2

Tablety to ciekawe i pożytecznie urządzenia, a przede wszystkim bardzo pomocne w nauce. Na rynku jest wiele urządzeń ale jakie przyda się najbardziej nastoletniemu uczniowi? Nie wezmę pod uwagę ceny, ponieważ każdy zarabia inaczej, jednak będę celował w średnią półkę.

Rozmiar, ekran, wykonanie

Rozmiar tabletu dla ucznia jest bardzo ważny. Według mnie najlepsze wielkości to od 8 do 9,7 cali. 7 cali jest OK jednak czasem może być za mały, a powyżej 9,7″ to zdecydowanie za dużo. Kolejną ważną rzeczą jest ekran:

a) Proporcje, czyli szerokość i wysokość ekranu. Najpopularniejsze proporcje to 4:3, 16:9 i 16:10. Ekran 4:3 przypomina kwadrat, co oznacza, że to bardzo szeroki ekran, wygodny przy przęglądaniu internetu jak i czytaniau gazet. 16:9 i 16:10 są podobne, jednak ten drugi jest bardziej panoramiczny (sam go posiadam), wygodny przy oglądaniu filmów i czytaniu ebook’ów.
b) Rozdzielczość, czyli szczegółowość obrazu. I tu nie ma co dużo się rozpisywać – im większa tym lepsza. Gdy jest mała <rozdzielczość> możemy łatwo zauważyć pojedyńcze piksele a czytanie ebooków jest niewygodne i męczy oczy. Najczęstsza dobra rozdzielczość jaka będzie nam oferowana to 1920×1080 czyli FullHD.
c) Rodzaj matrycy. Do dyspozycji jest wiele jednak najczęstsze to IPS i Amoled. Ten pierwszy oferuje nam naturalne, stonowane barwy, ten drugi natomiast mocne i wyraziste, wygodne podczas czytania w nocy. Która matryca lepsza? To zależy od nas samych. Dziewczyny preferują amoled a chłopcom to z natury obojętne :).

O wykonaniu nie ma co dużo mówić. Urządzenie będzie często między książkami, zeszytami i itp. powinno to przetrwać bez żadnego problemu. Śliski plastik to wielki minus. Nie dość, że się rysuje to może się wyślizgnąć z dłoni. Najlepszy jest gumowany plastik lub bardziej ekskluzywne aluminium. Na froncie szkło hartowane występuje w większości egzemplarzy jednak niektóre modele mają plastik. Taki front to jeden z najgorszych minusów całego urządzenia.

Łączność, bateria

Nie można sobie wyobrazić świata bez internetu, szczególnie w urządzeniach mobilnych. Wiadomo, WiFi to podstawa. Jednak nie zawsze mamy akurat dostęp do takiej sieci. Kolejną ważną cechą jest dostęp do 3G/LTE. Oczywiście, ebooki, podręczniki i itp. można pobrać na pamięć urządzenia, jednak nie zawsze mamy taką możliwość lub niektóre aplikacje potrzebują stałego łącza. Podsumowując, na samym WiFi można przeżyć, jednak 3G/LTE może się przydać.

Bateria jest bardzo ważna w różnych urządzeniach, szczególnie w tabletach. Zasada prosta – im większa tym lepiej. Ważne żeby wytrzymała te 7 godzin, czyli tyle ile mniej więcej się spędza czasu w szkole.

Wydajność, oprogramowanie

Podzespoły są bardzo ważne. Jeśli chodzi o pamięć RAM to według mnie 1,5 GB to minimum. Z pamięcią ROM jest różnie, jeśli możemy włożyć kartę MicroSD to 8 GB możemy uznać za najmniejszą wartość, jeśli jednak nie ma takowego wejścia to conajmniej 16 GB potrzebujemy. Procesory są różne. Tutaj już potrzeba samemu czytać recenzje danego urządzenia, i tam się dowiedzieć czy dane urządzenie posiada szybki procesor czy nie.

Oprogramowanie jakie powinno się znajdować na urządzeniu powinno być najnowsze, przynajmniej w dniu zakupu, jednak obiecane aktualizacje są ważne. Dzięki temu mamy dostęp do większej ilości funkcji oraz aplikacje dłużej będą wspierać naszą wersje systemu. Np. linia Nexus ma aktualizacje od razu po premierze i to przez kilka długich lat. To ważna cecha i często przez ten plus decydują się klienci na te a nie na inne urządzenie. Jednak nie tylko liczy się aktualizacje ale też interfejs. O ile w iOS niewiele się zmienia to w Android potrafi być różny. Powinniśmy się z tym zapoznać przed zakupem na internecie czy w sklepie.

Akcesoria

Akcesoria to spore ułatwienie w korzystaniu tabletu. Case, czyli pokrowiec to gadżet pomocny w przechowywaniu urządzenia. Klawiatura USB/Bluetooth upraszcza pisanie, szczególnie dłuższych wypowiedzi. A dzięki myszce jak i klawiaturze możemy zrobić z tabletu wygodny komputer :).

Osobiście…

posiadam Nexus 7 2013. Tablet już nawet stary  jednak dzięki dobrej optymalizacji spokojnie daje radę i będzie dawać przez jeszcze przez długi czas. Cały czas się przydaje w nauce czy rozrywce. Jeśli chodzi o coś większego to korzystałem z Ipad Air 1 jak i 2. Tablet <iPad Air> do nauki bardzo dobry jednak sam system mi się nie spodobał. Wszystko zależy od gustu.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże wam w wyborze tabletu dla ucznia. Ze swojego doświadczenia wiem, że to cenna pomoc naukowa. Zapraszam też do artykułu gdzie opisałem kilka aplikacji skierowanych do użytku właśnie w szkole i nie tylko. artykuł

Mobilne okazje 28.08.2015

Wcześniejszy wpis

Gra na telewizorze bez konsoli?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły