1

Jestem właśnie po oglądaniu dzisiejszego Keynote z konferencji Google I/O 2016. W tym roku poznaliśmy kilka ciekawostek, które Google chce wprowadzić do naszego życia. Przedstawię wam te najważniejsze.

Google Home – nowy sposób na inteligentny dom

g_-_-x-_-_-_73319x20160518192806_1

Google Home to małe urządzenie, które odpowiada na nasze komendy głosowe. Może ono stać w dowolnym pomieszczeniu i komunikować się z innymi urządzeniami. Dzięki niemu możemy nie tylko pytać się o różne rzeczy ale także sterować czujnikami, czy oświetleniem w domu, czy też naszym telewizorem lub odtwarzaną muzyką dzięki współpracy z platformami Chromecast i Android TV. Może też pełnić rolę budzika oraz zarządzać naszymi planami. Jest to myślę ciekawy gadżet, ale w naszym kraju mało jest urządzeń z którymi będzie to działać.  Przy okazji Google pokazał ulepszenia w asystencie głosowym pokazując, że zachowuje się bardziej “ludzko” i odpowiada na bardziej złożone pytania, a także umożliwia prostą wymianę zdań.

Google Allo – komunikator inny niż wszystkie

googleiokeynote2016-googleallo03-630x394

Mogłoby się wydawać, że Google próbuje stać się konkurencją dla rosnących w siłę komunikatorów takich jak Telegram. Jednak gigant pokazał kolejny eksperymentalny produkt. Nowy komunikator oprócz możliwości zwykłej konwersacji dodaje do rozmowy swojego asystenta. Jest on w stanie na podstawie naszych wypowiedzi zasugerować pewne rzeczy. Np. po zapytaniu gdzie możemy się wybrać? Google automatycznie po obu stronach konwersacji pokaże najlepsze jego zdaniem lokalizacje gdzie można się udać. Co więcej, możemy temu asystentowi odpisać np. że potrzebujemy czegoś dla dzieci, wtedy on pokaże nam nowe propozycje. Oprócz tego dostępny jest tryb incognito który oferuje pełne szyfrowanie rozmowy znane właśnie z komunikatorów takich jak Telegram. Dodatkowo w takim trybie nasze wiadomości mogą posiadać swoją ważność.

Android Wear 2.0

W tym roku Google postawiło bardziej na usprawnienie Androida w wersji dla zegarków. O nowej wersji nie dowiedzieliśmy się za wiele, jednakże już teraz możemy powiedzieć, że nowa platforma oprócz wprowadzania głosowego będzie posiadała klawiaturę i funkcję pisania odręcznego. Będzie to przydatne np. do odpisywania na wiadomości. Oprócz tego producent zapewnił, że zegarki będą teraz bardziej samodzielne, lecz na ten temat za wiele się nie dowiedzieliśmy.

Google Daydream – następca Cardboard

Google-daydream-vr4-650x406

Kolejny zaprezentowany produkt to Google Daydream. Jest to odpowiedni hełm w który wkładamy smartfona przenosząc się w wirtualną rzeczywistość. Zawiera on dodatkowy mały kontroler pomagający w sterowaniu. Oprócz jednak samego hełmu jest to także cała platforma, dzięki której zabawa będzie przyjemniejsza. Teraz Sklep Play będzie także dostępny w specjalnej wersji VR. Dodatkowo nowy Android N będzie posiadał wbudowane wsparcie, które zapewni większą wydajność oraz wygodę użytkowania. Dla programistów pisanie aplikacji VR stanie się również wygodniejsze. Osobiście nie jestem zwolennikiem okularów VR, ale jestem ciekawy jak Google podeszło do tej sprawy.

Android N

n-bg-generic

W tej kwestii Google nie wiele nam pokazało od czasu premiery pierwszej bety. Z nowości znamy jedynie szybsze instalowanie aplikacji, wsparcie dla Vulcan, wsparcie dla Google Daydream. Gigant jednak nie ogłosił nazwy nowego systemu.

Od teraz instalowanie tylu aplikacji nie będzie konieczne

g_-_-x-_-_-_73325x20160518210348_0

Jest to nowość która na prawdę będzie przydatna. Wyobraźcie sobie, że chcecie otworzyć jakiś link, jednak da go się otworzyć tylko za pomocą aplikacji. Wcześniej musielibyśmy pobrać całą aplikację a dopiero otworzyć żądany link. Jest to czasochłonne i zajmuje tylko naszą pamięc, a i tak aplikację usuniemy, bo zacznie być zbędna. Teraz kompatybilne aplikacje bez instalowania zostaną uruchomione bezpośrednio po kliknięciu w link. Jest to możliwe dzięki funkcji Instant Apps. Do otwarcia linku zostanie pobrany jedynie wymagany fragment programu, bez potrzeby pobierania całej aplikacji. Co ciekawa ta funkcja będzie działała na urządzeniach z Androidem Jelly Bean i nowszymi. Ciekawa nowość, prawda ?

Samsung Galaxy S7 – ewolucja w dobrą stronę?

Wcześniejszy wpis

6 trików jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android