0

Prób instalowania na urządzeniach mobilnych egzotycznych systemów operacyjnych było już wiele. Jedną z nich podjął ostatnio wideoblogger, Dave Bennett.

Właściwie trudno w tym wypadku mówić o instalacji, bowiem nie da się bez dostępu do kodu źródłowego dokonać kompilacji Windowsa XP na architekturę ARM. Dave Bennett posłużył się więc emulatorem komputera PC o nazwie Bochs, który wstępnie zainstalował na pierwszym inteligentnym zegarku LG, modelu G Watch. Bochs emuluje procesor x86, elementarne urządzenia We/Wy oraz BIOS. Na tak uzbrojonym smartwatchu możliwe okazało się zainstalowanie bardzo okrojonego pakietu instalacyjnego Win XP o rozmiarze ok. 100 MB. Pozbawienie systemu wielu istotnych składników, m. in. graficznego interfejsu użytkownika podyktowane było w istocie dość prozaiczną okolicznością. Jak oszacował autor modyfikacji, przesłanie pełnego obrazu systemu przez interfejs Bluetooth zajęłoby ok. 12 godzin.

Jak można przekonać się na poniższym filmie, G Watch z Windowsem XP jest kompletnie bezużyteczny, chodziło wyłącznie o to by pokazać “że można”. Przy okazji dowiadujemy się, że dość przeciętnie wyposażony współczesny gadżet (Snapdragon 400, 512 MB RAM, kilka GB pamięci masowej) posiada wystarczające zasoby sprzętowe by wystąpić w roli potężnego “blaszaka” sprzed kilkunastu lat. Pamiętajmy przy tym, że emulator znacząco obniża moc obliczeniową mobilnego procesora.

[embedvideo id=”CB8bjYJuO3o” website=”youtube”]

Źródło: Ubergizmo

 

10 największych producentów smartfonów

Wcześniejszy wpis

Flagowiec za mniej niż 650 zł, z Androidem 5.1 w specjalnej promocji

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy