0

Kodak, firma o ponad stuletniej tradycji, ostatnich kilkunastu lat nie może zaliczyć do udanych. Spóźniona reakcja na cyfrową rewolucję w fotografii i wiele błędów w zarządzaniu doprowadziły koncern na skraj bankructwa. Kodak, porzuciwszy większość nierentownych działów produkcji i sprzedawszy potężny pakiet swoich patentów za pół miliarda dolarów, otrząsnął się nieco z kryzysu i próbuje swych sił w nowych obszarach działalności.

Jednak jego pierwsze kroki w dziedzinie technologii mobilnych wydają się dość nieporadne. W styczniu, na targach CES w Las Vegas, został zaprezentowany jeden jedyny model smartfona, nie wyróżniający się niczym szczególnym i na dobrą sprawę nie wiadomo do kogo adresowany. Obok kilku niezbyt fascynujących elementów specyfikacji (ekran 5″ 720 x 1280, 1 GB RAM, 8 GB pamięci masowej, bateria 2100 mAh) pojawiły się również nieco bardziej obiecujące, takie jak 8-rdzeniowy Mediatek MT6592 i przyzwoity komplet aparatów 13/5 Mpx. Wybijającemu się ponad przeciętność fotograficznemu rynsztunkowi towarzyszyła jednak aplikacja aparatu nastawiona na maksymalne uproszczenie obsługi i zautomatyzowanie większości czynności. Schlebianie laikom zdradzała również nakładka na KitKata, redukująca zasadniczy interfejs smartfona do pojedynczego ekranu z kilkunastoma ikonami, a także moduł Remote Assist pozwalający na zdalne udzielanie pomocy mniej rozgarniętym użytkownikom.

Kodak od początku nastawiał się na klientów z Europy. Produkcję modelu IM5 ulokowano w Wielkiej Brytanii, tam też planowano jego debiut na przełomie kwietnia i maja, ale pierwsze egzemplarze ostatecznie wylądowały dopiero kilka dni temu w Holandii. Przewidywana pierwotnie cena (250 dolarów) dość wyraźnie wzrosła i Kodaka IM5 można nabyć za 280 euro, co raczej nie wróży oszałamiającego sukcesu rynkowego. Pewnym ratunkiem mogą okazać się umowy podpisane z kilkoma lokalnymi operatorami oferującymi smartfona w znacznie niższych cenach oraz sentyment do posiadającej bogate tradycje marki.

Źródło: GSM Arena

Liderzy innowacyjności

Wcześniejszy wpis

Office 365 Personal za darmo w ofercie wiązanej

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy