PhoneDrone Ethos uskrzydli Twojego smartfona!

Drony okazały się ostatnio dosyć popularnym gadżetem, ale zabawa nimi jest obarczona dosyć wysoką ceną. Nie mamy oczywiście na myśli miniaturowych dronów, które można kupić w każdym supermarkecie za 100zł, ale o prawdziwych, które umożliwiają dalszy lot i jego uwiecznienie wbudowaną kamerą czy też aparatem. Kilka razy w mediach mogliśmy nawet usłyszeć o różnych wypadkach z dronami w roli główniej – a to przeszkadzały pilotom Lufthansy wylądować na lotnisku, a to nasz polski F16 zderzył się z jednym locie i musiał awaryjnie posadzić maszynę na lądowisku, a to przerwali mecz piłki nożnej gdy jeden przelatujący nad murawą został „ustrzelony” przez futbolówkę. Wychodząc naprzeciw konsumentom z mniej zasobnym portfelem, ale wciąż chcącym się pobawić w pilota, tyle że mniejszym kosztem, PhoneDrone Ethos przedstawił swój pomysł na rewolucyjną hybrydę. Firma wymyśliła, że można wykorzystać smartfona jako główną jednostkę zasilającą i w pełni kontrolującą drona.

dron2

PhoneDrone korzysta z różnych czujników, procesora i modułów bezprzewodowych znajdujących się w naszych smartfonach, aby kontrolować specjalnie zaprojektowany, lekki i kompaktowy szkielet latający. Nasz telefon wkładamy po prostu wewnątrz tej nietuzinkowej kontrukcji i tak oto zyskujemy w pełni funkcjonalnego krążownika przestworzy. Telefon może być zaprogramowany na odbycie krótkiej misji po wcześniej wytyczonej trasie na konkretnej wysokości lub też możemy nim starować w czasie rzeczywistym. Możemy również wykorzystać inne urządzenie jak np. smartwatcha jako nadajnik, za którym nasz dron będzie podążał. PhoneDrone ma własną aplikację, która jest wykorzystywana do wykonywania tych funkcji. Jako, że nasze słuchawki posiadają kamery, możemy nagrywać całą podróż, robić zdjęcia i oglądać je później na ekranie swojego laptopa czy telewizora.

dron4

PhoneDrone Ethos oferuje kompleksową ochronę dla smartfona, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Zaplanowane dla niego miejsce znajduje się na samym środku platformy pomiędzy 4 wirnikami i otacza je gruba warstwa absorbującego ewentualne uderzenia materiału. Oczywiście producent nie zaleca lotów nad wodą o ile Twój smartfon nie jest wodoodporny i nie potrafisz pływać na tyle szybko, aby zdążyć go wyłowić zanim pójdzie na dno. Mimo przedsięwziętych środków ostrożności i prób jak najlepszego zabezpieczenia urządzenia sterującego, gros użytkowników może czuć się całkiem niekomfortowo posyłając w przestworza swój sprzęt, za który przyszło im zapłacić 2 lub 3 tysiące złotych, dlatego już na obecnej fazie rozwoju projektu, PhoneDrone będzie współpracował z tanimi modelami urządzeń opartych o mobilny system od Google – Androida. Twórcy planują udostępnienie swoich algorytmów tak, aby umożliwić innym programistom poszerzenie funkcjonalności, możliwości kontroli i sterowania dronem.

dron3

Kickstarter jest na dobrej drodze do osiągniecia wymaganego minimum, czyli  100,000 dolarów. Mimo, że cel jest tuż tuż, można jeszcze dołączyć do akcji i załapać się na pierwsze zestawy. Te ograniczone ilościowo startery kosztują  195 dolarów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo drogo. Należy jednak pamiętać, że dron z prawdziwego zdarzenia wyposażony w kamerę dobrej jakości i wydajny akumulator to koszt minimum 1,500zł. W tym wypadku oszczędzamy ponad połowę tej kwoty wykorzystując posiadany już telefon. Po początkowej promocji, za PhoneDrone trzeba będzie zapłacić już 235 dolarów. Producent przygotował także opcję dla entuzjastów drukarek 3D – za jedyne 95 dolarów można kupić niezbędne części i schemat do samodzielnego wyprodukowania urządzenia w domowym zaciszu.

Źródło: androidauthority.com & kickstarter.com

More Stories
Nokia N9