2

Jakiś czas temu przyjrzałem się dostępnym na rynku i nierujnującym kieszeni smartfonom z Androidem, wyposażonym w moduł NFC. Tym razem postanowiłem przygotować zestawienie urządzeń, które wyróżniają się ponadprzeciętnie dużą ilością pamięci operacyjnej.

W przedziale cenowym ograniczonym od góry umowną kwotą 1000 złotych udało mi się znaleźć ponad 40 modeli wykraczających poza standardowy 1 GB RAM-u. Skupiłem się przy tym wyłącznie na smartfonach oficjalnie dystrybuowanych w Polsce. Gdybym zrezygnował z tego kryterium, lista najprawdopodobniej wydłużyłaby się znacznie, psując przy tym w znacznym stopniu i tak już mocno dyskusyjną przejrzystość zestawienia. Również ze względu na przejrzystość tabela zawiera jedynie najistotniejsze parametry sprzętu. Moją intencją było ułatwienie dokonania wstępnego wyboru kilku urządzeń, natomiast dokładniejsze dane (wersja systemu, bateria, aparaty, itd.) bez trudu można znaleźć na wyspecjalizowanych portalach branżowych, stronach producentów bądź sklepów internetowych. Kolumna “pamięć” zawiera informacje o rozmiarze wbudowanej pamięci flash (w GB) oraz o maksymalnym rozmiarze obsługiwanych kart pamięci. Brak drugiego parametru oznacza oczywiście nieobecność gniazda kart micro SD. Przedstawione ceny mają charakter nieco umowny. W wielu wypadkach różnią się istotnie w zależności od sklepu. Opierałem się z reguły na najkorzystniejszych propozycjach, eliminując jednak oferty sprzedawców o podejrzanej reputacji, a ostateczne wartości zaokrągliłem do 50 zł.

Cheap_bigRAM_phones

Czytelnicy nieobeznani dogłębnie z występującymi w tabeli modelami procesorów mogą poczuć się nieco zagubieni, szczególnie wobec mnemotechnicznych koszmarków Mediateka. Być może pomocna okaże się uzupełniająca tabelka zawierająca podstawowe parametry SoC:

SoCdescription01

Zdaję sobie sprawę, że w mnogości obecnych na rynku urządzeń mogły umknąć mojej uwadze zasługujące na wyróżnienie smartfony. Będę wdzięczny za wytknięcie braków i obiecuję rychłe uzupełnienie tabeli ku pożytkowi ogółu Czytelników.

Zakupy elektroniki w Europie – krok po kroku

Wcześniejszy wpis

Klient pocztowy, który daje radę…

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki