0

Jakiś czas temu mieliście okazję na łamach MobileWorld24.pl przeczytać dwa artykuły dotyczące zamówienia elektroniki z Chin. Czasem jednak się zdarza, że warto zajrzeć też do zachodnich sklepów by przekonać się, że część elektroniki jest znacznie tańsza na zachodzie. Dlatego też postanowiłem przygotować kolejny artykuł tym razem o zakupach w Europie.

Zakupy w Europie musimy rozdzielić na dwa elementy. Z krajów należących do Unii Europejskiej, gdzie jesteśmy zwolnieni z płacenia dodatkowego cła, a tych spoza Unii Europejskiej gdzie cło musimy dodatkowo płacić przy droższych przesyłkach.

Zakupy w Unii Europejskiej

Tak jak wspomniałem wcześniej warto wybierać i robić zakupy z krajów Unii Europejskiej chociażby Francji, Niemiec, Holandii itd. Wówczas płacimy za przesyłkę (choć część sklepów do Polski wysyła za darmo) i w sumie jedyną opłatą pozostaje różnica w wysokości podatków. W większości krajów przyjdzie nam dopłacić około 4% wartości urządzenia, tak chociażby jest w Niemczech gdzie odpowiednik naszego vatu wynosi 19%, u nas dobrze znane 23%, więc nie zdziwcie się jeśli doliczą parę euro dodatkowo do Waszego rachunku. Prawo takie dotyczy zarówno zakupu elektroniki w postaci fizycznej, jak i gier czy programów w wersji elektronicznej. Przesyłki w ramach krajów członkowskich z Unii Europejskiej są zwolnione z cła, nawet po przekroczeniu pułapu 150 Euro. Będąc jeszcze przy zakupach na terenie Unii Europejskiej, warto wspomnieć, że część sklepów od razu pobiera kwotę wynikającą z różnicy w podatkach, dlatego też rachunek może być już dodatkowo obciążony kwotą właśnie. W taki sposób działa Amazon i w naszym imieniu jest pobierana opłata.

Gwarancja i zwroty

Jako, że Unia Europejska wymaga ujednolicenia części przepisów to właśnie w kwestii zwrotów jakiś czas temu nasze rodzime prawo się zmieniło, dlatego teraz dokładnie jak w Polsce mamy 14 dni na odstąpienie od umowy i zwrot urządzenia bez podania przyczyny. Z gwarancją jest trochę inna sprawa, bowiem nie zawsze gwarancja na urządzenia zakupione w Unii Europejskiej jest honorowana w Polsce, ale są to raczej sporadyczne przypadki. Warto się jednak przed zakupem się zorientować czy polski serwis przyjmie urządzenie do naprawy.

Zakupy spoza Unii Europejskiej

Jeśli kupujemy elektronikę spoza krajów członkowskich Unii Europejskiej musimy się liczyć z jednym, dopłatą cła jeśli wartość zamówienia przekroczy 150 euro. Podobnie cała sprawa wygląda jak w przypadku zakupów z Chin, lecz tutaj sama paczka powinna dotrzeć znacznie szybciej niż w przypadku zamówienia z Państwa Środka. Zwroty i gwarancja wypadku krajów spoza Unii Europejskiej w dużej mierze zależą od samego sklepu z którego zamawiamy, nie mogę obiecać, że wszędzie jest możliwość zwrotu po kilku dniach towaru bez podania przyczyny. Musicie we własnym zakresie przy zakupie sprawdzić jak wygląda procedura reklamacyjna.

Jak sami widzicie dzięki Unii Europejskiej mamy możliwość zakupów na tych samych warunkach jak w Polsce. Oczywiście koszty mogą być nieco większe ze względu na chociażby przesyłkę, choć teraz bardzo często wysyłka na terenie całej Europy jest darmowa. Warto zaglądać do chociażby niemieckiego czy brytyjskiego Amazona szukając dobrej oferty na czytniki Kindle, w osobnym artykule napiszę jak i gdzie kupić najtaniej najnowsze urządzenia Amazona.

Lark Cirrus 5S – recenzja

Wcześniejszy wpis

Niedrogie smartfony z dużymi RAM-ami

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły