0

W środku lata fragmentacja Androida objawiła nam swoje oblicze ze sporym opóźnieniem. Google zakończyło zbieranie danych dopiero 11 lipca. Dzień później informacje te przedstawiło wiele technologicznych portali. Ale statystyki musiały dotrzeć do nich lekko nieoficjalnie, bowiem na stronie dla deweloperów Androida zostały opublikowane dopiero dziś.

Nie wiem czy to zwlekanie miało na celu poprawienie nastrojów. Jeśli tak, to z miernym skutkiem – Marshmallow nadal nie ma powodów do dumy, poprawiając swój wynik sprzed miesiąca o 3,2 p.p.

fragmentacja AndroidaSzczegółowe komentowanie pozostałych pozycji nie ma większego sensu. Wszystkie starsze wersje systemu odnotowały drobne spadki, jeśli nie liczyć minimalnego wzrostu Lollipopa 5.1 o 0,8% kosztem jego pierwotnej odsłony (spadek o 1,1%).

Mam niemalże pewność że sierpniowa tabelka Google się skurczy, bo końcowe dogorywanie Froyo przebiega w sposób niezwykle regularny. Kolejne spadki o 0,1% odbywały się dotąd w cyklach 4-5 miesięcznych, a obecny udział utrzymuje się już szósty miesiąc z rzędu. To właściwy moment by z lekkim wyprzedzeniem zrobić miejsce dla Nugata.

 Od kilku miesięcy porównuję wzrost popularności trzech ostatnich wydań Androida wraz z upływem czasu dzielącego je od premiery. Marshmallowowi stuknęło już 9 miesięcy i zamiast wydłużającej się tabelki proponuję tym razem wykres. Myślę że obserwowanie zmian i dokonywanie porównań stanie się dzięki temu łatwiejsze. Przy okazji, korzystając z większego potencjału percepcji wizualnej, dorzuciłem kilka starszych wydań systemu.

fragmentacja AndroidaWydaje mi się że wykresy pozwalają zaobserwować kilka ciekawych zjawisk, a w szczególności zaryzykować prognozę niezbyt świetlanej przyszłości Marshmallowa. Odczekam jednak parę miesięcy by nie stać się fałszywym prorokiem.

Dla przeciętnego posiadacza konkretnego urządzenia fragmentacja Androida jest zjawiskiem mało istotnym. Bez względu na jej skalę i tak jest skazany na łaskę bądź niełaskę producenta swojego sprzętu. Przyznam jednak że obserwowanie tego fenomenu sprawia mi pewną frajdę, choć trudno się nie zgodzić że nie przynosi to żadnych praktycznych korzyści.

Mobilne okazje 15.07.2016

Wcześniejszy wpis

Sony Xperia X – Czy Japończycy wyjdą z kryzysu?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android