1

Od pewnego czasu ustabilizował się roczny cykl wydawania przez Google kolejnych odsłon Androida. Marshmallow pomału dobiega do półmetka okresu w którym dane mu będzie noszenie zaszczytnego tytułu najnowszej wersji systemu. Najwyraźniej jednak zmierza ku temu by zapisać się w historii jako najwolniej wdrażane wydanie i spowodować by fragmentacja Androida przeszła w nowy wymiar, w którym np. najświeższa edycja nie jest w stanie przebić popularnością prawie sześcioletniej (Gingerbread).

Spójrzmy na haniebne wyniki Androida 6.0 uzyskane po 5 miesiącach obecności na rynku:

fragmentacja Androida - marzec 2016Miesiąc temu Marshmallow zanotował udział 1,2%, posługując się więc językiem propagandy dałoby się postawić radosną tezę, że w krótkim czasie poprawił swoją popularność prawie dwukrotnie. Niestety, osiągnięcia Androida 6.0 są żałosne nie tylko w wymiarze bezwzględnym, ale wypadają również blado w porównaniu z ekspansją poprzednich wersji, które skądinąd i tak nie opanowywały rynku w imponującym tempie.

Oto jak wyglądała fragmentacja Androida w chwili gdy Lollipop miał podobny do Marshmallowa, pieciomiesięczny staż:

fragmentacja Androida - kwiecień 2015Prawie rok temu zdążył już po raz pierwszy pojawić się w statystykach poprawiony wariant 5.1, a łączne wyniki Lollipopa, choć mało budujące, i tak okazały się ponad dwukrotnie lepsze od jego następcy. Bardzo podobny rezultat uzyskał w analogicznym momencie swego rozwoju KitKat:

fragmentacja Androida - kwiecień 2014Kontynuując rozpoczętą w poprzednim odcinku obserwację wirtualnego wyścigu systemów w czasie, dopisuję najświeższe wyniki do tabeli, która obecnie prezentuje się następująco:

fragmentacja AndroidaChciałbym się mylić, ale mam wrażenie że szanse Marshmallowa na dogonienie rywali w kolejnych miesiącach topnieją coraz bardziej, szczególnie że uprzedzając przyszłe fakty z przeszłości (taki to paradoks tej specyficznej rywalizacji) mogę zdradzić iż KitKat i Lollipop odnotują niebawem znaczące postępy.

Na zakończenie warto chyba jeszcze odnotować fakt, że w najnowszych statystykach Google Lollipop w końcu wysunął się na prowadzenie, wyprzedzając nieznacznie dotychczasowego długotrwałego rekordzistę w ilości zgromadzonych udziałów, czyli KitKata. Przypomnę że system oznaczony numerem 4.4 debiutował w końcówce 2013 roku.

Facebook Messenger (wreszcie) z Material Design!

Wcześniejszy wpis

GOCLEVER Quantum 2 500 Rugged

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android