Tryb „Doze” w Androidzie M zapowiada się obiecująco

Jednym z udoskonaleń jakie wniósł Lollipop jest zestaw procedur optymalizujących zużycie baterii znany pod kryptonimem „Project Volta”. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że wydłużenie czasu pracy zaktualizowanych smartfonów na ogół jest wyraźnie zauważalne, choć nie oszałamiające. W nadchodzącym Androidzie M projekt Volta zyskuje nowego sojusznika w postaci trybu Doze.

„Doze mode” dość drastycznie ogranicza aktywność aplikacji w smartfonie pozostającym w trybie uśpienia. Nie wchodząc w szczegóły można w skrócie powiedzieć, że Doze blokuje znakomitą większość dotychczasowych wybudzeń, zezwalając jedynie na działanie tych o najwyższym priorytecie. Niemiecki portal Computer Base daje nam przedsmak oszczędności jakich możemy spodziewać się w praktyce. Testowi poddano Nexusa 5 z kolejno świeżo zainstalowanymi wersjami Androida: publiczną 5.1.1 oraz testową M. Telefon pozbawiony był karty SIM dla wyeliminowania wpływu fluktuacji propagacji fal pochodzących ze stacji bazowych, a do tego wyłączono w nim moduły Bluetooth i NFC. Aktywny jednak był GPS i moduł WiFi utrzymujący komunikację z pobliskim ruterem. Zainstalowano wiele aplikacji, w tym sporo wykorzystujących łączność z siecią. Wynik można uznać za imponujący – po 48 godzinach Nexus z Androidem M zużył 9% zasobów baterii w porównaniu z 24% odnotowanymi przy starszej wersji systemu. Można to przeliczyć na wydłużenie maksymalnego czasu czuwania z 200 do 533 godzin.

Oczywiście w typowym scenariuszu użytkowania nie uzyskamy aż tak znaczącej poprawy czasu działania na baterii, ale skoro nowe pojemniejsze ogniwa wciąż pojawiają się wyłącznie w futurystycznych zapowiedziach, należy przyjąć z zadowoleniem wieść o kolejnym programowym usprawnieniu czyniącym spotkania z ładowarką rzadszymi. Tryb Doze włączany jest gdy urządzenie pozostaje nieruchome. Nie zadziała więc w trakcie przechadzki czy podróży. Trochę szkoda, ale być może w przyszłości zostaną opracowane lepsze metody detekcji całkowitego braku zainteresowania smartfonem ze strony użytkownika.

Źródła: Android Headlines, Computer Base