Kupując w Chinach smartfony, tablety musimy przygotować się na dodatkowe opłaty (choć nie zawsze), a także zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jak wygląda gwarancja, jak liczone są odpowiednie opłaty, podatki i cło? Postaram się wszystkie Wasze wątpliwości rozwiać w poniższym artykule.
Gwarancja, zwroty
Kupując urządzenia z Chin większość myśli, że nici z jakiejkolwiek gwarancji czy możliwości zwrotu. Na szczęście tak nie jest i mamy swoje prawa nawet w przypadku zakupu urządzeń z Państwa Środka. Jako, że GearBest.com jest jednym z największych sklepów z elektroniką, który wysyła urządzenia do Polski otrzymujemy całkiem dobre warunki zakupu i właśnie na przykładzie tego sklepu będę je przybliżał. Po pierwsze sklep daje nam możliwość zwrotu zakupionego sprzętu w ciągu 45 dni od dnia kupna bez podawania konkretnej przyczyny. Zwracamy towar na własny koszt i po kilkunastu dniach odzyskujemy pieniądze. Jak wygląda sprawa z gwarancją na elektronikę zakupioną w chińskich sklepach internetowych? W zależności od wybranego sklepu dostajemy od 3 miesięcy do roku gwarancji i warto przed zakupami sprawdzić dokładnie ten element. GearBest.com daje 1 rok. Procedura uznania wygląda tak, że musimy wcześniej zgłosić poprzez odpowiedni formularz uszkodzenie, opisać problem i po wstępnej decyzji sklepu możemy na własny koszt wysłać urządzenie. W ramach gwarancji zostanie naprawione, a my ponosimy tylko koszty transportu do sklepu. Gdy natomiast otrzymaliśmy wadliwy produkt lub był nie kompletny również możemy dochodzić swoich praw. Musimy skontaktować się z samym sklepem, lecz w tym wypadku wszelkie koszty przesyłki pokrywa sam sklep, więc nie martwimy się żadnymi dodatkowymi kosztami. Jak sami widzicie korzystając z oferty sklepu internetowego warunki i prawa zakupu mamy zbliżone do tych polskich. Jedynie sporym mankamentem jest fakt, że czas i koszty zwrotu towaru do Chin są całkiem spore, co może odstraszyć część klientów.
Podatek VAT, cło
Kupując elektronikę z Chin musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami. W zależności od wartości paczki, doliczany jest podatek VAT oraz cło. Otrzymując paczkę z Chin miałem okazję płacić podatek VAT, a procedurą celną zajmowała się w moim imieniu firma kurierska DHL. Zacznijmy jednak od początku, czyli samych widełek. Towar o zadeklarowanej wartości poniżej 22 Euro jest zwolniony z jakichkolwiek dodatkowych opłat celnych, podatków. Paczka jest wówczas odprawiana zbiorowo, kolejny szczebel to towar o wartości między 22 Euro, a 150 Euro doliczany jest do końcowej ceny podatek VAT. W przypadku Polski jest to 23% zadeklarowanej wartości towaru. Ostatni pułap to towar za powyżej 150 Euro wówczas prócz VATu również dodawana jest opłata celna. W przypadku smartfonów i tabletów wynosi on 0%, jednak już przy innym rodzaju elektroniki ten zakres się zmienia. Warto dodać, że w przypadku wyboru DHL jako transportu, wszystkie paczki są dosyć wnikliwie sprawdzane, więc przy zakupie warto rozważyć jak czy wybierać kuriera DHL czy może jedną ze standardowych poczt i wówczas paczka owszem idzie znacznie dłużej, lecz istnieje szansa, że nie zostanie zatrzymana przez urząd celny.
Jak wygląda sama procedura odprawy celnej? W moim wypadku jeszcze przed dotarciem paczki do Polski, otrzymałem informację bezpośrednio od DHL, że paczka na dniach będzie w Polsce, a także prośbę o przesłanie kilku informacji oraz wypełnienie oświadczenie.
– skan, screen zamówienia towaru z serwisu/sklepu
-skan, screen potwierdzenia wykonania przelewu
Oraz wypełnienie oświadczenia o treści
„Ja(imię i nazwisko) ……………………………………
Świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań wynikającej z artykułu 233 kodeksu karnego oświadczam, iż biorę pełną odpowiedzialność za przesyłkę AWB ……………
Przesyłka jest kierowana do mnie i będzie wykorzystywana przeze mnie w celach prywatnych i nie będzie przedmiotem obrotu handlowego. Zawartością w/w przesyłki jest ………………………………………………………………………………….
Oświadczam, że Transport jest wliczony w wartość towaru z faktury.
Warunki transportu to DAP POLAND.
Za towar zapłacono …
Zobowiązuję się również pokryć wszelkie należności celno-podatkowe. Towar nie podlega CITES.”
Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, paczka została zwolniona z urzędu celnego i na następny dzień roboczy była u mnie. Odprawa trwała raptem jeden dzień, a od chwili wysyłki paczki do momentu jest otrzymania minęły 4 dni robocze zważywszy, że pakunek leciał do mnie przez ¾ globu jest wynikiem co najmniej dobrym.
Zakupy z Chin wbrew pozorom nie są takie straszne jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Gdy tylko poznamy poszczególne procedury i je zrozumiemy, będziemy mogli zamawiać rzeczy z Chin bez najmniejszych problemów. Mam nadzieję, że rozwiałem Wasze wątpliwości, a jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie zakupów w Chinach dajcie znać w komentarzach. W kolejnej odsłonie cyklu przybliżę Wam procedury zakupów na terenie Unii Europejskiej.