0

Powtarzające się od pewnego czasu spadki zysków Samsunga wywołały falę spekulacji wieszczących schyłek giganta i koniec jego dominacji na rynku mobilnym. Tymczasem poziom zamówień na Galaxy S6 i prognozy dotyczące jego sprzedaży każą przypuszczać, że klęskę odtrąbiono nieco przedwcześnie.

Dostawy najnowszego flagowca na zakładanym poziomie z pewnością wpłyną na poprawę wyników finansowych, ale jeszcze skuteczniej może to uczynić dział Samsunga zajmujący się produkcją układów półprzewodnikowych. Exynosy trafiające do S6 to tylko rozchód wewnętrzny, pomagający jednak obniżyć koszty i tym samym powiększyć marżę Koreańczyków. Ale przed wytwórnią, która z powodzeniem wdrożyła proces litograficzny 14 nm, zaczyna ustawiać się kolejka. Najpewniej Samsung będzie odpowiedzialny za produkcję większości procesorów A9 napędzających kolejne generacje sprzętu Apple. Pogłoski o przejęciu AMD mogą okazać się nieprawdziwe, lecz trudno wykluczyć iż przynajmniej część nowych Radeonów będzie wytwarzał koreański potentat, tym bardziej że wielce prawdopodobna wydaje się jego kooperacja z rywalem AMD – Nvidią. Dodatkową sprzyjającą okolicznością są z pewnością spore opóźnienia TSMC w przejściu na proces 16 nm.

Nic więc dziwnego, że do bram Samsunga zapukał odtrącony wcześniej Qualcomm, któremu przeszły koło nosa zyski ze sprzedaży kilkudziesięciu milionów Snapdragonów 810, na których obecność w S6 pierwotnie liczył. Powrót do gry na polu najwydajniejszych urządzeń może Amerykanom zapewnić Snapdragon 820, jednak kłopoty termiczne jego poprzednika każą szczególnie pieczołowicie zająć się energooszczędnością nowego układu. A w tym wypadku najskuteczniejszą receptą jest dalsza miniaturyzacja, którą w chwili obecnej może zapewnić jedynie Samsung. Korzyści ze współpracy obu firm dla tego ostatniego są oczywiste. Qualcommowi zaś pozwoli ona na skuteczniejszą rywalizację na rynku, co osobiście powitałbym z zadowoleniem, bowiem poza niezaprzeczalną wysoką wydajnością układów Amerykanów, od lat błyszczą one doskonałymi zintegrowanymi modułami komunikacyjnymi, w szczególności modemami komórkowymi.

Źródło: re/code

Debiut nowego szwajcarskiego czytnika e-booków

Wcześniejszy wpis

Flat Style Bar Indicators | Xposed

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy