PocketBook Touch HD – recenzja

Pewnie wielu z Was z czytnikami ebooków kojarzy przede wszystkim urządzenia Amazonu, ale na rynku nie brakuje rywali dla Kindle’a. Przez ponad dwa tygodnie miałem okazję korzystać z czytnika e-booków o nazwie PocketBook Touch HD. Czy wspomniany model jest w stanie rzucić wyzwanie urządzeniom Amazonu? Czym wyróżnia się spośród konkurencji? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Zawartość pudełka i specyfikacja

Od mojego ostatniego kontaktu z czytnikiem e-booków od PocketBook trochę czasu już minęło, ale opakowanie testowanego modelu nie różni się zbyt mocno od poprzedników. W zestawie znajdziemy kabel USB oraz podstawową dokumentację.

Jeśli chodzi o specyfikację, to otrzymujemy 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości HD. Sercem urządzenia jest procesor o częstotliwości taktowania 1 GHz, wspierany przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM oraz 8 GB wbudowanej przestrzeni, którą można rozszerzyć przy pomocy karty microSD do 32 GB. Specyfikację uzupełnia akumulator o pojemności 1500 mAh. Jak widzicie wszystkie dane na papierze nie wyglądają zbyt obiecująco, jednak trzeba pamiętać, że tego typu urządzenia nie potrzebują mocnej specyfikacji.

Jakość wykonania oraz design

PocketBook Touch HD to przede wszystkim eleganckie wzornictwo. Obudowa czytnika została wykonana z matowego tworzywa sztucznego. Fajnie, że tylna część obudowy dodatkowo wykonana jest z tworzywa o gumowanej fakturze. Dużym plusem jest dla mnie to, że dolna część jest chropowata, przez co czytnik znacznie lepiej leży w dłoni. Na froncie znajdziemy całkiem wąskie ramki wokół wyświetlacza, pod którym umieszczono logo Pocketbook, a także cztery fizyczne przyciski: Home, Menu oraz dwa odpowiedzialne za zmianę stron. Wszystkie złącza i przyciski znajdziemy na dolnej krawędzi. Umieszczono tam złącze microUSB, port mini jack, slot na kartę pamięci, przycisk power oraz otwór do resetowania urządzenia.

Ekran

Zastosowany tu wyświetlacz to 6-calowy E Ink Carta o rozdzielczości 1072 x 1448 pikseli. Taki zestaw daje zagęszczenie pikseli na cal wynoszące 300 ppi. W praktyce oznacza to, że obraz jest bardzo szczegółowy i ostry, a same czcionki są wyraźne. Nie zabrakło również podświetlenia, które jest równomierne na całej powierzchni wyświetlacza. Jasność jest w pełni wystarczająca podczas codziennego korzystania z urządzenia. Ekran dotykowy na podczerwień reaguje bardzo szybko i dokładnie. Jedynym minusem jest ghosting, który nie przeszkadza, ale jest widoczny. Na szczęście możemy się go pozbyć przez częstsze odświeżanie ekranu. Ekran wyświetla obraz w 16 odcieniach szarości. Sam wyświetlacz cechuje się szerokimi kątami widzenia. Papier elektroniczny to dosyć specyficzny rodzaj ekranu, którego zadaniem w głównej mierze jest ochrona naszego wzroku.

Akumulator

PocketBook Touch HD zasilany jest przez akumulator o pojemności 1500 mAh, którego przez cały okres testów nie udało mi się rozładować. Pod tym względem urządzenie bardzo mnie zaskoczyło. Podczas kilkugodzinnego czytania z włączonym WiFi i ustawieniu podświetlenia mniej więcej na 50% naładowanie baterii spadło o około 2%. Według producenta PocketBook Touch HD wytrzyma do jednego miesiąca bez konieczności ładowania.

Oprogramowanie

Oprogramowanie jest bardzo dobrze znane z innych urządzeń PocketBooka. Cała konfiguracja przebiega szybko i nie pojawiają się żadne problemy. Po uruchomieniu czytnika na ekranie głównym widzimy wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Na górnej belce znajduje się zegar oraz informacja o poziomie naładowania baterii. Poniżej mamy zakładkę z ostatnio czytanymi oraz ostatnio dodanymi książkami. Oba katalogi można przeglądać poprzez przesunięcie palcem po ekranie. W dolnej części ekranu głównego znajduje się rozwijane menu, w którym znajdziemy wszystkie dostępne funkcje: Aktualności RSS, Browser, Dropbox, galeria,  kalkulator, książki, księgarnia, odręczny notatnik, odtwarzacz audio, pasjans, PocketBook Sync, Send-to-PocketBook, sudoku, szachy, słownik oraz ustawienia. Jak widzicie PocketBook Touch HD jest wyposażony w całkiem sporo przydatnych funkcji. Urządzenie posiada wyjście jack audio 3.55 mm, do którego możemy podłączyć słuchawki. Mamy wówczas możliwość słuchania muzyki podczas czytania książki. Jest też ciekawa funkcja Text to Speech, za pomocą której możemy przetwarzać tekst na mowę. Muzykę możemy przesłać przez WiFi lub podłączając urządzenie do komputera poprzez kabel USB.

Wydajność

Touch HD pracuje na jednordzeniowym procesorze 1 GHz w  połączeniu z 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Taki zestaw w zupełności wystarcza do codziennego korzystania z urządzenia. Strony wczytują się szybko, a sam interfejs nie spowalnia. Całość szybko reaguje na polecenia użytkownika. Należy zauważyć, że czytnik bardzo długo się uruchamia. Dłuższą chwilę musimy również zaczekać podczas wybudzania urządzenia.

Łączność

W przypadku łączności nie otrzymujemy zbyt wiele. PocketBook Touch HD wyposażony jest bowiem jedynie w moduł WiFi, który przez cały okres testów działał bez zarzutów. Na pochwałę zasługuję stabilność połączenia oraz zasięg, z którym nie ma żadnych problemów nawet po znacznym oddaleniu się od routera.

Podsumowanie

PocketBook Touch HD to udane urządzenie, które tak na dobrą sprawę nie posiada wielu wad. Czytanie książek na nim to czysta przyjemność, a największym plusem jest równomierne podświetlenie, dzięki któremu możemy czytać w każdych warunkach. Touch HD jest doskonale zaprojektowany i świetnie trzyma się go w ręce. Sama jakość wykonania również stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie jest to jednak czytnik idealny, ale uważam, że wydając 650 złotych otrzymujemy urządzenie, które jest solidnie wykonane i pozytywnie zaskakuje mnogością funkcji. Osobiście polecam PocketBooka Touch HD, ale ostateczną decyzję musicie podjąć sami.

More Stories
Kilka możliwych „faktów” na temat SGSIII