O blokowaniu reklam słów kilka…

Blokowanie reklam jest coraz bardziej znane i wykorzystywane. Czy to na urządzeniu mobilnym czy na komputerze. Zawsze się da. Developerzy wypuszczają nawet przeglądarki internetowe, które mają wbudowany silnik blokujący niechciane reklamy. Pewna włoska sieć telefoniczna także postanowiła blokować reklamy, ponieważ klienci tracą transfer internetowy. Jednak kiedy blokować, a kiedy lepiej tego nie robić?

ss-ad-blocking

Kiedy blokować?

Na pewno warto blokować, kiedy płacimy za transfer lub mamy limit. Wtedy możemy mnóstwo mb zaoszczędzić. Dobrym przykładem wykazu oszczędności jest aplikacja Adguard, która przedstawia ilość mb, które byśmy stracili na reklamy. Także warto zablokować, kiedy dana strona jest tak zalana reklamami, że konsumowanie treści jest bardzo niewygodne, jednak zdarza się to teraz coraz rzadziej. Reklamy także spowalniają ładowanie się stron, co może być uciążliwe przy wolnym łączu.

Kiedy nie blokować?

Część powodów, dla których warto nie blokować to po prostu odwrócenie przypadków z poprzedniego nagłówka. Jednak istnieją inne powody. Wielu autorów pozwala ludziom konsumować treści jego autorstwa za darmo. Daleko nie trzeba szukać. Może być to na przykład ten portal. Wchodzicie i czytacie artykuły bez zapłaty. Kolejnym przykładem może być mój brat, który zajmuje się pisaniem gier na smartfony. Jego gry są darmowe. Także dla wielu youteber’ów reklamy to jedyne wyjście, aby nie zostać wyzwanym słowami „sprzedałeś się”. Naszym, czy to wspomnianego mojego brata, jak i milionów innych twórców źródłem utrzymania są reklamy. To dzięki nim możemy utrzymać portal i pisać dla was – konsumentów.

ad-blocked3-ss-1920-800x450

Nie próbuje was teraz namówić do dotacji czy chamsko mówić o pieniądzach. Chce was uświadomić, że reklamy to nie wcielenie diabła, a najczęściej jedyne źródło dochodów. Jeśli lubicie grać w czyjeś gry czy czytać teksty na obojętnie jakiej stronie (nie mówię tu tylko o mobileworld24) to warto dodać te strony/gry do tzw. białej listy w programie blokującej. Z czystej przyzwoitości, by podziękować twórcom za ich pracę.