fragmentacja Androida - wersje systemu

Aktualna fragmentacja Androida

Fragmentacja Androida wygląda dziś bardzo podobnie jak miesiąc temu. Poza jednym wyjątkiem zmiany są praktycznie kosmetyczne. Czy wyjątkiem tym okazała się najnowsza odsłona mobilnego systemu Google? Nic podobnego – na swoich pozycjach jedynie wyraźnie umocnił się debiutujący ponad rok temu Lollipop.

Na publikowanych przez Google wykresach kołowych drobne przesunięcia w udziałach poszczególnych wersji systemu są w większości wypadków niewidoczne. Łatwiej je dostrzec przy bezpośrednim porównaniu wartości liczbowych:

Fragmentacja Androida - grudzień 2015Nikt nie jest w stanie zmusić producentów by aktualizowali swe archaiczne urządzenia, a ich użytkownicy jak na złość nie zamierzają ich porzucać, psując tym samym statystyki Google. W tym kontekście wyniki KitKata w jego najlepszym okresie (prawie 40% udziału) można uznać za spory sukces. Nie powtórzy go raczej Lollipop, pomimo zdobycia prawie 30% rynku. Znacząca część sprzętu pracującego pod jego kontrolą zostanie zapewne objęta aktualizacją.

Na razie jednak ten proces dopiero raczkuje, dlatego skądinąd mizerny skok z 0,3 do 0,5% Marshmallow zawdzięcza głównie modelom aktualizowanym bezpośrednio przez Google. Na świecie mamy obecnie sporo ponad miliard aktywnych urządzeń z Androidem. Nawet jeśli założymy, że posiadacze smartfonów Android One oraz starszych urządzeń referencyjnych Google zawiązali spisek i postanowili ich nie aktualizować, to łączna sprzedaż nowych modeli Nexusów (5X i 6P) mogła co najwyżej osiągnąć pułap kilku milionów. W rzeczywistości zapewne jest wyraźnie niższa. To na razie nie jest osiągnięcie na miarę popularności Nexusa 4 i 5. Przyczyna jest chyba dość oczywista – cena.

Fragmentacja Androida jest trwałym zjawiskiem, z którym najlepiej się po prostu pogodzić. Na szczęście najpopularniejszy system mobilny jest już na tyle dojrzały, że nowinki wprowadzane w kolejnych wersjach nie mają już charakteru przełomowego, a do tego przejęcie sporej ilości funkcji przez API Usług Play czyni fragmentację mniej bolesną.