0

Google oprócz tworzenia i rozwijania swoich “poważnych”, sztandarowych aplikacji nie stroni również od serwowania pozycji o wybitnie rozrywkowym charakterze. Być może z obawy przed utratą reputacji mobilny gigant kamufluje część swoich figli pod szyldem Google Creative Lab. Wczoraj katalog produktów tej marki powiększył się o Sprayscape, dość niekonwencjonalną aplikację fotograficzną.

Zdjęcia i filmy 360° zdobywają coraz większą popularność. Stoi za tym ekspansja technik wirtualnej rzeczywistości, a także obsługa “zapętlonych” obrazów przez przeglądarki internetowe. O ile konsumpcja sferycznych treści wizualnych nie stanowi problemu, to do ich swobodnego tworzenia niezbędny wydaje się stosowny sprzęt. Oczywiście powstało wiele protez programowych, sklejających docelowe obrazy z wielu ujęć. Samo Google dołożyło tu zresztą swoją cegiełkę. Jednak Aparat Cardboard i podobne mu aplikacje cierpią na dwie główne przypadłości: niemożność rejestrowania filmów i nieprecyzyjne łączenie skrawków.

Sprayscape rozwiązuje drugi z tych problemów. Ale bynajmniej nie poprzez doszlifowanie algorytmów zszywających fragmenty. Wręcz przeciwnie – niedoskonałe lub wręcz absurdalne sklejki stają się programowym atutem aplikacji. Jej twórcy liczą tu na wyzwolenie kreatywności mobilnych fotografów. Zachęcają przy tym do eksperymentów społecznościową otoczką i możliwością dzielenia się ich rezultatami ze znajomymi. Tę filozofię dość dobrze oddaje reklamowy film:

Sprayscape stara się być kolejną darmową alternatywą niejednokrotnie dość kosztownych kamerek 360°. Dodatkowym magnesem jest tu niewątpliwie możliwość prostego uzyskania efektów nieosiągalnych sprzętowo lub wymagających żmudnej edycji. Sukces aplikacji, przynajmniej na obecnym etapie jej rozwoju, wydaje się jednak zagrożony z dość prozaicznych powodów. Konieczna do instalacji w miarę świeża wersja Androida to najmniejsze zmartwienie. Gorzej że jeśli w smartfonie brakuje pewnego specyficznego komponentu, to działanie programu ogranicza się do wyświetlenia następującego komunikatu:

Sprayscape message

Niestety, w ogólnej masie aktywnych urządzeń znajdujących się w rękach użytkowników żyroskop wciąż jest raczej rzadkością.

Umi Touch – recenzja

Wcześniejszy wpis

Mobilne okazje 14.10.2016

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać