Asus Zenfone Zoom – recenzja

Asus Zenfone Zoom na tle konkurentów wyróżnia się przede wszystkim  aparatem z 3-krotnym zoomem optycznym. Zenfone Zoom zadebiutował  w styczniu 2015 roku, a w sprzedaży pojawił się dopiero w grudniu. Pierwsze egzemplarze trafiły jednak do sprzedaży dopiero na przełomie maja i czerwca 2016 r. 

Zawartość pudełka i specyfikacja

W pudełku z uchylanym wiekiem znajdziemy kilka, ciekawych dodatków. Zacznijmy od podstawowej dokumentacji. Do tego otrzymujemy modułową ładowarkę wspierającą szybkie ładowanie oraz dokanałowe słuchawki, z których wydobywająca się muzyka brzmi bardzo przeciętnie, ale fajnie, że producent zdecydował się na umieszczeniu ich w zestawie. Fajnym dodatkiem jest ZenFlash,  który po podłączeniu do smartfona pozwala lepiej oświetlić ciemne scenerie.

Sercem Zenfone Zoom jest czterordzeniowy procesor Intel Atom (64-bitowy), moduł wspierany jest przez 4 GB pamięci RAM.  Do tego 64 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć przy pomocy kart microSD. Smartfon wyposażony został  w  5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, który jest pokryty warstwą Gorilla Glass 4. Smartfon posiada baterię o pojemności 3000 mAh i pracuje pod kontrolą Androida 5.0 z nakładką ASUS ZenUI.  Zenfone Zoom dostępny jest  dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej (Pure Black) oraz białej (Ceramic White). Zenfone Zoom zasługuje na chwilę uwagi głównie przez zastosowanie aparatu z 10-elementowym obiektywem HOYA, 3-krotnym zoomem optycznym i optyczną stabilizacją obrazu (OIS). Jego główny aparat ma rozdzielczość 13 Mpx, natomiast frontowy – 5 Mpx.

capture-20160918-213420-horz

Jakość wykonania oraz design

Design w przypadku Asusa zmienia się bardzo rzadko. W ofercie producenta znajdziemy  kilkanaście modeli, które są  do siebie bardzo podobne. Na froncie urządzenia zastosowano szkło Gorilla Glass 4, które spotyka się na krawędziach z aluminiową ramką. Tylna klapka została wykonana ze skóry, która jest miła w dotyku przy czym  elegancko wygląda.  Asus pozwala nam zdjąć tylną klapkę. Pod nią znajduje się miejsce na kartę SIM oraz MicroSD. Niestety nie ma możliwości wymiany baterii. Na froncie oprócz wyświetlacza umieszczono podstawowe czujniki, aparat do selfie, diodę powiadomień oraz głośnik do rozmów. Pod wyświetlaczem umieszczono dotykowe klawisze funkcyjne, które niestety nie są podświetlane, co jest dla mnie wielkim minusem.  Pod dotykowymi przyciskami znajduje się ozdobny pasek z fakturą szczotkowanego aluminium, który mi się bardzo nie podoba i nie potrzebnie powiększa i tak już duże urządzenie. Na prawej krawędzi znajduje się przycisk do regulacji głośności, przycisk power, spust migawki, a  tuż obok znajduje się przycisk rozpoczynający i kończący kręcenie filmów. Lewa krawędź pozostaje pusta. U góry znajdziemy  gniazdo Jack 3,5 mm. Na ostatniej krawędzi umieszczono  port MicroUSB, mikrofon, wyżłobienie ułatwiające zdjęcie tylnej klapki oraz miejsce na smycz.

Wyświetlacz

dsc_0745

Zenfone Zoom posiada wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala o rozdzielczości Full HD.  Wyświetlacz został wykonany w technologii IPS, która oferuje prawidłowe nasycenie kolorów. Kąty widzenia są bardzo dobre. Zagęszczenie pikseli wynoszące 401 ppi  pozwala na czytanie z przyjemnością obszerniejszych artykułów czy też  książek. Jasność maksymalna jest na naprawdę dobrym poziomie, czego nie można powiedzieć o jasności minimalnej, bowiem jest ona za wysoka i w nocy bardziej męczą się nasze oczy. Ponadto w ustawieniach wyświetlacza możemy zmienić temperaturę kolorów oraz  wybrać jeden z czterech trybów kolorów ekranu: zrównoważony, filtr światła, żywe kolory, niestandardowe.

screenshot_2016-09-07-14-18-59

Bateria

W urządzeniu  znajduje się bateria o pojemności 3000 mAh,  jak wcześniej wspomniałem, akumulatora nie możemy wyjąć.  Przy umiarkowanym użytkowaniu bez problemu smartfon wytrzymywał półtora dnia, a ekran pracował przez około 5-6 godzin. Jednak przy bardziej wymagającym korzystaniu z urządzenia smartfon wytrzymuje na jednym ładowaniu cały dzień, choć czasami po południu musiałem podłączać smartfona do ładowarki. Szybkie ładowanie trwa w tym przypadku około 1,5 godziny, co nie jest zadowalającym wynikiem.  Ale na wynik 50%  musimy czekać około 40 minut. Producent dodaje także kilka trybów oszczędzania energii:  tryb wydajności, normalny, oszczędzanie energii, tryb bardzo oszczędny oraz tryb dostosowany.

Aparat

Najważniejszym elementem Zenfone Zoom jest aparat fotograficzny. Smartfon posiada 13 Mpx aparat z 3-krotnym zoomem optycznym, laserowym autofokusem, 4-stopniową optyczną stabilizacją obrazu oraz soczewką HOYA. Nie brakuje także podwójnej diody doświetlającej. Aplikacja aparatu pozwala na wykonywanie zdjęć w dwóch trybach — automatycznym oraz manualnym. W trybie manualnym możemy regulować ISO, korekcję balansu bieli, mamy możliwość doboru wartości ekspozycji, możemy także ustawić czas naświetlenia oraz włączyć tryb pomiaru ostrości, który jest automatyczny lub manualny. Laserowy autofokus umożliwia szybsze wyostrzanie obrazu, dzięki czemu każde zdjęcie było ostre. Oprócz trybu automatycznego oraz ręcznego możemy wybrać: HDR, upiększanie, duża rozdzielczość, kod QR, słabe oświetlenie, noc, głębia ostrości, selfie, animacja GIF, panorama, miniatura, cofanie w czasie, PanoSphere, z uśmiechem, zwolnienie oraz upływ czasu.

Oprogramowanie

Smartfon otrzymał już aktualizację do Marshmallow, ale mój egzemplarz testowy pracował  jeszcze pod kontrolą Androida 5.0 Lollipop z masą niepotrzebnych i irytujących aplikacji. Całość została przykryta nakładką ZenUI. Moim zdaniem aplikacji jest trochę za dużo. Szkoda, że nie można odinstalować aplikacji, a jedynie je wyłączyć. Najciekawszą funkcją jest tryb obsługi jedną ręką, który możemy uruchomić z  belki  wysuwanej z góry. Po uruchomieniu trybu, obraz ekranu zostaje zmniejszony. Możemy zmienić także jego wielkość oraz przesunąć z lewego boku na prawy. Gesty dotykowe pozwalają na wyłączenie/włączenie ekranu poprzez podwójne stuknięcie. Mamy również możliwość szybkiego uruchomienia aplikacji poprzez narysowanie na ekranie przypisanej litery.

Preinstalowane aplikacje:

  • Clean Master — aplikacja do oczyszczania zasobów systemowych.
  • ZenFlash Camera — program do obsługi lampy błyskowej.
  • CM Security — pozwala przeskanować zasoby telefonu w poszukiwaniu szkodliwych plików.
  • Backup — do tworzenia kopii zapasowej podstawowych danych.
  • Do It Later — aplikacja do tworzenia notatek.
  • Menadżer autouruchamiania — pozwala wyłączyć aplikacje, aby wydłużyć czas pracy na baterii.
  • Menadżer urządzenia — pozwala zarządzać zasobami systemowymi.
  • Share Link — program do współdzielenia się plikami.
  • Splendid — pozwala dopasować wyświetlane kolory.

Wydajność

W recenzowanym modelu znajduje się jednostka Intel Atom Z3580. Mamy tu 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 2,3 GHz oraz grafikę PowerVR Rogue G6430, a do tego dochodzi aż 4 GB pamięci RAM.  Zenfone Zoom radzi sobie bardzo dobrze, nawet szybkie przełączanie między aplikacjami nie sprawiają problemu. Zagramy także w bardziej wymagające gry dostępne w Google Play. Plusem jest to, że smartfon nie nagrzewa się mocno przy dużym obciążeniu.  Jak Zenfone Zoom wypada w testach syntetycznych? Możecie zobaczyć poniżej:

3D Mark:

AndroBench:

Basemark:

screenshot_2016-08-26-17-48-49

Vellamo Mobile Benchmark:

Komunikacja:

Jakość rozmów –  świetna, rozmówca zawsze dobrze i wyraźnie słyszany.
GPS – łapanie fixa twa chwilę, GPS się nie gubi i nawiguje do wyznaczonego miejsca.
NFC – działa bez problemów.
WiFi – smartfon miał problemy z połączeniem się z siecią.
Bluetooth – bez problemu mogłem połączyć się z kilkoma urządzeniami.

ZenFlash

Aby użyć ZenFlash musimy podłączyć go do portu microUSB i  przykleić do tylnej pokrywy telefonu. Jednak w moim przypadku ZenFlash nie trzymał się tylnej obudowy, więc stał się bezużyteczny. Asus obiecuje, że jego akcesorium ma oferować aż czterysta razy mocniejszy błysk niż LED-owe odpowiedniki.

Podsumowanie

Asus Zenfone Zoom jest eleganckim telefonem posiadającym interesujące wzornictwo i ciekawe wykończenie w postaci skórzanych plecków.  Smartfon spodoba się na pewno fanom fotografii, którzy potrzebują optycznego zoomu. Zenfone Zoom posiada bardzo dobry aparat z 3-krotnym zoomem i mocno rozbudowanym trybem manualnym. Nie mam także zarzutów co do wydajności. Fajnie, że w urządzeniu mamy 64 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy dodatkowo rozszerzyć.