0

Witryna Sqoop zajmuje się śledzeniem wybranych aspektów życia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, między innymi gromadzi informacje związane ze zgłaszanymi w tamtejszym urzędzie patentowym wnioskami. Na tej podstawie stworzony został ranking najbardziej innowacyjnych na świecie firm.

Oczywiście można być racjonalizatorem i bez patentów. Oczywiście USA to nie cały świat, ale to właśnie ten kraj od lat niezmiennie jest przodownikiem postępu technologicznego i lekceważenie ochrony własności intelektualnej na znaczącym w skali globalnej rynku byłoby wysoce nierozsądne. Zestawienie przygotowane przez Sqoop obejmuje okres od stycznia do maja bieżącego roku i skupia się wyłącznie na technologicznie nowatorskich pomysłach, ignoruje więc ochronę wzorów użytkowych, znaków towarowych, nowych gatunków roślin oraz wnioski aktualizujące wcześniejsze zgłoszenia. Lista składa się z 40 pozycji, pozwoliłem więc sobie na dokonanie pewnych skrótów, pozostawiając pierwsze 5 miejsc bez zmian, zaś na następnych uwzględniając wyłącznie firmy związane w mniejszym lub większym stopniu z technologiami mobilnymi, których jak się okazuje trafiło się całkiem sporo.

Patents5M2015Rozpatrywanie wniosków nie zawsze kończy się pomyślnie dla aplikantów, głównie z powodu niedostatków formalnych oraz konfliktów z wcześniej przyjętymi zgłoszeniami. Gdyby jednak przez chwilę założyć, że sito amerykańskiego urzędu patentowego jest mocno dziurawe, to na niekwestionowanego króla postępu technologicznego wyrasta znienawidzony, plastikowy i wtórny Samsung, a na trzecie miejsce wskakuje LG. Naturalnie nie należy zapominać, że oba koreańskie czebole są aktywne w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Wąsko wyspecjalizowane w przeciwieństwie do nich firmy zajmujące się półprzewodnikami – Qualcomm, Intel, Broadcom i TSMC, okupują zaskakująco wysokie lokaty, przy czym obecność tej ostatniej w czołówce jest niemalże ewenementem, jako że Tajwańczycy nie projektują własnych układów i ich pomysły racjonalizatorskie siłą rzeczy ograniczają się do technologii związanych z samym procesem produkcyjnym, jeśli nie liczyć wynalazków związanych z ubocznym wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych i diod LED.

W pierwszej czterdziestce znalazło się 16 firm amerykańskich, 13 japońskich, 4 koreańskie, 4 europejskie, 2 tajwańskie i jedna kanadyjska (BlackBerry). Na razie zabrakło miejsca dla kontynentalnych Chin, ale niebawem może się to zmienić. Potężny skądinąd rynek wewnętrzny w Państwie Środka przestaje już wystarczać i w przyszłości globalna ekspansja stanie się nieunikniona. Przykładowo Huawei, począwszy od września 2014, zdążył już złożyć w amerykańskim urzędzie patentowym 1958 wniosków, z czego na bieżący rok przypada 1252. Sporo z nich zapewne nie spełnia przyjętych przez Sqoop kryteriów innowacyjności, ale ich rosnąca ilość wkrótce może zmienić obraz podobnych rankingów.

Źródło: Sqoop

Czy wujek G może szukać źle?

Wcześniejszy wpis

Nieśmiała premiera Kodaka

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki