0

Mija już rok odkąd mój Kindle Classic wspiera mnie w przyswajaniu kolejnych książek i artykułów. Niewiele mniej czasu minęło od publikacji recenzji tego urządzenia. Nadszedł czas na zaprezentowanie najciekawszych tricków, które ułatwią nam chłonięcie literek z naszej papierowej książki, lub dodadzą możliwości, których się nie spodziewaliśmy.

1) polski słownik BuMato

Domyślnie Kindle ma wbudowany oficjalny słownik Oxford Dictionary, który jest raczej rodzajem encyklopedii – wpisanie angielskiego słowa zwróci nam jego wyjaśnienie, w tym samym języku. Jeżeli nie jesteśmy tak biegli, lub po prostu wolimy otrzymywać polskie tłumaczenia, słownik BuMato przyjdzie nam z pomocą. Zawiera ponad 150 tys. słów w języku polskim oraz 200 tys. słów w języku angielskim, a metoda instalacji jest precyzyjnie wyjaśniona na oficjalnej stronie internetowej projektu. Dzięki temu rozwiązaniu Kindle świetnie sprawdzi się jako pomoc w przyswajaniu nowych słówek.

home

2) kombajn cyfrowego bibliofila, czyli Calibre

Chociaż na Kindle można tworzyć katalogi, a książki da się wysyłać używając eksploratora plików lub programu obsługującego maile, można to bardzo ułatwić. Odpowiedzią jest program Calibre o ogromnych możliwościach. Pozwala nie tylko importować książki, edytować ich metadane, ale i konwertować je do bardziej przyjaznych formatów (mimo to konwersja PDFów na .epub lub .mobi wychodzi fatalnie), wysyłać automatycznie na urządzenie, również bezprzewodowo (za pomocą maila). Można je też przeglądać, a nawet edytować. Calibre jest dostępny do pobrania pod tym linkiem.

calibre1

 

3) przesyłaj do Kindle strony internetowe, dzięki Push to Kindle

Natknąłeś się na długi artykuł, który Cię zaciekawił, ale wolisz nie czytać go na wyświetlaczu komputera? Jest na to sposób – dodatek do najpopularniejszych przeglądarek, możliwy do pobrania stąd. Zasada korzystania z niego jest bardzo prosta. Mając otwartą stronę, którą chcesz wysłać na Kindle’a, klikasz ikonkę dodatku. Przeniesie Cię to do strony, na której wybierasz (tylko za pierwszym razem) adres swojego czytnika, adres, z którego wcześniej wysyłano ebooki, a potem klikasz “Send!”. W ciągu minuty Kindle powinien mieć nowe dane w swojej pamięci, które bez problemu można przeczytać na nim podczas podróży autobusem, czy przy dowolnej innej okazji.

pushtokindle

4) Skróty klawiaturowe

Chociaż w moim wypadku przydają się one bardzo rzadko, warto je znać, szczególnie przy pisaniu, które bywa bez nich jeszcze bardziej uciążliwe.

skrot

5) Codzienna prasa na Kindle’a

Nie miałem okazji korzystać z tej funkcji, jednak moim zdaniem jest to nowa generacja dostarczania gazet i czasopism bezpośrednio na nasz czytnik (jeśli mamy włączone WiFi). Po opłaceniu prenumeraty na nasz czytnik w momencie oddania prasy do publikacji, trafia ona na nasze urządzenie, a my nie musimy się o nic martwić, po prostu włączamy przy porannej kawie czytnik, a tam już czekają na nas najświeższe wiadomości.

Listę oficjalnie dostępnej prasy, wysyłanej automatycznie, opracował dla nas światczytników.pl.

Jednak to nie wszystko. Jeżeli chcemy być na bieżąco z każdym artykułem publikowanym na wybranych stronach internetowych, możemy skorzystać z internetowej aplikacji eGazeciarz.pl

Aktualna fragmentacja Androida

Wcześniejszy wpis

Pierwsi gospodarze nowych Atomów

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki