0

Może jest trochę za wcześnie, aby mówić konkretnie o Snapdragonie 830. Tym bardziej, że Qualcomm prezentuje swoje najmocniejsze procesory zwykle na początku roku. Pierwsze telefony ze Snapdragonem 820 trafiły na rynek w marcu tego roku. Najprawdopodobniej z 830 będzie tak samo i trafi na rynek na początku przyszłego roku. Jednak doniesienia wskazują, że Snapdragon 830 został już potwierdzony przez CEO Qualcomm’a. Plotki mówią o wykorzystaniu procesu produkcji 10 nm.

Doniesienia pochodzą z postu zamieszczonego na chińskim portalu społecznościowym Weibo. Autor nie wspomina o niczym, poza procesem, w jakim zostanie wykonany nowy procesor i terminie jego premiery. Co prawda, mogą to być tylko przypuszczenia. Jednak obietnica procesora w 10 nm procesie technologicznym jest nieco ekscytująca.

Obecnie, najmocniejsze chip-sety (takie jak Qualcomm Snapdragon 820 i Samsung Exynos 8890) są zbudowane w 14 nm procesie technologicznym. Co to znaczy? Odległość między elementami wewnątrz układu – takimi jak rezystory, tranzystory i kondensatory wynosi 14 nm (14 miliardowych metra). Fizycznie oznacza to zmniejszenie tej odległości do 10 nm, co pozwoli na zredukowanie wielkości obecnych układów lub upakowanie jeszcze większej ilości składników na tej samej powierzchni. Jednakże, istnieje kolejna korzyść płynąca z ułożenia części bliżej siebie. Na przykład, jeżeli w mikroprocesorze odległość pomiędzy poszczególnymi tranzystorami będzie mniejsza to zwiększy się ich częstotliwość (szybkość przetwarzania) oraz zmniejszy zużycie energii.

Wiadomo również, że główny konkurent Qualcomma – MediaTek – pracuje obecnie nad produkcją chipsetu deka-core, o nazwie Helio X30, który również zostanie zbudowany we wcześniej wspomnianym procesie technologicznym. Osobiście uważam to za niewiarygodne, aby taka marka jak Qualcomm pozwoliłaby sobie na używanie zacofanej technologii, zwłaszcza, że już posiada czerwoną plamę na życiorysie, jaką jest zeszłoroczny Snapdragon 810.

Źródło.: [1]

Rodzina smartfonów Neffos

Wcześniejszy wpis

Mobilne okazje 29.07.2016

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy