PocketBook Sense – recenzja

Czytniki ebooków cieszą się dosyć dużą popularnością. PocketBook to kolejny przedstawicie rodziny produktów szwajcarskiej firmy. PocketBook Sense to przede wszystkim eleganckie wzornictwo. Ponadto Sense jest mniejszy niż inne czytniki z 6-calowym ekranem. Jakie są moje odczucia po dwutygodniowych testach? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Zawartość pudełka i specyfikacja

W pudełku znajdziemy jedynie urządzenie, kabel MicroUSB oraz podstawową dokumentację. W ładowarkę do gniazdka musimy sami się zaopatrzyć lub wykorzystać do tego naszego laptopa.

W przypadku specyfikacji sercem czytnika jest  procesor o szybkości taktowania 1 GHz, do tego dochodzi 256 MB  pamięci RAM, a także 4 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Ekran to 6 calowy E-Ink Pearl z podświetleniem i warstwą dotykową. Wyświetlacz pracuje z maksymalną rozdzielczością 1024 x 758 pikseli. Bateria ma pojemność 1500 mAh. Pełną specyfikację znajdziecie na stronie producenta – klik!

Design oraz jakość wykonania

PocketBook Sense wykonany jest tradycyjnie z dobrej jakości plastiku, całość prezentuje się fajnie. PocketBook może poszczycić się całkiem wąską ramką otaczającą ekran. Czytnik dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarno-szarej oraz czarno-czekoladowej.  Na modelu testowym znalazło się kilka głębokich rys, które zauważyłem już na początku testów. Wszystko zostało mocno i solidnie spasowane. Nad 6- calowym wyświetlaczem E-Ink znajduje się czujnik oświetlenia, a pod wyświetlaczem logo producenta. Najwięcej dzieje się na dolnej krawędzi, został tam umieszczony przycisk włącznika/usypiania oraz slot na kartę pamięci i gniazdo ładowania.  Na prawą i lewą krawędź delikatnie nachodzą przyciski do zmiany stron.

Ekran i wygoda czytania

Otrzymujemy 6 calowy ekran E-Ink Pearl  o rozdzielczości  1024 x 758 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi 212 ppi. Jakość ekranu nie odbiega od tego, czego można spodziewać się po podobnych czytnikach. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy – automatyczną regulację jasności oraz  bardzo dobre odświeżanie. Rozmiar wyświetlacza w zupełności wystarczy do wygodnego czytania treści. Ekran przypomina kartkę papieru i nie wywołuje zmęczenia oczu długim czytaniem.

DSC_0016

Oprogramowanie

System operacyjny PocketBooka to autorski produkt. Czytnik ma wbudowane kilka gier i aplikacji. Znajdziemy tu ReadRate, DropBox, Send-to-PocketBook, BookStore, przeglądarkę, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki oraz gry: szachy, pasjans i Sudoku.
Dzięki usłudze Send-to-PocketBook możemy stworzyć swoje konto i otrzymać indywidualny adres, na który wysyłamy e-mailem pozycje książkowe, a one automatycznie trafiają na nasze urządzenie.  Mamy również możliwość  synchronizacji z naszym kontem Dropbox. Jest też usługa społecznościowa ReadRate, dzięki której mamy możliwość informowania naszych znajomych korzystających z niej o czytanych właśnie pozycjach.
Po wysunięciu górnego paska mamy szybki dostęp do regulacji podświetlenia, WiFi, synchronizacji, menedżera zadań, ustawień oraz wyszukiwarki. W ustawieniach możemy także zmienić funkcje przycisków bocznych. Domyślnie oba po naciśnięciu przechodzą stronę do przodu, a dłuższe przytrzymane pozwala cofnąć o stronę. Aplikacja do czytania także ma kilka przydatnych funkcji. Możemy ustawić rozmiar tekstu i orientację strony. Ponadto mamy dostęp do rozbudowanych notatek i zakładek. Pocketbook Sense radzi sobie z najczęściej spotykanymi formatami książek elektronicznych.  Pisząc ściśle są to: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.

Bateria

W urządzeniu umieszczono ogniwo 1500 mAh. O ile bateria wystarcza bez większych przeszkód na przeczytanie kilku książek, to przy włączonym WiFi i korzystaniu z przeglądarki bateria wytrzyma około 2 dni. Trzeba także pamiętać, że o obecności podświetlenia. To ono pochłania najwięcej energii.

Wydajność

W środku znajdziemy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz, 256 MB RAM-u, 4 GB pamięci na książki. Na wszystkie moje polecenia czytnik reagował natychmiast. Możemy całkiem komfortowo przewijać strony internetowe. Podczas korzystania z urządzenia nie było żadnych opóźnień.

Podsumowanie

PocketBook Sense jest urządzeniem wartym uwagi, za które przyjdzie nam zapłacić ok. 500 zł. Sense to dobrze wykonane urządzenie.  6-calowy, czytelny ekran i bardzo dobra bateria. PocketBook Sense posiada wszystko to, co powinien posiadać czytnik e-booków, a ponadto ma dodatkowe podświetlenie oraz niezawodny system operacyjny. Urządzenie te mogę polecić z czystym sumieniem każdemu kto chcę rozpocząć przygodę z papierem, a także tym, którzy chcą ją kontynuować.

More Stories
motorola razr
Motorola razr pierwszy składany smartfon od Motoroli oficjalnie