0

Niecały miesiąc temu przyglądałem się statystykom udziału poszczególnych wersji najpopularniejszego systemu mobilnego wśród ogółu aktywnych urządzeń. Od tego czasu nie zmieniło się zbyt wiele, ale oficjalne potwierdzenie przez Google nadchodzącej premiery Androida M wydaje mi się wystarczającym pretekstem by przedstawić skorygowane dane, szczególnie pikantne w kontekście obchodów pierwszej rocznicy urodzin Lollipopa, który co prawda konsekwentnie poprawia swoje wyniki, ale nadal daleko mu do pozornie oczywistej dla dojrzałego systemu dominacji.

Zerknijmy na najnowsze rezultaty zestawione z kilkoma poprzednimi miesiącami.

Android_distribution_02-06_2015Lizak wyraźnie poprawił swą pozycję sprzed miesiąca i już na dobre wyprzedził trzy niemalże archaiczne wersje systemu, których udział jednak wciąż maleje opornie, najprawdopodobniej tylko proporcjonalnie do wzrostu ogólnej liczby urządzeń, co wskazywałoby na fakt że posiadacze odrobinę zabytkowych smartfonów i tabletów nadal rzadko wysyłają je na emeryturę. Minimalnie większą stratę odnotowała Żelowa Fasolka, co można uzasadnić ostatnimi podrygami gasnącej fali aktualizacji nieco starszych urządzeń do KitKata. Ten ostatni skurczył się w nieznacznym stopniu, również za sprawą wciąż trafiających się debiutów wyposażonych w niego urządzeń.

Lollipop opanował już niemalże 1/8 aktywnego sprzętu, ale udział jego najnowszej, bardziej stabilnej i pozbawionej większości wcześniejszych błędów wersji nadal przedstawia się nieco żałośnie.

Android_fragmentation_June_2015Jeśli spojrzeć na analogiczne dane sprzed miesiąca, nietrudno zauważyć że za ogólną poprawą wyników Lizaka stoi prawie wyłącznie starszy wariant 5.0.

Android_fragmentation_May_2015

Asus ZenFone 5–smartfon wart uwagi.

Wcześniejszy wpis

5 sposobów na Kindle – wykorzystaj w pełni możliwości swojego czytnika

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android