Google Play Awards

Google Play Awards 2016

Po raz pierwszy w historii Google postanowiło wyróżnić czołowych deweloperów i uhonorować ich specjalnymi nagrodami – Google Play Awards. Twórcy aplikacji i gier będą rywalizować w 10 kategoriach, a na razie możemy poznać po 5 nominacji w każdej z nich. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona na majowej konferencji Google I/O.

Na ogół użytkownicy poszukujący interesujących pozycji posługują się dość rozbudowanym systemem rekomendacji obecnym w oficjalnym sklepie z aplikacjami. Cennych wskazówek dostarczają również publikowane niezależnie recenzje. Pomimo to myślę że nie zaszkodzi zapoznać się z 50 nominowanymi do Google Play Awards 2016 tytułami, bo a nuż okaże się że któryś z nich do tej pory umykał naszej uwadze. Co warto podkreślić, zdecydowana większość wyróżnionych owoców pracy deweloperów to pozycje darmowe. W Google Play utworzono stronę zawierającą listę stających w szranki gier i aplikacji. Zestawienie nie zawiera jednak podziału na kategorie, poszczególne tytuły są dość chaotycznie wymieszane, a co najdziwniejsze – brakuje pięciu z nich. Sądzę więc że lepiej udać się na stronę zamieszczoną na blogu deweloperów Androida, gdzie całość prezentuje się dużo bardziej przejrzyście.

Nie ma co ukrywać że obecność aplikacji w niektórych kategoriach nie musi bezpośrednio przekładać się na ich atrakcyjność. Dotyczy to szczególnie dwóch dyscyplin: „najlepsze zastosowanie Material Design” i „najlepsze wykorzystanie usług Google Play Game”. Tu najwyraźniej gigant z Mountain View stara się nagrodzić dążenia deweloperów do zachowania spójności z ekosystemem Androida.

Nie udało mi się ustalić, czy nagrody będą wiązały się z konkretnymi materialnymi korzyściami, czy też będą tylko wyróżnieniami honorowymi. W jednym i drugim przypadku powinny jednak stać się dodatkowym bodźcem dla twórców oprogramowania, podnoszącym ogólną jakość treści dostępnych w Google Play.

Źródło: Android Developers Blog