0

Trzy dni temu Artur Załęski zrelacjonował najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce na corocznej konferencji Google I/O. Nieco w cieniu technologicznych nowinek znalazło się ogłoszenie zwycięzców Google Play Awards. Organizowany po raz pierwszy konkurs miał za zadanie wyłonienie najlepszych deweloperów w dziesięciu różnych kategoriach. O nominacjach do tych nagród pisałem miesiąc temu. Teraz nadeszła pora na przedstawienie laureatów.

Najlepsza aplikacja

Google Play AwardsHouzz Interior Design Ideas

Kompleksowy poradnik stylizacji wnętrz. W naszych warunkach niektóre sekcje są mało przydatne – polecane produkty znajdziemy wyłącznie w amerykańskich sklepach, a dział rekomendacji dla polskich usługodawców jest na razie martwy.

Najlepsze wykorzystanie najnowszych technologii

Google Play AwardsWorld Around Me

Przewodnik po najbliższym otoczeniu, wykorzystujący częściowo koncepcję rozszerzonej rzeczywistości. Obiekty zainteresowania można filtrować dzięki licznym kategoriom, a w przeciwieństwie do Houzz aplikacja jest doskonale spolonizowana.

Najlepsza aplikacja rodzinna

Google Play AwardsThinkrolls 2

Platformówka dla dzieci, która przy okazji uczy w niewymuszony sposób logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Niestety, gra jest płatna, a w swej ponad rocznej historii tylko raz została objęta promocyjną przeceną o 67%. Jej identycznie wyceniona poprzedniczka, Thinkrolls, również nie dawała łowcom okazji większych szans.

Największy kulturowy uniwersalizm

Google Play AwardsPokémon Shuffle Mobile

Darmowa gra (uwaga na mikropłatności!) oparta na powtarzanym wielokrotnie, ale najwyraźniej cieszącym się uznaniem graczy pomyśle. Swój sukces w tej kategorii Google Play Awards zawdzięcza chyba głównie wykorzystaniu powszechnie rozpoznawalnych na całym świecie postaci Pokemonów.

Najlepsza gra

Google Play AwardsClash Royale

Wygląda na to że sequel Clash of Clans udał się twórcom. Aby jednak przekuć sukces darmowej gry na dochody, ponownie postanowili oni wdrożyć zabójczy dla kieszeni mniej odpornych graczy system mikropłatności.

Najbardziej innowacyjna aplikacja

Google Play AwardsNYT VR – Virtual Reality

Sądząc po ocenach użytkowników, to jedna z dwóch najbardziej kontrowersyjnych decyzji jury Google Play Awards. Wynik 3,9 to jednak nie katastrofa, a być może czytelnicy New York Timesa mają po prostu większe od przeciętnych wymagania.

Najlepsze wykorzystanie Material Design

Google Play AwardsRobinhood – Free Stock Trading

Aplikacja przeznaczona wyłącznie dla amerykańskich giełdowych graczy, kompletnie nieprzydatna dla osób nieposiadających obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Ostre restrykcje licencyjne usługi nie pozostawiają tu cienia wątpliwości.

Najlepsze dzieło niezależnego dewelopera

Google Play AwardsAlphabear English word game

Słowne łamigłówki ubrane w atrakcyjną szatę graficzną wymagają niezłej znajomości języka angielskiego. Można to uznać za barierę, ale równie dobrze potraktować jako wyzwanie do doskonalenia umiejętności lingwistycznych.

Najlepsze wykorzystanie Google Play Game Services

Google Play AwardsTable Tennis Touch

To druga w zestawieniu płatna gra. W przeciwieństwie jednak do Thinkrolls 2 dość często obejmowana sporymi przecenami, co z pewnością zdążyli odnotować stali Czytelnicy publikowanych co piątek Mobilnych okazji.

Najlepsza nowo powstała usługa

Google Play AwardsHopper – Airfare Predictions

Aplikacja w założeniu ma pomagać w optymalizacji kosztów połączeń lotniczych. Sądząc po komentarzach, relatywnie niezbyt pochlebna ocena (4,0) bierze się głównie z nieuwzględniania wielu tanich linii. Twórcy serwisu obiecują jednak sukcesywne eliminowanie niedostatków.


Pomijając dwa opisane wyżej wyjątki, oceny użytkowników dla pozostałych aplikacji oscylują wokół 4,5, a więc jak na realia Google Play należą do zdecydowanie wysokich, i sankcjonują po części werdykt jurorów Google Play Awards.

Jestem przekonany że dobrze by się stało gdyby konkurs został na stałe włączony do programu Google I/O ku obopólnemu pożytkowi użytkowników i deweloperów.

Mobilne okazje 20.05.2016

Wcześniejszy wpis

Krüger&Matz Edge 1084 LTE – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy