4

Na targach Mobile World Congress w Barcelonie rumuński producent  zaprezentował P8 Energy Pro z akumulatorem 5020 mAh. Jako że czas pracy urządzeń mobilnych dla wielu z nas jest kwestią priorytetową, przetestowałem jeden z ciekawszych smartfonów w portfolio Allview – model P8 Energy PRO. Akumulator 5020 mAh jest zdecydowanie jego największa zaletą. Jak urządzenie sprawowało się podczas dwutygodniowych testów? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Zawartość pudełka i specyfikacja

Nie będę się rozpisywać za bardzo o samym opakowaniu smartfonu, bo niezwykle ciekawe jest to, co znajduje się w środku. Z zewnątrz opakowanie raczej niczym się nie wyróżnia. Znajduje się na nim logo producenta, nazwa urządzenia i skrócona specyfikacja. Karton jest dosyć sztywny, a samo pudełko otwieramy podnosząc jego wieko do góry.  W środku pudełka każdy element ma swoje miejsce i nic nie lata luzem po całym opakowaniu. Lubię każdy dodatek w pudełku ponad standard. Obok smartfonu jest jeszcze  ładowarka, kabel USB, kabel OTG, słuchawki, kluczyk, instrukcja obsługi i  folia ochronna na ekran. Producent dodał całkiem przyzwoite słuchawki, które zdawać by się mogło, że powinny być standardem, a nie zawsze tak jest.

Sercem urządzenia jest  ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6753 ( 8 x ARM Cortex-A53, 1,30 GHz).  Do tego dochodzi 3 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 64 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Smartfon został wyposażony w 6- calowy wyświetlacz. Allview P8 Energy PRO pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop z nakładką graficzną producenta.  Całość uzupełnia szereg modułów łączności bezprzewodowej. Pełną specyfikację znajdziecie  poniżej.

TabelkaAllview

 

Jakość wykonania oraz design

Allview P8 Energy PRO wykonany jest prawie cały z metalu. Pierwszy raz dostałem do testów urządzenie w kolorze złotym  i mnie jak i moim znajomym bardzo się spodobał.  Energy PRO jest jeszcze dostępny w kolorze srebrnym.
Z przodu znajduje się 6- calowy wyświetlacz pokryty Corning Gorilla Glass 3, 2.5D. Tylna część prawie cała została wykonana z aluminium,  tylko w górnej i dolnej części obudowy umieszczono plastikowe  wstawki, co ma zapobiegać ewentualnym zakłóceniom pracy anten. Całość jest spasowana z wysoką dbałością, obudowa jest sztywna, nie ugina się i nie skrzypi, a przyciski fizyczne znajdujące się na krawędziach są bardzo dobrze osadzone na swoich miejscach.  Przejdźmy do tego co znajduje się na krawędziach urządzenia. Prawa krawędź skrywa w sobie gładkie przyciski do regulacji głośności, włącznik oraz slot na kartę MicroSD, wszystkie zostały wykonane w podobnym stylu i kolorze co cała ramka. Na lewej krawędzi umieszczono slot na dwie karty MicroSIM. Złącze microUSB  powędrowało na dolną krawędź, znajduje się tam jeszcze mikrofon i wejście słuchawkowe 3.5 mm jack audio. Natomiast górna krawędź pozostaje pusta. Na tyle mamy obiektyw aparatu, diodę LED, logo producenta i znaki towarowe.  Z przodu nad wyświetlaczem  z kolei umieszczono obiektyw kamerki frontowej, głośnik do rozmów telefonicznych, czujniki i diodę powiadamiającą.

Ekran

Wyświetlacz ma przekątną 6 cali i rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jest to matryca wykonana w technologii AMOLED.  367 ppi jest zagęszczeniem pikseli na cal, które w zupełności wystarcza. Korzystanie z wyświetlacza P8 Energy PRO uważam  za przyjemne i bezproblemowe. Często używam smartfonów do pisania tekstów czy też czytania.  Energy PRO pozwala na komfortowe wykonywanie tych czynności. Przejdźmy dalej – jasność ekranu.  Jasność maksymalna pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia w pełnym słońcu, bezproblemowo dopatrzymy  się zawartości wyświetlanej na ekranie. W nocy jasność minimalna jest odpowiednio niska. Urządzenie wyposażono także w czujnik światła, a w ustawieniach możemy ustawić ekonomiczne podświetlenie, które automatycznie dostosowuje podświetlenie w celu oszczędzenia energii.  Czcionki wyświetlane na ekranie telefonu są ostre i czytelne. Wyświetlacz oferuje także dobre kąty widzenia. Ekran naprawdę świetnie reaguje na dotyk.  Dodatkowo w ustawieniach możemy zmienić  temperaturę kolorów (naturalne, chłodne kolory, ciepłe kolory). Dodatkowo w ustawieniach można zmienić rozmiar wyświetlanej czcionki – na mały, normalny, średni i super duży, dzięki czemu  jeśli ktoś ma problemy ze wzrokiem lub nie odpowiada mu domyślna wielkość czcionki, w każdej chwili może ją zmienić. Ekran został zabezpieczony szkłem Gorilla Glass 3. To dobrze, bo przynajmniej  mamy przekonanie, że po dłuższym czasie nie uświadczymy głębszych zarysowań.U mnie przez czas testów na szkle nie pojawiło się nic. Do samego wyświetlacza nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń.

Aparat

Allview P8 Energy PRO oferuje dwa aparaty – przedni 5 Mpx i tylny 13 Mpx. Pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy po włączeniu aplikacji aparatu – za każdym razem gdy ją uruchomimy ekran rozjaśnia się do maksymalnej jasności i za nic w świecie nie możemy tego zmienić. W aparacie mamy dostępnych sporo trybów: Normalny, Profesjonalny, Piękno twarzy, HDR, W każdej chwili, Panorama, Noc, Prezentacja. Interfejs aplikacji jest prosty i przejrzysty, dzięki czemu bardzo łatwo jest się odnaleźć w poszczególnych opcjach.
Zdjęcia są w mojej ocenie przeciętne. Przy dobrej pogodzie, zdjęcia są niezłe.  Schody zaczynają się w chwili, gdy warunki świetlne pogarszają się. Poniżej sami możecie ocenić jakość aparatu. Według mnie ich jakość jest po prostu dobra. Często brakuje  szczegółowości. Allview szybko ostrzy, aczkolwiek miewa problemy z wyostrzeniem przedmiotów, które znajdują się w zasięgu ok. 8 cm. Również prędkość wykonywania zdjęć i ich zapisu stoi na wysokim poziomie.

Bateria

Największy atut P8 Energy PRO to wbudowana bateria, która ma pojemność   5020 mAh. W przypadku Allview można liczyć na dzień, dwa dni działania w zależności od intensywności, z czego czas pracy na włączonym ekranie wynosi około 4,5-6,5 godziny. Na pochwałę zasługuje niskie zużycie energii w trybie czuwania. Dzięki tej funkcji można zarządzać zużyciem baterii, zgodnie z bieżącymi potrzebami. Możemy obniżyć zużycie energii w trzech trybach:

 • Tryb normalny.
 • Tryb oszczędzania energii – aktywuje ciemne kolory motywu, w celu zoptymalizowania zużycia energii.
 • Tryb Ekstremalny – ogranicza dostęp tylko do podstawowych funkcji urządzenia: połączeń, wiadomości, kontaktów i zegara, z minimalistycznym czarno-białym motywem.

Oprogramowanie

Po pierwszym uruchomieniu Allview P8 Energy PRO pomyślałem, że producent niesamowicie przekombinował z modyfikacją oprogramowania. Jednak po pewnym czasie się przyzwyczaiłem do tych rozwiązań.

Przede wszystkim pierwszą zmianą jest  przeniesienie skrótów systemowych z górnej belki na dolną, została ona nazwana Centrum sterowania. Z jednej strony jest to niewygodne dla wszystkich osób korzystających dotychczas z Androida, ale  drugiej  strony  przy 6-calowym ekranie jednak jest nam łatwiej włączyć Wi-Fi, Bluetooth czy też coś innego. W Centrum sterowania znajdziemy: tryb samolotowy, WiFi, połączenie danych, Bluetooth, GPS, obrót ekranu, tryb dźwięku, tryb ekstremalnego oszczędzania energii oraz przycisk do robienia screenshotów.  Pod przyciskami mamy suwak jasności ekranu z możliwością zmiany na automatyczne ustawienie oraz włącznik latarki, kalkulatora, aparatu i fałszywego połączenia (po 15 sekundach od naciśnięcia, otrzymujemy połączenie przychodzące, a wszystko wygląda tak, jakby ktoś do nas naprawdę dzwonił, tylko w tle słychać kobietę mówiącą po angielsku).  Po wysunięciu górnej belki  pojawiają się  powiadomienia,  nieodebrane połączenia i  nieodczytane wiadomości. Oprócz tego w rogu znajdziemy aktualną datę i godzinę,  a w prawym rogu znajduje się menu menedżera powiadomień, w którym możemy ustawić sposób w jaki będą wyświetlane powiadomienia w zależności od ich priorytetu. Powiadomienia, które oznaczyliśmy  jako ważne będą wyświetlane podczas blokady ekranu oraz na pasku stanu. Inne powiadomień. Inne powiadomienia  będą wyświetlane tylko w centrum powiadomień.  Gdy pociągniemy palcem od np. środka ekranu do góry wysuwa się szufladka, na której możemy zmienić motyw pulpitu, tapetę, ustawienia pulpitu, ustawienia systemu, oprócz tego możemy także edytować pulpit oraz wyszukać aplikację. Szufladka otwierająca widok wszystkich aplikacji także zmieniła nieco swoją lokalizację. Zamiast na dole ekranu, znajduje się ona po prawej stronie, tuż przy krawędzi.  Aplikacja notatka pozwala na stworzenie listy zakupów, spisywanie ciekawych pomysłów lub informacji. Możemy tworzyć etykiety i dodawać nagrania dźwiękowe do notatek. W aplikacji Galeria możemy przenieść zdjęcia do folderu prywatnego,  który  zabezpieczony jest hasłem. Menadżer aplikacji pozwala na  zarządzanie aplikacjami smartfona. 

Znajdziemy tu również obsługę inteligentnych gestów:

 • Inteligentne wybieranie.
 • Inteligentne odbieranie – gdy ktoś do nas dzwoni możemy podnieść telefon do ucha i automatycznie odebrać.
 • Wstrzymaj alarm – odłóż telefon.
 • Gest szybkiej akcji – gdy telefon jest zablokowany możemy uruchomić aplikację, do której przypisana jest litera.
 • Inteligentna jasność ekranu – gdy przedni ekran wykryje, że patrzysz na niego, będzie stale włączony.
 • Wybudzenie dwukrotnym kliknięciem.

Diodę LED możemy włączyć, by informowała nas o trzech różnych aktywnościach telefonu: niskim poziomie baterii, ładowaniu oraz powiadomieniach, w ustawieniach można znaleźć jeszcze planowe włączenie/wyłączenie telefonu. Mamy też tryb gościa oraz szyfrowanie zawartości telefonu.

Oprogramowanie, czyli nakładka od Allview, skrywa w sobie kilka smaczków, przy których  warto się chwilę zatrzymać:

 • Przycisk specjalny –  pozwala w dowolnym momencie uruchomić menu kontekstowe, cofanie do poprzedniego menu lub przejście do ekranu głównego.
 • Child Mode – aplikacja chroni twoje dane przed nieumyślnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez dzieci.
 • Funkcja Kameleon – Funkcja  przekształci urządzenie  dzięki zamianie kolorów  menu.

Wydajność

Co najważniejsze, wszystko działa tak, jak należy. Za odpowiednią pracę telefonu odpowiada ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6753 ( 8 x ARM Cortex-A53, 1,30 GHz) z Mali T720, 3 GB RAM oraz Android 5.1.1 Lollipop. Czasem pojawiały się przycięcia, innym razem coś się lekko zawiesiło, ale generalnie naprawdę trudno powiedzieć, że urządzenie działa źle. Osoby, które lubią grać na smartfonie, nie powinny być zawiedzione. Aplikacje uruchamiają się szybko i nie ma problemów podczas korzystania z wielu programów naraz. Grałem sporo czasu w  Real Racing 3 oraz  Asphalt 8 i nie zawiodłem się na P8 Energy PRO.  Wyniki poszczególnych benchmarków:

AnTuTu:

Vellamo Mobile Benchmark:

3D Mark:

AndroBench:

Basemark:

Screenshot_2016-05-16-06-59-01

Czytnik linii papilarnych

W Allview P8 Energy PRO znajdziemy czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk Home. Zapewne jesteście ciekawi jak działa, no nie? Podczas testów zauważyłem, że działa szybko, ale nie bez problemowo. Czytnik działa błyskawicznie, ale nie pozwala odblokować telefonu przy wyłączonym ekranie. Co ważniejsze jednak, dokładność odczytywania odcisków palców jest wysoka, a konieczność ponawiania próby użycia skanera zdarzała mi się bardzo rzadko.

 Jakość rozmów oraz łączność

 • Jakość rozmów: bardzo dobra, nie miałem żadnych problemów,
 • WiFi: brak problemów,
 • GPS: nawigacja działała bezproblemowo, choć pierwsze złapanie fixa trwało trochę długo,
 • Bluetooth: bez żadnych komplikacji  podłączyłem głośnik,

Podsumowanie

W mojej ocenie Allview P8 Energy PRO może sprostać wymaganiom użytkowników ceniących sobie bezproblemowe działanie podczas typowego użytkowania. Ekran AMOLED także zasługuje na szczególną uwagę. Czas pracy na jednym ładowaniu nie zawodzi, aparat radzi sobie całkiem dobrze choć trochę gorzej jest w słabych warunkach oświetleniowych. Sam telefon całkiem nieźle się prezentuje.

GoodRam P661 – test powerbanku od Orange

Wcześniejszy wpis

Cortex-A73 – szybciej i oszczędniej

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony