach, a ja również nie miałem problemu z ich zrozumieniem. Kolejną kwestią jest działanie GPS. Tutaj również nie mam żadnych zastrzeżeń. Urządzenie szybko łapie fixa, a nawigowanie do wyznaczonego miejsca odbywa się bez przeszkód. Na koniec warto wspomnieć o pamięci wbudowanej, której mamy 64 GB, ale na dane użytkownika pozostaje około 52 GB. Pamięć dodatkowo możemy rozszerzyć przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności do 128 GB.  

Podsumowanie

Honor 8 Pro to urządzenie, które zyskało sobie moją sympatię i bardzo miło będę go wspominać. Chińczycy po raz kolejny pokazali, że niemal kompletny smartfon wcale nie musi kosztować ponad 3000 złotych. W cenie wynoszącej około 2400 złotych otrzymujemy ładny i świetnie wykonany sprzęt. Oferuje on również wysoką wydajność. Z minusów warto zaznaczyć brak optycznej stabilizacji obrazu oraz słabej jakości fotografie wykonane przednią kamerką. Szkoda, że Chińczycy nie pokusili się o dodanie kilku fotograficznych funkcji znanych chociażby z modelu P10 czy P10 Plus. Jednak uważam, że nie są to wady, które dyskwalifikują to urządzenie i z czystym sumieniem mogę go Wam polecić.

A co Wy myślicie na temat Honora 8 Pro? Dajcie znać w komentarzach.

More Stories
Ferguson Fbox 2