2

Microsoft Lumia 550 jest jednym z pierwszych smartfonów na rynku, który ma fabrycznie zainstalowanego Windowsa 10 Mobile. Urządzenia z Windowsem nie należą do grupy najlepiej sprzedających się smartfonów. Microsoft Lumia 550 to najtańszy telefon z zaprezentowanych w zeszłym roku przez Microsoft. Przez dwa tygodnie sprawdzałem dla was, jak sprawuje się smartfon za ponad 500 złotych.

Zawartość pudełka i specyfikacja

Smartfona otrzymałem w niewielkim białym pudełku na którym znajdują się  ilustracje urządzenia oraz specyfikacja. W pudełku znajdziemy urządzenie,  ładowarkę sieciową oraz  podstawową dokumentację.

Sercem Lumi 550 jest procesor Qualcomm Snapdragon 210, który składa się z czterech rdzeni ARM Cortex A7 o  częstotliwości taktowania 1,1 GHz z układem graficznym Adreno 304, 1 GB pamięci RAM. Ten model wyposażono w 4,7 – calowy wyświetlacz w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Smartfon pracuje pod kontrolą Windows 10 Mobile.

Lumia550_Marketing_03_SSIM-horz

 

Jakość wykonania oraz design

Cechą charakterystyczną serii była różnorodna kolorystyka.  Lumia 550 dostępna jest tylko w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz białej.  Ja testowałem wersję czarną. Lumia 550 jest wykonana z dobrego tworzywa, które jest odpornego na uszkodzenia oraz na palcowanie się. Jak na budżetowy model wykonanie Lumii 550 jest bardzo dobre. Z przodu umieszczono 4,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Nad wyświetlaczem znajduje się obiektyw kamerki 2 Mpx, logo producenta, głośnik do rozmów oraz czujnik światła i czujnik zbliżeniowy, a pod wyświetlaczem umiejscowiono mikrofon. Na plecach urządzenia umieszczono obiektyw aparatu 5 Mpx, pojedynczą diodę doświetlającą LED, logo producenta oraz głośnik. Wszystkie przycisk umieszczono na prawym boku urządzenia. Znajduje się tam przycisk od regulacji głośności oraz przycisk zasilania. Lewy bok pozostaje pusty. Natomiast na górnej znajduje się standardowe złącze słuchawkowe 3,5 mm, a na dolnej port microUSB 2.0. Ramki po bokach ekranu są stosunkowo cienkie, czego nie można powiedzieć o  górnej i dolnej. Tylna klapka jest wykonana w całości z plastiku. Klapkę bez problemu możemy zdjąć. Po ściągnięciu tylnej klapki zyskujemy  dostęp do gniazd kart microSD, nanoSIM oraz bateria, którą możemy wyciągnąć i w razie potrzeby wymienić.  Lumia 550 pewnie trzyma się w dłoni. Wykonanie jest jak najbardziej poprawne. Urządzenie jest dobrze spasowane, nie trzeszczy. Tylna klapka dosyć łatwo zbiera odciski palców, ale można je łatwo wyczyścić. Urządzanie jest całkiem grube (9,9 mm).

Ekran

Microsoft w tym modelu zastosował wyświetlacz o przekątnej 4,7″ o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli . Zagęszczenie pikseli na cal wynosi  312 ppi. Co do jakości wyświetlanego obrazu nie mam żadnych zastrzeżeń. Większość czcionek wyróżnia się  bardzo dobrą ostrością. Aczkolwiek po bliższym wpatrzeniu się w ekran możemy zobaczyć pojedyncze piksele.  Jasność maksymalna jak i minimalna jest bardzo dobra. Kolory są przyjemne dla oka, można również sterować ich nasyceniem co jest dużym plusem.

DSC_0055

Bateria

W Lumi 550 zastosowano baterię o  pojemności 2100 mAh. Z akumulatora możemy wycisnąć 2 dni pracy na jednym ładowaniu. O ile przy  intensywnym użytkowaniu musiałem smartfon podłączyć do ładowania po kilku godzinach, o tyle przy normalnym użytkowaniu mogłem z Lumi korzystać na jednym ładowaniu przez dwa dni.

Aparat

Lumia 550 otrzymała 5 Mpx aparat główny z  przysłoną f/2.4  wsparty przez skuteczną pojedynczą diodę doświetlającą. Interfejs jest dobrze znany z innych smartfonów z serii Lumia. Możemy ustawiać wszystkie najpotrzebniejsze  opcjami, np: balans beli, ISO, czas naświetlania. W dobrych warunkach oświetleniowych aparat wykonuje niezłe zdjęcia, jednak  brakuje im szczegółów,a przy mniejszej ilości światła szumy są już bardziej widoczne.

Przykładowe zdjęcia:

 

 

 Oprogramowanie

Microsoft Lumia 550 pracuje pod kontrolą Windows 10 Mobile. Sam system pochłania około 5 GB pamięci, otrzymujemy więc ok. 3 GB, które możemy uzupełnić dodatkową kartą pamięci.
Trochę zmian w porównaniu do poprzedniej wersji WP jest, ale nie są one duże.   Microsoft zmodyfikował trochę ekran główny.  Możemy ustawić tapetę pod  kafelkami, istnieje także możliwość własnoręcznego dostosowania przezroczystości kafelek. Tapeta widoczna jest również w menu z aplikacjami, a sama lista zainstalowanych pozycji została przeprojektowana. Centrum powiadomień także się zmieniło. Teraz można rozwinąć przyciski szybkiego dostępu i zamiast jednego rzędu otrzymujemy dodatkowo jeszcze trzy.  Zmiana zaszła także w ustawieniach, gdzie  wszystko zostało na nowo posegregowane. Ciekawą opcją jest szybka odpowiedź na nowe wiadomości. W Lumi 550 znajdziemy kilka preinstalowanych aplikacji:

  • Galeria – aplikacja umożliwia tworzenie albumów i segreguje wszystkie nasze zdjęcia.
  • Muzyka Groove – odtwarzacz muzyki
  • Filmy i TV –  aplikacja, która umożliwia przeglądanie wideo.
  • Eksplorator plików – aplikacja umożliwia przeglądanie naszych plików.
  • Alarm – dodano zegar światowy i nowe opcje zarządzania alarmami.
  • Kalendarz – wygodniejsze zarządzanie zadaniami.

Nowe zastosowanie zyskał przycisk funkcyjny z logiem Windows.  Pojedyncze dotknięcie  przenosi na ekran główny, natomiast gdy przytrzymamy go dłużej, aktywujemy tryb obsługi jedną ręką.
Tak samo jak  w droższych modelach, znajdziemy tutaj funkcję Glance Screen, która po zablokowaniu telefonu pokazuje na ekranie godzinę oraz powiadomienia, czy też informacje o wydarzeniach.

Możemy także zmienić tryb oraz kolory:

Wydajność

Microsoft Lumia 550 pracuje w oparciu o  Qualcomm Snapdragon 210, który składa się  z czterech rdzeni ARM Cortex A7 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,1 GHz, uzupełnia go układ graficzny Adreno 304 oraz 1 GB RAM.
Smartfon na ogół działał płynnie, ale pojawiają się dziwnego rodzaju spowolnienia. Zauważyłem spadki płynności animacji przy ściąganiu paska powiadomień, jednak w codziennym użytkowaniu to nie przeszkadza. Na smartfonie pogramy również w mniej wymagające gry.

Jakość rozmów oraz łączność

Rozmowy przebiegają bez zakłóceń, nie pojawiały się szumy.  Bluetooth jak i WiFi działały niezawodnie, GPS szybko łapał fixa.

Podsumowanie

Za nieduże  pieniądze otrzymujemy urządzenie, które radzi sobie z podstawowymi zadaniami, takimi jak przeglądanie portali społecznościowych, słuchanie muzyki, itp. Każda skomplikowana operacja bardzo spowalnia to urządzenie. Przy  zakupie musimy jednak pod uwagę wziąć, że dostępność niektórych aplikacji jest ograniczona. Mam nadzieję, że kolejne aktualizacje przyspieszą  działanie tego modelu.

Moto G3 z 2 GB RAM, warto? Warto!

Wcześniejszy wpis

Wyciekły nowe Motorole!

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony