„TKM!” – Czyli jak Music Key zarabia pieniądze

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się aplikację takie jak Spotify, czyli aplikacje umożliwiające słuchania muzyki na smartfonach oraz tabletach, bez konieczności ściągania jej. Baza dostępnej muzyki w większości przypadków jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie. Google wypatrzyło w tym okazję dla siebie, bo pomimo reklam na YouTube, niestety portal dalej na siebie nie zarabia. Całkowity przychód z portalu wynosi okolo 6% całkowitego przychody firmy a to zdecydowanie zbyt mało. Na YouTube można oczywiście znaleźć prawie każdą możliwą piosenkę, więc Google stwierdziło, że jest w stanie zaoferować swoją aplikację podobną do wspomnianego już wcześniej Spotify. Dzięki temu, teraz w oficjalnej aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne, będziemy mogli wygasić ekran i cieszyć się muzyką gdziekolwiek jesteśmy. Usługa ta nazywa się właśnie Google Music Key.

No i wszystko byłoby fajnie gdyby nie fakt, że podobne aplikacje dostępne były w Sklepie Play, już od kilku lat. Sam używałem aplikacji PVSTAR+, a teraz z FireTube- aplikacji o której wspominałem w którymś z przeglądów gier i aplikacji, a nawet ostatnio zaoferowałem tłumaczenie na język polski, który ma pojawić się w aplikacji z następną aktualizacją. Problem niestety polega na tym, że Google uznaje to jako sporą konkurencję, z którą może nie być w stanie wygrać, bo w większości przypadków jest darmowa i zawiera wszystkie funkcje, które ma zawierać Music Key. Oczywiście w tym wypadku najlepiej jest użyć argumentu siłowego i zniszczyć czyjąś pracę, wyrzucają konkurencyjne aplikację ze Sklepu Play. Tym właśnie sposobem gigant z Mountain View pozbywa się konkurencji, blokując najlepszy sposób na rozprzestrzenianie się tych aplikacji. Sposób jest żenujący, ponieważ napisanie aplikacji to nie 10 minut pracy! Każdy kto aplikację napisał i poświęcił na to czas, chciałby otrzymać jakąś rekompensatę w postaci pieniędzy z reklam czy wersji premium. Na chwilę obecną ze znanych mi aplikacji została tylko jedna, ta przy której tłumaczeniu pomagałem, inne aplikacje zostały bezczelnie usunięte.

Osobiście wiem, że nie kupię Music Key, głownie dlatego jak firma rozegrała całą sytuację oraz chciałbym każdemu polecić kilka sposobów jak pokonać Google w tej nierównej walce.

1. Kupno jednej z niewielu pozostałych aplikacji ze sklepu Play. Prawdopodobnie ona też zostanie niedługo usunięta od tak, będzie to spektakularny pokaz siły i władzy jaką Google posiada- dla mnie ŻENADA!

[button color=green size=normal alignment=none rel=1 openin=samewindow url=”https://play.google.com/store/apps/details?id=com.premium.firetube”]Google Play[/button]

2. Zmodyfikowana aplikacja z XDA Developers, niestety trochę nieaktualna, ale wciąż działają

[button color=yellow size=normal alignment=none rel=1 openin=samewindow url=”http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1529715″]XDA[/button]

3. Moduł Xposed pozwalający na modyfikację, jednej z bardziej aktualnych wersji programu YouTube, niestety ta opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy praw roota.

[button color=blue size=normal alignment=none rel=1 openin=samewindow url=”http://repo.xposed.info/module/com.pyler.youtubebackgroundplayback”]Xposed[/button]

 

Dla wszystkich zastanawiających się co tak właściwie oznacza skrót TKM, zawarty w tytule wpisu, proponuje go wygooglać. Niestety nie nadawał się do publikacji. Osoby obeznane w polityce, powinny odgadnąć to bez problemu.