0

Huawei w większości swoich smartfonów i tabletów konsekwentnie stosuje własne procesory wytwarzane przez spółkę zależną HiSilicon. I choć np. Kirina 930, napędzającego reprezentacyjnego P8, zapewne trudno przyłapać na zadyszce przy wykonywaniu większości typowych zadań, to formalnie ustępuje on jednak wydajnością najszybszym produkowanym obecnie układom.

W fazie projektowania Kirina 930 zrezygnowano z zastosowania rdzeni Cortex-A57, których zwiększona wydajność okupiona jest niewspółmiernie większym apetytem na energię. Przekonał się o tym dość boleśnie Qualcomm, powszechnie krytykowany za przegrzewającego się Snapdragona 810. Zamiast nich postawiono na samodzielnie zmodyfikowane i mocno podkręcone rdzenie Cortex-A53, oznaczane jako A53e. Z punktu widzenia marketingu nie wygląda to jednak najlepiej kiedy sercem flagowca staje się układ porównywalny na papierze np. do Snapdragona 615, kojarzonego raczej z mocnymi “średniakami”.

Z wizerunkową odsieczą przychodzą jednak nowe konstrukcje HiSilicon – Kirin 940 i 950, w których w mocniejszym kwartecie rdzeni pojawiają się Cortexy-A72, wydajniejsze i oszczędniejsze zarazem od A57. Ta decyzja stała się tym łatwiejsza, że wymienione układy wytwarzane będą w procesie 16 nm, co jest znacznym postępem w porównaniu z litografią 28 nm używaną we wcześniejszych Kirinach. To jednak nie jedyne zmiany. Przyjrzyjmy się najważniejszym usprawnieniom zebranym w tabelce.

Kirin's_paramsWspólnym atutem obu Kirinów jest jeden z najpotężniejszych obecnie wariantów procesora graficznego Mali, dwukrotnie większa przepustowość magistrali pamięci RAM (wąskie gardło w wielu zastosowaniach) oraz obsługa modułów flash w standardzie UFS 2.0, użytych skądinąd w Galaxy S6 i pozwalających na znaczne podniesienie wydajności pamięci masowej.

Z niewymienionych w tabeli ulepszeń warto jeszcze wspomnieć o dodaniu obsługi WiFi ac, Bluetooth 4.2, NFC i USB 3.0 oraz wprowadzeniu podwójnego procesora obrazu (kodowanie wideo 4k z 10-bitową precyzją, obsługa matryc do 32 Mpx w Kirinie 940 i do 42 Mpx w Kirinie 950).

Huawei Mate 8 będzie najprawdopodobniej pierwszym smartfonem do którego trafi Kirin 950.

Źródło: Android Authority

Smartwatch Mifone W15

Wcześniejszy wpis

Honor 6 Plus

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy