Polcon, Polcon i po Polconie – relacja

Polcon to jeden z najstarszych konwentów fantastyki w Polsce. Przez długi czas wiódł prym jeśli chodzi o tego typu imprezy u nas w kraju. Od pewnego czasu gwiazda Polconu nieco przygasła. Jak wyglądała tegoroczna impreza? Przekonacie się czytając poniższą relację.

Na wstępie dodam, że w przeciwieństwie do innych tego typu konwentów Polcon co roku zmienia swoją lokalizację. W tym roku po raz drugi w ponad trzydziestoletniej karierze Polcon odbył się we Wrocławiu. Dokładniej w Hali Stulecia i przyległym do niej kompleksie konferencyjnym. Cała impreza trwała od czwartku 18 sierpnia, aż do wczoraj poniedziałku 22 sierpnia. Rzadko się zdarza, że konwenty fantastyki trwają aż 5 dni. Z reguły są to trzy doby od piątku do niedzieli włącznie. Jednak mimo wszystko organizatorom udało się prawie w całości wypełnić programem cały ten czas. Wrocław w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury dzięki czemu w ramach Polconu pojawił się Niucon (konwent fanów anime, mangi i całej kultury japońskiej), a także otrzymał on status Eurokonferencji, dzięki czemu przyjechało do stolicy Dolnego Śląska wielu zagranicznych gości. Polcon oferował sumarycznie kilka większych punktów programowych między innymi pokaz specjalny filmu Batman Zabójczy Żart, koncert inauguracyjny muzyki filmowej, rozdanie nagród Zajdla (jedna z najstarszych nagród, w której głosują sami konwentowicze) czy konkurs Cosplay. Każdy praktycznie mógł znaleźć coś dla siebie. Choć stali bywalcy podobnych imprez w ostatnim czasie mogli poczuć deja vu. Część prelekcji, spotkań dublowała się z np. z tymi na Pyrkonie co nie zawsze jest winą organizatorów bo przecież to sami fani zgłaszają się z poszczególnymi punktami programowymi do organizatorów. Jak cała impreza została rozplanowana? Część konferencyjna to przede wszystkim 6 sal na których odbywały się prelekcje i spotkania z autorami, była też strefa Niucon. W samej Hali Stulecia na obwodzie znajdowały się stoiska na których można było się zaopatrzyć w najnowsze gadżety, książki itp. związane z szeroko rozumianą fantastyką, a także dwie sale prelekcyjne. Natomiast na samej płycie, w centrum było miejsce do grania w planszówki i wypożyczalnia gier, a także stoły do bitewniaków.

Wśród zaproszonych gości był między innymi Peter Brett, Edward Lee, Chris Achilleos, Jakub Ćwiek, Andrzej Sapkowski czy Paweł Majka. Większość z gości zaproszonych prócz samych spotkań autorskich, brało udział w panelach dyskusyjnych, a także bez większych przeszkód zdobyć ich autografy (sam mogę się pochwalić trzema zdobyczami). Zaproszony byli również Bogusław Polch i Siri Pettersen, ale niestety z różnych powodów nie mogli się pojawić na Polconie.

Pod względem organizacyjnym czasami zdarzały się pewne wpadki. Początkowo nikt nie wiedział co ze mną zrobić, jak mogę odebrać akredytację prasową. Również brakowało gżdaczy, którzy przypilnowaliby czas poszczególnych prelekcji czy dopilnowali by wszyscy paneliści stawili się na miejscu (na jednym z paneli, których byłem połowa osób się nie pojawiła). Początkowo też oznakowanie sal było niezbyt dobre, przez co naszukałem się odpowiedniego wejścia do sali programowej 1 (kto był w czwartek na miejscu ten wie). Ogólnie rzecz biorąc wpadki się zdarzają przy takiej imprezie i nie były one szczególnie irytujące.

Polcon 2016 we Wrocławiu to impreza o dużo mniejszej skali niż największy Pyrkon. Mimo iż trwała blisko 5 dni, jedynie sobota była bardziej zatłoczonym dniem, pozostałe dni wydawać by się mogło luźno. Polcon 2016 według pierwszych szacunkowych danych odwiedziło 4500 ludzi, natomiast tegoroczny Pyrkon przez 3 dni odwiedziło ponad 36 tysięcy osób co również świadczy o skali całego wydarzenia. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że praktycznie nie było żadnych  problemów z dostaniem się na poszczególne prelekcje czy panele. Minusem z kolei to że jednak samych wystawców było mniej, czy nowych ciekawych prelekcji. Polcon 2016 moim zdaniem był szczególnie imprezą skierowaną do osób, które nie są stałymi bywalcami wszystkich konwentów. Dzięki niedużej frekwencji każdy mógł zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami na spokojne nie stojąc godzinami we wszystkich kolejkach.

 

More Stories
OmniSwitch – jedyny w swoim rodzaju “przełącznik”