0

Wielu posiadaczy Samsunga Galaxy S4 (jak też i posiadaczy innych smartfonów – poradnik przyda się również im) nie może się doczekać obiecanej aktualizacji oprogramowania do Androida 5.0. Wprowadza ona sporo nowości, więc aktualizacja jest warta przetestowania. Update nie jest jeszcze dostępny oficjalnie w Polsce, ale my pokażemy jak go zainstalować używając komputera i programu ODIN

UWAGA !!!

mimo setek tysięcy a nawet milionów udanych aktualizacji/flash’owań za pomocą Odina,

REDAKCJA NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA PRZYPADKI UCEGLENIA i błędy systemu.  

Na początek ważna informacja – jakakolwiek ingerencja w oprogramowanie, bez względu na to co wypisują na forach i co niektórym się udało zrobić w serwisie, jest podstawą do unieważnienia gwarancji. Nie ma znaczenia co by chcieli userzy oraz “znafcy” tematu, i za jak bardzo bezsensowne uważaliby te postanowienia – takie jest oficjalne stanowisko Samsunga w tej sprawie. Interpretacja (userów) co jest ingerencją w oprogramowanie a co nie jest, nie ma żadnego znaczenia. Czemu o tym piszę? Otóż, dywagacje na ten temat na forach przechodzą w pierdyliardy kompletnie bezsensownych postów i można od nich zgłupieć do szczętu a sprawa jest prosta jak budowa dzidy – na własną rękę grzebiesz w systemie = tracisz gwarancję (jeśli się w serwisie pokapują 😉 ). Tyle w ramach wstępu. Wszystkich, którzy ryzyku śmieją się w twarz a przy tym są pewni, że ich spryt zawstydzi nie jednego serwisanta, zapraszam do dalszej części poradnika. Polecam przeczytać artykuł poświęcony zabezpieczeniom KNOX stosowanych w smartfonach Samsunga tutaj.

Lecimy.

Porada ogólna nr 1 – w czasie całego procesu nie odłączamy smartfonu/tabletu od komputera POD ŻADNYM POZOREM.

Porada ogólna nr 2 – dobrze by bateria była pełna a przynajmniej pokazywała nie mniej niż połowę naładowania.

Porada ogólna nr 3 – bardzo dokładnie, CHOĆBY TRZY RAZY, sprawdzamy czy pobraliśmy odpowiednie dla naszego sprzętu pliki zanim zaczniemy całą procedurę. Pomyłka wynagrodzi nas w posatci cegły za tysiąc złotych

Porada ogólna nr 4 – dobrym pomysłem jest wykonanie wszelkich możliwych kopii danych, kontaktów i całej reszty jeśli nam bardzo zależy by niczego nie stracić. W normalnych warunkach, system się aktualizuje bez utraty posiadanych danych ale gdy coś pójdzie nie tak, trzeba zrobić recovery a to z kolei wymazuje wszystkie dane w urządzeniu. Warto o takiej ewentualności pamiętać i odpowiednio się przed nią zabezpieczyć.

Tu śpieszę uspokoić – wszystkie powyższe błędy da się jakoś odkręcić za pomocą różnych sztuczek ale nie ma gwarancji, że się uda.

1. Oficjalną stroną, na której umieszczane są też nowe wersje systemu dla urządzeń Samsunga (bo na nim się skupimy), jest sammobile.com. Na stronie pobierzemy również KIES, oprogramowanie ciężkie, zbędne i szkodliwe ale zawierające wymagane sterowniki. Po pobraniu i instalacji możemy o nim zapomnieć i wyłączyć w procesach (wyłączenie kiesa jest bardzo zalecane).

Testowany i sprawdzony firmware Android 5.0 dla Samsunga S4 znajdziemy  pod tym linkiem (aby pobierać z maksymalną prędkością należy założyć darmowe konto). Jest to oprogramowanie dostosowane do europejskiego  modelu GT-I9505.

2. Pobieramy najnowszego Odina. Aktualnie jest to wersja Odin3 v3.09. Można ją pobrać z tego linka.

a) Odin wypakowujemy z .zip

b) Uruchamiamy Odin 3 v3.09

3. Restartujemy naszego S4 w download mode – czyli naciskamy i trzymamy jednocześnie przyciski : home + power + volume down. Potwierdzamy na telefonie komunikat zgodnie z tym co pokazuje się na ekranie (przycisk volume up)

s4-download-mode_ts.

4. Podłączamy (za pomocą kabla USB gdyby ktoś miał wątpliwości) smartfon do komputera/laptopa gdzie mamy uruchomiony Odin i czekamy aż się nam pojawi niebieskie potwierdzenie.

5. Kolejno ustawiamy w Odinie następujące rzeczy:

a) Rozpakujemy pobrane archiwum, klikamy przycisk PDA w programie odin i podajemy ścieżkę do pliku z rozszerzeniem .tar.md5 z rozpakowanego archiwum.

1

b) upewniamy się, że opcja “re-partitionnie jest zaznaczona, na obrazku poniżej jest pokazane jak powinno być to ustawione poprawnie

3

6. Naciskamy START i czekamy cierpliwie aż operacja się zakończy. Po zakończonej operacji naszym oczom powinien ujrzeć się taki status.

6

Gdyby nastąpiły jakieś problemy wykonujemy następujące czynności:

1. Boot do recovery mode za pomocą jednoczesnego naciśnięcia klawiszy: home + power + volume up

2. Wybieramy : wipe/factory reset. UWAGA – to wyczyści wszystkie nasze dane ze smartfonu.

3. Wybieramy reboot.

Wszystko powinno już działać bez zarzutu i zgodnie z tym co raportują osoby, które przeprowadziły powyższy update – działa.

Dokładnie w taki sam sposób “flashujemy” i dokonujemy aktualizacji oprogramowania na innych urządzeniach. Różnią się tylko pliki, jakie musimy pobrać z internetu do konkretnego modelu oraz, w niektórych przypadkach, inna kombinacja klawiszy uruchamia nam download mode i recovery mode. Procedura nie mniej jednak będzie taka sama.

Enjoy.

Dobre bo polskie – Artifex Mundi

Wcześniejszy wpis

Debiut nowego szwajcarskiego czytnika e-booków

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki