0

Trzy tygodnie temu pisałem o obiecującym projekcie nowego typu baterii realizowanym w Uniwersytecie Michigan. Prace o podobnym charakterze prowadzi również inna znamienita amerykańska uczelnia, Stanford University.

Pomysł naukowców z Chicago opiera się na sprawdzonym licie i obiecuje prostą, trwałą, sprzyjającą środowisku, bezpieczną konstrukcję, przynoszącą przy tym około dwukrotny wzrost pojemności. Ich kalifornijscy koledzy zgodnie milczą na temat tej ostatniej cechy, ale ich oparte na tańszym, pospolitym glinie ogniwo ma posiadać wszystkie pozostałe zalety, a także trzy inne o niebagatelnym znaczeniu. Po pierwsze, prototyp aluminiowego akumulatora można ładować bardzo szybko – w czasie niewiele dłuższym od minuty. Po drugie, znosi on znacznie większą liczbę cykli ładowania – ok. 7500. Dla porównania – parametry stosowanych obecnie baterii litowo-jonowych zaczynają się pogarszać po ok. 1000 cyklach. I po trzecie, ogniwo ze Stanford łatwo uczynić elastycznym.

Oczywiście na drodze do ewentualnego powszechnego wdrożenia koncepcji jest jeszcze wiele przeszkód. Przede wszystkim potencjał elektrochemiczny glinu jest mniej więcej dwukrotnie niższy niż litu, co oznacza że napięcie aluminiowej baterii jest również dwukrotnie mniejsze niż jej litowego odpowiednika. To zmuszałoby do konstruowania dwukomorowych akumulatorów dla zachowania zgodności z mobilnymi układami elektronicznymi, od lat projektowanymi z myślą o napięciach dostarczanych przez ogniwa Li-Ion. Wykorzystanie całego potencjału błyskawicznego ładowania w urządzeniach konsumenckich wydaje się mało prawdopodobne (ładowarki o ogromnych mocach, grube i sztywne kable), ale znaczące skrócenie procesu dokarmiania urządzeń mobilnych i tak musiałoby skutkować znacznymi zmianami w osprzęcie.

Miejmy nadzieję, że podejmowane (zarówno wcześniej jak i obecnie) liczne próby usprawnienia mobilnych źródeł energii doprowadzą w końcu do poprawy komfortu użytkowania smartfonów i tabletów. Albo przez wydłużenie ich czasu pracy, albo przez znaczne skrócenie procesu ładowania, co obiecują naukowcy ze Stanforda.

[embedvideo id=”RWZE2Bh48fM” website=”youtube”]

Źródła: Phone Arena, Android Authority, Stanford

Xposed | Smart Network

Wcześniejszy wpis

Wiosenna promocja w Mediaexpert

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy