0

Nie mam wątpliwości że za kilka lat reguły gry na mobilnym rynku będą ustalali Chińczycy. Być może do spółki z Hindusami. Ze “starej gwardii” pozostanie jedynie Samsung, ewentualnie LG. Gdyby nie wypracowana przez lata renoma, to już dziś mało kto zawracałby sobie głowę Sony i HTC. Ich produkty trzymają jeszcze fason w “górnej półce”, ale cenowo nie wytrzymują już konkurencji. A udziały obu firm w mobilnym torcie poniżej procenta mówią same za siebie. Miejsce weteranów sukcesywnie zastępują wyrastające jak grzyby po deszczu marki z Państwa Środka. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Vernee.

Przede wszystkim jest to przedsięwzięcie niezwykle młode. Spółka ukonstytuowała się w lutym bieżącego roku, ale zdążyła już przebić się do świadomości konsumentów za sprawą trzech interesujących modeli: Apollo, Apollo Lite i Thor. Naturalnie nie ma w nich niczego szczególnie niezwykłego. Zastosowano sprawdzoną i jedyną sensowną na obecnym etapie chińskiej ekspansji taktykę – tanio i dobrze. Po porównaniu Apolla i Thora z konkurencyjnymi produktami zasadny wydaje się jednak wniosek że Vernee stara się być po prostu najtańsze. I raczej można odnieść wrażenie że nie kosztem jakości wykonania.

Innym wyróżnikiem smartfonów chińskiego beniaminka jest oprogramowanie. Po upadku programu Google Play Edition, jedynie w Nexusach i Moto pojawia się “czysty” Android. Vernee również zdaje się stawiać a niezmodyfikowany system Google, co potwierdzają debiutujące właśnie Mars i Mars Pro. Pierwszy z nich pojawił się już w internetowych sklepach, a jego cena ($230) potwierdza konsekwencję w maksymalizowaniu współczynnika jakość/cena. Najważniejsze komponenty Marsa wyglądają całkiem obiecująco: 5,5″ FHD z GG3, Helio P10, 4/32 GB, 13/5 Mpx, 3000 mAh. Mars Pro różni się tylko dwoma, ale istotnymi szczegółami: Helio P20 (16 nm) i 6 GB RAM.

Vernee Mars

Źródło wzorniczej inspiracji Marsa jest oczywiste, ale warto odnotować jego dużo mniejsze od pierwowzoru gabaryty: iPhone 7 Plus – 158,2 x 77,9 x 7,3 mm, Mars – 151 x 73 x 7,6 mm.

Vernee na swej stronie przedstawia plany na najbliższą przyszłość. W październiku powinien pojawić się Thor Pro, miesiąc później Mars Pro. Szczególnego rozgłosu firmie przysporzyć mogą dwie kolejne premiery. Apollo 2 (marzec 2017) i Aplollo 2 Pro (maj) odziedziczą po poprzedniku ekran Super AMOLED 5,5″ QHD. Intrygujące zmiany mogą zajść “pod maską”. Helio X20 zostanie zastąpiony Helio X30 i Apollo 2 będzie najprawdopodobniej pierwszym smartfonem z tym procesorem. Apollo 2 Pro skorzysta zaś z usług Snapdragona 830. Nie wiadomo na razie nic o zasobach pamięci, ale wypadałoby przebić pod tym względem Apollo. A poprzeczka stoi wysoko – 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej. Może być ciekawie!

Źródła: Phone Radar, Vernee

Sony otwiera rejestrację do beta programu Androida Nougat

Wcześniejszy wpis

Tandem Huawei-Leica zapowiada się na trwały związek

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android