1

Na Mobile World Congress Mediatek ogłosił wprowadzenie zmian w nazewnictwie swoich procesorów mobilnych. Zamiast trudnych do zapamiętania symboli “MTxxxx” będą pojawiać się układy “Helio”, z dodatkowymi oznaczeniami m. in. identyfikującymi klasę wydajności. Najmocniejsze jednostki będą posiadały przedrostek “X” . Do niedawna znaliśmy tylko jednego przedstawiciela nowej serii, Helio X10, który w istocie jest przefarbowanym układem MT6795 (8 x Cortex-A53 @2,2 GHz). Teraz oficjalnie pojawił się drugi, Helio X20, będący całkowicie nową konstrukcją, której debiut rynkowy spodziewany jest w drugiej połowie roku.

Wcześniejsze spekulacje na jego temat w większości zostały potwierdzone, a wśród nich najwięcej emocji budził niespotykany dotąd zestaw podzielonych na trzy klastry rdzeni, których łącznie jest dziesięć:

  • klaster wydajny: 2 x Cortex-A72 @ 2,5 GHz
  • klaster pośredni: 4 x Cortex-A53 @ 2,0 GHz
  • klaster energooszczędny: 4 x Cortex-A53 @ 1,4 GHz

Pomijając rekordową liczbę rdzeni, warto poświęcić chwilę uwagi dwóm “słabszym” kwartetom, różniącym się jedynie maksymalną częstotliwością taktowania. Mediatek uzasadnia wprowadzenie pośredniego kompletu rdzeni chęcią optymalnego obsłużenia zadań o “średnich” wymaganiach wydajnościowych, które przerastają możliwości najsłabszego zestawu. Zamiast angażować wydajne ale i łakome na energię Cortexy-A72 zatrudnia się dodatkową grupę “podrasowanych” rdzeni A53. Niespecjalnie trafia mi to do przekonania, biorąc pod uwagę fakt że w architekturze ARM można niezwykle elastycznie kształtować pobór energii dzięki szerokiemu zakresowi niezależnego taktowania lub całkowitego wyłączania poszczególnych rdzeni, a nawet ich elementów funkcjonalnych (FPU, NEON). Nie da się jednak wykluczyć że docelowa implementacja najsłabszej czwórki w strukturze krzemowej jest odmienna i pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności energetycznych, nieosiągalnych przez proste dławienie “średniaków”. Takie podejście nie jest w końcu niespotykanym dotąd wybrykiem – wystarczy spojrzeć na Snapdragona 615. Tak czy owak Mediatek obiecuje 30% redukcję zapotrzebowania na energię w porównaniu z typowymi rozwiązaniami big.LITTLE.

W cieniu nowatorskiego CPU znalazły się inne podzespoły nowego układu Tajwańczyków, skądinąd dość ciekawe. Podwalinami procesora graficznego ma być nieukończony jeszcze przez ARM projekt z rodziny Mali T800. Z kolei modem ma obsługiwać LTE kategorii 6 (300/50 Mb/s) oraz CDMA2000, system popularny w wielu regionach świata, choć marginalny w Europie.

Trudno spodziewać się po nowym układzie Mediateka rekordów wydajności. Ewentualna przewaga w energooszczędności niekonwencjonalnej architektury nad klasycznym układem big.LITTLE wyjdzie “w praniu”, kiedy pojawią się pierwsze urządzenia z Helio X20. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że staraniom Tajwańczyków przyświeca w dużej mierze również cel marketingowy. Grupa konsumentów, których dociekania kończą się na porównywaniu prostych “cyferek”, jest niezmiennie dość liczna i im procesor z 10 rdzeniami może wydać się najlepszym z możliwych.

Przy okazji warto wspomnieć o rzekomym podjęciu rękawicy przez Qualcomma. Podobno Amerykanie zamierzają odpowiedzieć własną konstrukcją 10-rdzeniową w postaci Snapdragona 818. Osobiście traktuję te słabo potwierdzone pogłoski z dużą rezerwą, ale wielbicielom plotek prezentuję domniemanych rywali w skrótowym zestawieniu:

10coreCPUs

Źródła: Anandtech, Phone Arena

Historia firm. Sony Ericsson, tytan dźwięku.

Wcześniejszy wpis

Lenovo TAB 2 A7

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy