1

Niestety, nie dość że jak dotąd Android 6.0 okazuje się jedną z najwolniej podbijających rynek wersji systemu, to najnowsze dane pokazują wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu jego udziałów. Od niedawna pojawiają się już pierwsze przecieki na temat przyszłych debiutów urządzeń wyposażonych na starcie w Androida N, a tymczasem Marshmallow po ośmiu miesiącach zdołał dopiero przebić symboliczny próg 10%. Jak tak dalej pójdzie, to kolejne 10% może okazać się dlań barierą nie do pokonania, a fragmentacja Androida wkroczy na nowy poziom, bowiem jedyną jak dotąd wersją która nie osiągnęła pułapu 20% był Jelly Bean 4.3, ale pamiętajmy że zaledwie po trzech miesiącach istnienia został on zepchnięty w cień przez KitKata.

Spójrzmy na niezbyt budujące statystyki, opublikowane właśnie przez Google, a wykreowane przez opieszałych producentów urządzeń mobilnych.

fragmentacja Androida - czerwiec 2016Słabej ekspansji Marshmallowa towarzyszą minimalne spadki udziałów starszych wersji: poniżej 1% w wypadku Lollipopa i KitKata oraz nieco ponad 1% dla wszystkich odmian Jelly Beana liczonych razem. Wymieniona trójca zawiaduje obecnie ogromną większością sprzętu (prawie 86%), a wypada przypomnieć że Androidowi 4.1 za miesiąc stukną 4 latka.

Kontynuując wątek “wirtualnego wyścigu”, zapoczątkowany cztery miesiące temu, podrzucam najnowsze doniesienia z “trasy”:

fragmentacja Androida

Przy okazji, korzystając z pretekstu jakiego dostarczają piąte urodziny portalu, proponuję cofnąć się w czasie i zerknąć jak statystyki Google wyglądały rok temu…

fragmentacja Androida - czerwiec 2015… dwa lata temu…

fragmentacja Androida - czerwiec 2014… trzy lata temu…

fragmentacja Androida - czerwiec 2013… cztery lata temu…

fragmentacja Androida - czerwiec 2012… i w momencie narodzin portalu…

fragmentacja Androida - czerwiec 2011Nadużywając nieco urodzinowej konwencji pozwolę sobie cofnąć się o jeszcze jeden rok…

fragmentacja Androida - czerwiec 2010Trudno chyba nie zgodzić się z tezą że fragmentacja Androida w początkach jego rozwoju była zdecydowanie mniejszą bolączką dla deweloperów i użytkowników. Dodam że dominującego na ostatnim wykresie Eklera dzieliło w owym czasie od debiutu zaledwie 6 miesięcy! Oczywiście konkurencja ze strony starszych wersji systemu była dużo słabsza niż obecnie, a kod źródłowy wczesnych odsłon Androida miał wielokrotnie mniejszą objętość, co znacznie ułatwiało producentom urządzeń szybkie przygotowywanie nowych ROM-ów i aktualizowanie starych.

Najgorsze aplikacje wśród najlepszych – Fotografia

Wcześniejszy wpis

Moje 5 lat ze smartfonami

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android