Problem z aktualizacją Blackberry OS 10.3

Od wczoraj ruszyła aktualizacja systemu Blackberry do oczekiwanej przez wielu wersji 10.3 i już się pojawiają pierwsze problemy. Rozgoryczeni użytkownicy raportują na forach, że ich terminale przy próbie pobrania i instalacji nowego systemu, wyrzucają błąd o zbyt małej ilości pamięci masowej.

Nie pomaga usuwanie wszelkich zbędnych aplikacji ani plików i system ciągle prosi o więcej miejsca. Śpieszymy z pomocą, jest na to rada a nawet dwie.

1. Podłączamy urządzenie do PC/laptopa gdzie mamy zainstalowany (lub instalujemy) BlackBerry Link. Następnie robimy backup ustawień (na wszelki wypadek) i aktualizujemy urządzenie za pomocą tego właśnie programu.

2. Jeśli nie mamy BB Link lub nie chcemy go używać, możemy wykonać aktualizację w następujący sposób:

UWAGA: Ta metoda usunie nam dane z terminala. Możemy oczywiście co ważniejsze notatki wcześniej zapisać w innym miejscu a kontakty w chmurze. Dzięki temu jedyne co nam zniknie to lokalne dane jak na przykład osiągnięcia w niektórych grach czy nieprzesłane wcześniej dokumenty.

  • przywracamy urządzenie do ustawień fabrycznych: Ustawienia – Bezpieczeństwo i Prywatność – Bezpieczne czyszczenie (trwa sporo czasu więc należy się uzbroić w cierpliwość)
  • wstępnie konfigurujemy terminal po restarcie (WiFi, Blackberry ID) i od razu przechodzimy do: Ustawienia – Aktualizacje
  • aktualizujemy

Po wykonaniu tych kroków dopiero dodajemy konta mail, logujemy się do społecznościówek i instalujemy swoje ulubione aplikacje.

Możemy również urządzenie odłączyć po backupie i rozpocząć kroki wymienione powyżej a następnie przywrócić wszystkie dane już po udanej aktualizacji.

Wymienione metody są skuteczne (z jednej sam korzystałem, resztę potwierdzają inni użytkownicy terminali q5), z czego druga niestety pozbawia nas danych zapisanych w pamięci telefonu. Te na karcie pamięci oczywiście zostają w stanie nienaruszonym.