niedrogie smartfony - AMOLED

Niedrogie smartfony z AMOLED-ami

Obiektywnie rzecz biorąc, wyświetlacze OLED posiadają wiele zalet w porównaniu z ekranami opartymi o ciekłe kryształy. Organiczne diody świecą jednakowo we wszystkich kierunkach, potrafią również nie świecić wcale, co przekłada się na teoretycznie nieskończony kontrast i pełne pokrycie przestrzeni kolorów RGB, łącznie z perfekcyjną czernią. W praktyce potrafią cechować się jednak pewnymi mniej lub bardziej uciążliwymi wadami.  Jedną z nich, nieistotną z użytkowego punktu widzenia, ale ważną w kontekście niniejszego artykułu, jest wyraźnie wyższy koszt wytwarzania, stąd niedrogie smartfony  wyposażone w ekrany AMOLED okazują się raczej rzadkością.

Nie chciałbym zanadto rozwodzić się nad wspomnianymi przed chwilą wadami, ale pokrótce je przypomnę. Najsłabsze ogniwo – niebieskie subpiksele, pożerają najwięcej energii, starzeją się najszybciej, powodując stopniowe „żółknięcie” wyświetlanych treści. Starzeniu podlegają również pozostałe subpiksele, wypalając się szybciej w obszarach wyświetlających stałe, jasne elementy interfejsu i ujawniając widoczne z czasem „duchy”. Za wadę niektórzy skłonni są uważać również zbyt nasycone kolory, choć wynika to raczej z naszych przyzwyczajeń do mniej doskonałych barw obserwowanych przez lata na ekranach LCD, a nawet CRT. Jednak postęp w technologii wytwarzania AMOLED-ów znacznie zredukował skalę tych problemów, a spodziewany przyszłe zwielokrotnienie ich produkcji daje nadzieję na dalsze usprawnienia, a przede wszystkim – na spadek cen, który w efekcie powinien spowodować, że niedrogie smartfony częściej będą wyposażane w organiczne wyświetlacze.

A na co możemy liczyć obecnie? Cóż, oferta nie jest zbyt bogata. Do dyspozycji mamy starsze, ale wciąż dostępne flagowce Samsunga, wraz z ich wersjami mini, oraz nowsze konstrukcje ze średniej półki, proponowane zarówno przez koreańskiego potentata jak i przez kilku innych producentów. W prezentowanej poniżej tabeli dwa smartfony przekraczają umowny próg cenowy – 1000 zł. Galaxy A5 znalazł się w niej jako porównanie do mniejszego i skromniej wyposażonego A3. Natomiast cena Allview P8 Energy jest od paru dni nieaktualna. Obowiązująca w internetowym sklepie rumuńskiego producenta promocja zakończyła się wraz z minionym rokiem. Uznałem jednak, że model ten jest na tyle ciekawy, że zasługuje na wyjątkowe potraktowanie. Pomijając ekran AMOLED, P8 Energy spokojnie mógłby także trafić do wcześniejszego zestawienia smartfonów hojnie obdarowanych pamięcią RAM, a przede wszystkim – wyposażonych w duże baterie.

niedrogie smartfony - AMOLEDNa zakończenie mała dygresja. Nie mam pojęcia skąd wziął się zwyczaj utożsamiania akronimu TFT (Thin Film Transistor) z kiepskiej jakości wyświetlaczami. Aktywne matryce od dawna zdominowały świat smartfonów, a sterowanie nimi za pomocą cienkowarstwowych tranzystorów jest chyba jedynym stosowanym rozwiązaniem. I to, o zgrozo, nie tylko w wyświetlaczach LCD, ale i w AMOLED-ach!

More Stories
Transformer Pad TF300 z Jelly Bean