1

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Sony Xperia Z5 Premium jeszcze przez dłuższy czas będzie cieszyła się mianem pierwszego i jedynego smartfona dostępnego na rynku mogącego pochwalić się ekranem 4K. Przynajmniej wśród znanych i renomowanych marek.

Rywale Japończyków, Samsung oraz LG zrobili listę zysków i strat, dzięki czemu doszli do wniosku, że póki co nie zdecydują się zaimplementować wyświetlacza 4K w swoich urządzeniach. Tym samym świadomie postanowili nie brać udziału w kolejnym wyścigu na cyferki. Mieliśmy już konkurs na największą liczbę megapikseli, najwyższego taktowania zegarów procesora, ilości rdzeni czy wielkości wbudowanej pamięci RAM. Sony dodało kolejną dyscyplinę do tej mobilnej olimpiady wypuszczając na rynek Xperię Z5.

z5premium

Koreańczycy stwierdzili, że nie warto się w to mieszać, gdyż nie dostrzegają żadnych wymiernych zysków w dłuższej perspektywie czasu. Ekrany 4K są droższe w produkcji/zakupie, a na tak małych przekątnych jakich używa się obecnie w smartfonach, nie sposób dostrzec różnicy między Full HD, QHD, czy 4K. Zamiast tego, postanowili skupić się na udoskonalaniu obecnie wykorzystywanych paneli QHD i podnieść ich jasność oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Drenaż baterii jest też kolejnym czynnikiem, w związku z którym 4K usłyszało zgodne “nie”. Użytkownicy smartfonów z ekranami QHD, czyli np. LG G4 oraz Samsung Galaxy S6 borykają się z niezadowalającym czasem pracy właśnie ze względu na dużą liczbę pikseli. Drastyczne podniesienie ich liczby mogłoby być już dla nich zabójcze. Sony sprytnie obszedł problem udostępniając możliwość wyświetlania obrazu w pełnej rozdzielczości tylko w przypadku przeglądania filmów i zdjęć. W przypadku reszty funkcji, wszystko wyświetlane jest w Full HD. Najwidoczniej Koreańczyków taki zabieg nie przekonał.

4k comparison

Dodatkowym czynnikiem, o którym nie mówi się już tak często w tym kontekście jest fakt, że zarówno Samsung jak i LG posiadają działy zajmujące się produkcją i sprzedażą swoich paneli firmom trzecim. Jak donoszą raporty, zapotrzebowanie na nie jest coraz mniejsze. Zatem jest to też sposób na podratowanie słabnącego działu i wykorzystanie wyprodukowanych już komponentów, aby nie zalegały w magazynach i nie traciły na wartości.

Źródło: gsmarena.com

Yu prezentuje swojego pierwszego flagowca – Yutopia

Wcześniejszy wpis

Motorola Moto X Play – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy