1

Pojemność baterii telefonu nie jest tak “twardym” i jednoznacznym parametrem jak obecność lub brak modułu NFC, ilość pamięci RAM czy też długość przekątnej ekranu. W skrajnym przypadku może się nawet zdarzyć że niewielki smartfon z oszczędnym chipsetem i stosunkowo małą baterią będzie w stanie wytrzymać dłużej bez ładowania niż konkurencyjny phablet wyposażony w potężne ogniwo ale i żarłoczny SoC.

Od czegoś jednak trzeba wyjść, a pojemność baterii wydaje się najrozsądniejszym punktem zaczepienia, bowiem anonsowane przez producentów czasy czuwania i rozmów często mają tyle wspólnego z rzeczywistością co deklarowana przez koncerny samochodowe ilość paliwa zużywana przez ich wehikuły. Na dodatek leżenie odłogiem i umożliwianie prowadzenia rozmów nie są jedynymi i niekoniecznie najważniejszymi formami aktywności smartfonów.

Przypomnę co rozumiem pod pojęciem “niedrogie smartfony”. Jako górny pułap cen przyjąłem umowną granicę 1000 zł, przy czym pod uwagę biorę jedynie urządzenia oficjalnie dystrybuowane w Polsce. Naturalnie w warunkach swobodnej gry rynkowej rozbieżność ofert bywa dość znaczna, w związku z tym w tabeli starałem się uwzględniać możliwie najniższe ceny, unikając jednak propozycji sprzedawców o wątpliwej reputacji. Z podobnych powodów jak i dla zachowania przejrzystości zaokrągliłem je przy tym do 50 zł. Aby nie przytłaczać nadmiarem informacji, w zestawieniu podałem jedynie podstawowe parametry smartfonów. Kolumna “pamięć” zawiera informacje o wyrażonych w GB: wielkości RAM, pamięci wbudowanej oraz maksymalnej pojemności obsługiwanych kart micro SD.

Niedrogie smartfony big_battery_listLista nie jest przesadnie długa, a ponadto obejmuje kilka dość wiekowych konstrukcji. Powinny one jednak sprostać przynajmniej podstawowemu kryterium zestawienia, jakim jest zdolność do uwalniania użytkownika od częstego poszukiwania elektrycznego gniazdka. Ponadto na swoje usprawiedliwienie dodam, że ten jak i wcześniejsze poradniki mają za zadanie wyłuskać niedrogie smartfony, w tym również wyjątkowo tanie.

Jak już zasygnalizowałem na wstępie, w tym konkretnym kontekście wysoka wydajność procesora nie jest akurat cechą zbyt pożądaną. Aby ułatwić wyłowienie z zestawienia najsmakowitszych kąsków przygotowałem dodatkową tabelę opisującą w skrócie podstawowe parametry pojawiających się w nim układów.

Niedrogie smartfony SoC_descriptionZielonym kolorem zostały wyróżnione konstrukcje dwurdzeniowe, choć należy mieć na uwadze że rdzenie Krait mają bardziej złożoną architekturę od Cortexów ARM-a, a Snapdragon S4 jako jedyny na liście został wykonany w procesie litograficznym 45 nm (pozostałe 28 nm).

Sony Xperia Z6 w aż 5 wersjach?

Wcześniejszy wpis

Kosmiczne zainteresowanie smartwatchem TAG Heuer Connected

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki