1

Wprowadzona jakiś czas temu przez Samsunga zmiana systemu nazewnictwa smartfonów zaowocowała już kilkoma seriami identyfikowanymi przez pojedynczą literę: S, A, E, J. Do niedawna ta ostatnia była najsłabiej obsadzona, bowiem reprezentował ją w zasadzie jeden model, Galaxy J1, choć występujący w dwóch odmianach (z obsługą LTE i bez) różniących się nieco specyfikacją.

Pionier serii, szczególnie w wersji 3G, nie prezentował się zbyt imponująco. Niewielki (jak na dzisiejsze standardy) i niedrogi (jak na standardy Samsunga) smartfon zdawał się inaugurować linię urządzeń zwanych potocznie “budżetowymi”. Jednak dane opublikowane przez chiński urząd certyfikacyjny TENAA nie do końca potwierdzają to przypuszczenie. Dwa nowo przyjęte zgłoszenia zawierają specyfikację bliższą raczej smartfonom ze średniej półki. Przyjrzyjmy się wyposażeniu Galaxy J5 i J7 w porównaniu z najmniejszym członkiem rodziny. Niektóre dane występujące na stronie TENAA nie są całkowicie jednoznaczne i pewne pola w poniższej tabeli zawierają informacje nie w pełni udokumentowane.

GalaxyJfamily_specsDodatkową wspólną cechą wszystkich przedstawicieli serii J jest obsługa dwóch kart SIM (z pasmem LTE w większości wypadków) oraz zastosowanie wyświetlaczy LCD.

Gdyby nieco złośliwie zestawić Galaxy J5 z nieco wcześniej zaprezentowanym Galaxy E5, to poza odmiennymi procesorami i technologią wyświetlania obrazu (Snapdragon 410 i AMOLED w E5) trudno dopatrzyć się innych istotnych różnic między obydwoma modelami. Galaxy E5 posiada ekran o identycznej przekątnej i rozdzielczości, dokładnie takie same zasoby pamięci i być może bliźniacze przetworniki obrazu (nie do końca pewne 13 Mpx w J5 może ostatecznie zmienić się w 8 Mpx). Poza tym jest odrobinę mniejszy i szczuplejszy, a co za tym idzie, posiada nieco mniejszą baterię (2400 mAh) i wagę (125 gramów).

Mam wrażenie, że wcześniejsze zapewnienia Samsunga o zamiarach zredukowania ilości wprowadzanych na rynek urządzeń i uczynienia oferty bardziej przejrzystą, również dzięki nowemu nazewnictwu klarownie dzielącemu smartfony na umowne klasy, trzeba będzie włożyć między bajki.

Źródła: Phone Arena, TENAA

Mobilne okazje 22.05.2015

Wcześniejszy wpis

Transcend Smart Reader

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy