Snapdragon 820 – rehabilitacja Qualcomma?

Nawet jeśli uznamy, że opinie o nadmiernym przegrzewaniu się Snapdragona 810 są nieco wyolbrzymione i potraktujemy całkiem serio odrobinę pokrętne tłumaczenia Qualcomma, nie zmieni to faktu że zła fama nadszarpnęła wizerunek firmy, o jej finansach już nie wspominając.

Nadchodzący Snapdragon 820 ma jednak spore szanse na odwrócenie nie najlepszej ostatnio passy. Po pierwsze, wytwarzany będzie w fabrykach Samsunga przy użyciu procesu technologicznego 14 nm FinFET, stosowanego m. in. przy produkcji Exynosów 7420 (Galaxy S6) i układów Apple A9, co daje duże nadzieje na istotne zredukowanie ilości wytwarzanego ciepła. Po drugie, powinien charakteryzować się wyraźną poprawą mocy obliczeniowej. Niedawno odnotowano błyskawicznie usunięty ale w porę przechwycony przeciek, ujawniający wydajność próbek nowego procesora zmierzoną popularnym algorytmem GeekBench. Pojedynczy rdzeń Snapdragona 820 uzyskał 1732 punkty, a wszystkie osiem – 4970 punktów. Analogiczne wyniki poprzednika przestawiają się zauważalnie gorzej – odpowiednio 1227 i 4427 (na przykładzie Xiaomi Note Pro). Dla porównania Exynos 7420 wypada nieco słabiej w testach jednowątkowych (zwykle ok. 1500 pkt.) ale nadrabia to całościową wydajnością (52005500 pkt.).

Qualcomm po dłuższej przerwie powrócił do projektowania autorskich rdzeni ARM. Architektura Kryo, bo tak nazwano składnik mocniejszego klastra Snapdragona 820, zapewne w dużej mierze odpowiada za dobrą sprawność jednowątkową, porównywalną z osiągami najlepszych rozwiązań konkurencji (Denver Nvidii – 1900 pkt., Cyclone w Apple A8X – 1800 pkt.), choć niewykluczone że przyczynia się do tego również wyśrubowane taktowanie – pogłoski mówią nawet o 3 GHz. Ważkim atutem nowego sztandarowego produktu Qualcomma może okazać się dodatkowy specjalizowany procesor Zeroth, który ma wspomóc algorytmy odpowiedzialne za realizowanie zadań analogicznych do niektórych funkcji ludzkiego mózgu, np. rozpoznawania obrazów i dźwięków.

Źródło: GSM Dome

More Stories
Mobilny czytnik kart pamięci od Kingstona