3

Podróżując w ostatnim czasie po kraju, decyduję się na wyprawę pociągiem. Pomimo dostosowanych pod urządzenia mobilne stron rozkładów czy oficjalnych aplikacji przewoźników, nie należą one do przyjemnych w obsłudze. O ile sam przegląd rozkładu pociągu nie stanowi problemu, to dotarcie do informacji związanych z opóźnieniami oraz utrudnieniami wymaga przedarcia się przez mnóstwo odnośników. Natknąłem się jednak na program, który został ze mną na dłużej. Jest nim Mój pociąg.

Aplikacja ta to dzieło polskiego programisty, ma miły dla oka interfejs z najpotrzebniejszymi informacjami dla podróżujących koleją, bez wodotrysków odwracających uwagę czy utrudniających obsługę. Widok na rozkład, godziny postojów i informacje o opóźnieniach to wszystko, co wystarczy podróżnikowi z kartą miejską bądź zakupionym wcześniej biletem.

Od razu po uruchomieniu aplikacji mamy dostęp do wyszukiwarki połączeń, rozkładu pociągów wybranej stacji, szybki dostęp do ulubionych stacji oraz częstych podróży. Do tych ostatnich możemy dodać do trzech ulubionych relacji, których kierunek możemy w szybki sposób odwrócić za pomocą strzałek znajdujących się przy nazwach przystanków. Jest to bardzo przydatne, gdy codziennie poruszamy się stałą trasą, bez zbędnego przemieszczania się po dostępnych opcjach. Lista z wyświetlonymi godzinami odjazdów uwzględnia również opóźnienia, nie ma potrzeby wyszukiwać tych informacji osobno.

Wyszukiwarka połączeń umożliwia bardzo szczegółowe filtrowanie tras. Można nie tylko wskazać stację początkową i docelową, godzinę bądź datę podróży, tak samo odrzucenie wybranych przewoźników nie jest niczym szczególnym. Można natomiast wybrać m.in. czy wagony mają być klimatyzowane, przystosowane do przewozu rowerów, a nawet posiadać dostęp do darmowego WiFi. Pod koniec możemy dostrzec “ostatnio szukane”, przydatne, gdy wcześniej planowało się już podróż.

Wybór konkretnego pociągu przeniesie nas do najważniejszych informacji. Możemy się z nich dowiedzieć, jaka jest szacowana zajętość miejsc, jak przebiega trasa z godzinami przyjazdów i odjazdów na danej stacji oraz o dostępnych usługach czy udogodnieniach. Jeżeli jest on już w drodze, uzupełniane są również zakładki ze statusem pociągu, który w trzech kafelkach ukazuje ostatnią znaną lokalizację, najbliższą stację oraz stację końcową. W przypadku opóźnień, ostatnia zakładka zawiera komunikaty o ich przyczynach, natomiast w dwóch pierwszych kartach kolorem czerwonym przedstawiane są zaktualizowane godziny biegu pociągu.

Mój pociąg to wygodna w obsłudze aplikacja, polecam ją osobom korzystającym z tej formy transportu. To, co jest istotne dla pasażera będącego w podróży, znajduje się w tym programie. Należy jednak pamiętać, że nie służy ona do pełnej obsługi pasażera. Nie zakupimy za jej pomocą biletu, tak samo jak nie mamy możliwości zarządzania dokonanymi wcześniej rezerwacjami. Nie jest w związku z tym przepełniona zbędnymi dla większości ludzi opcjami, a poprawność działania aplikacji nie jest uzależniona od dodatkowych usługodawców, wyłącznie od twórcy i danych, udostępnianych przez PKP

Autor zachęca do odwiedzenia swojego fanpage’a na Facebooku, gdzie udostępnia ciekawostki z aplikacji oraz odpowiada na pytania i sugestie. Ja również zachęcam do testowania i podzielenia się opinią na jej temat w komentarzu. Aplikacja Mój pociąg jest w pełni darmowa, obecnie dostępna wyłącznie na system Android, do pobrania w sklepie Google Play.

LG G6 na oficjalnym renderze. Jego sercem nie będzie Snapdragon 835

Wcześniejszy wpis

Huawei P8 Lite 2017 w sprzedaży od 1 lutego

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać