Honor 5C

Honor 5C – oficjalna chińska premiera

Wiem że są fani mobilnych technologii potrafiący wymienić z pamięci specyfikacje dziesiątków urządzeń. Co by było gdyby zadać im zagadkę: “Jaki smartfon zbudowany jest w oparciu o Kirina 650, ekran FHD 5,2″, 16 GB pamięci wbudowanej, aparaty 13 i 8 Mpx oraz baterię 3000 mAh? Dla ułatwienia – wyposażono go w czytnik linii papilarnych.”. Zapewne część odpowiedziałaby “Huawei P9 Lite”, część “Honor 7 Lite”, a jeszcze inni “Honor 5C”. I wszyscy mieliby rację.

Honor 7 Lite to nazwa pod jaką Honor 5C będzie dystrybuowany na początku drugiej połowy roku w Polsce i najprawdopodobniej w innych krajach Europy. Natomiast “odchudzona” wersja najnowszego flagowca Huawei, P9 Lite, to naturalnie odrębny model. Jak jednak widać nic nie stoi na przeszkodzie, by oba schodzące z tych samych taśm produkty wyposażyć w niemalże identyczne “podwozie”. Jedyną istotną różnicą w podzespołach może okazać się “zbiornik paliwa” – do lepiej wyposażonej wersji P9 Lite wlejemy 3 GB kodu i danych, a do Honora 5C – tylko 2.

Jeśli trzymać się dalej tych motoryzacyjnych analogii, to taki zabieg nie wydaje się niczym nowym – przykładów podobnych, z pozoru różnych, a w istocie bliźniaczych par samochodów można znaleźć wiele. I nie widzę w tym absolutnie nic złego. Wręcz przeciwnie – większy wybór zawsze będę uważał za zaletę. I choć w obu urządzeniach bije to samo serce, różnią się one znacząco wzornictwem. P9 Lite upodabnia się do potężniejszego brata, a 5C wpisuje się w stylistykę linii Honor (zachęcam przy okazji do bliższego zapoznania się z członkami tej rodziny: Honorem 7, Honorem 6, Honorem 6 Plus, Honorem 5X i Honorem 4X).

Obaj debiutanci pracują oczywiście pod kontrolą najnowszej wersji Androida, uzupełnionej nakładką EMUI 4.1. Ich odmienny styl znajduje odbicie w niewielkim zróżnicowaniu parametrów fizycznych. Honor 5C jest nieznacznie większy i cięższy od P9 Lite (147,10 x 73,80 x 8,30 mm vs 146,80 x 72,60 x 7,50 mm oraz 156 vs 147 g). Jednak decydującą dla wielu różnicą może okazać się cena. W dniu debiutu w Chinach najnowszy Honor został wyceniony na równowartość około 590 zł. Nie łudzę się oczywiście że takie etykietki ujrzę na półkach polskich sklepów, ale mam przeczucie że 5C i tak będzie wyraźnie tańszy od P9 Lite, w którego wypadku spekulacje zamykają się w przedziale  1100 – 1300 zł.

Źródło: informacja prasowa.

More Stories
oneplus 7 pro
OnePlus 8 Pro z ekranem 120 Hz?