1

Minęło już sporo czasu od października 2011 roku, kiedy Sony Ericsson, spółka joint-venture odpowiedzialna za mobilne technologie, przestała istnieć. Na szczęście nie pozostawiła po sobie pustki na ryku i cała sprawę w swoje ręce wzięło Sony wykupując wszystkie udziały Ericssona. Przed tą epokową chwilą, spółka była jednym z liderów rynku telefonów komórkowych tocząc zacięte boje z rewolucyjnym wtedy Applem, wciąż rosnącym w siłę Samsungiem czy powoli kroczącą w stronę swojej zagłady Nokią.

Już na początku 2012 roku Sony zaprezentowało swojego pierwszego, samodzielnego flagowca – Sony Xperia S. Model nawiązywał stylistycznie do spuścizny Sony Ericssona i jak się okazało był to jeden z ostatnich takich telefonów. Od stycznia 2013 roku Sony pisze nową historię wraz z flagową serią Xperia Z, którą możemy podziwiać przez cały czas. Wielu producentów stworzyło swój unikalny design, którego trzymają się w kolejnych edycjach stopniowo go rozwijając. Jednakże najbardziej chyba widoczne jest to w przypadku właśnie firmy Sony. Wielu użytkowników zarzuca japońskiemu producentowi stylistyczną stagnację i kurczowe trzymanie się Omni Balance Osobiście zdecydowanie bardziej przyczepiłbym się do mydelniczek Samsunga, ale bez względu na gust, musimy się zgodzić, że wygląd smartfonów sygnowanych logiem Sony Xperia jest ewolucją niż rewolucją.

xperia3

Przednia część każdej kolejnej wersji flagowej “Zetki” przeszła zdecydowanie najmniej zmian i  w zasadzie ograniczają się one tylko do położenia głośnika i ew. kolejności czujników. To samo można powiedzieć o tylnym panelu, gdzie aparat i diodę doświetlającą znajdziemy zawsze w lewym górnym rogu, a użytkownicy mieli co najwyżej do wyboru większą liczbę kolorów. Największa zmiana zaszła w modelu Xperia Z5, gdzie szkło zastąpiło jego matowa wersja w nowych odcieniach. Zabieg okazał się o tyle ciekawy, że nareszcie nie widać wszechobecnych odcisków palców i zabrudzeń szpecących taflę szkła.

xperia 2

Najwięcej zmian odnotowano na ramce scalającej dwa kawałki szkła, pomiędzy które upchnięto wszystkie podzespoły. W Xperii Z zaprezentowanej na początku 2012 roku mieliśmy do czynienia z tworzywem sztucznym połączonym z aluminium. Od września 2013 roku, czyli od momentu debiutu Xperii Z1 i kolejnych modelach ramka jest wykonana w całości z metalu, co zdecydowanie nadaje elegancji i poczucia prestiżu oraz wzmacnia wytrzymałość.Wszystkie przyciski ulokowane zostały na prawej krawędzi: zaczynając od dołu są spust migawki aparatu, klawisz regulacji głośności oraz przycisk blokady ekrany. Ten ostatni został całkowicie przeprojektowany w najnowszej Xperii Z5 i zaimplementowany w nim czytnik linii papilarnych. Od modelu Z3+ z prawej krawędzi zniknęły zaślepki kryjące kartę pamięci/SIM i znajdują się tylko na lewej. Wszystkie krawędzie uległy stopniowemu zaokrągleniu oraz zmatowieniu.

xperia

Znając 6-miesięczny cykl prezentacji flagowych urządzeń, możemy spodziewać się prezentacji nowej odsłony Xperii Z w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zapewne Japończycy wstrzymają się z premierą do czasu wprowadzenia na rynek Snapdragona 820, o którym pisaliśmy niedawno na łamach Mobileworld24.pl. Myślicie, że Sony Xperia Z6 będzie w dalszym ciągu delikatną wariacją na temat Omni Balance, czy Sony zaskoczy czymś nowym?

Źródło: phonesreview.co.uk & xperiablog.net

Real Boxing 2 Creed – recenzja

Wcześniejszy wpis

LG Leon 4G LTE – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy