0

W ostatnim czasie kilku moich znajomych wymieniało swoje telefony, każdy z nich pytał mnie na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona, czy ten model jest dobry, etc, dlatego też przygotowałem krótki artykuł, który przedstawia kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze komórki. Są to ogólne wytyczne, zdarzają się od nich wyjątki o których również postaram się powiedzieć, ale można te zasady przyjąć dla półki urządzeń do około 1000 zł, powyżej część elementów zapewne ulegnie zmianom, ale przecież wśród użytkowników to właśnie ta półka cenowa jest najpopularniejsza. Zaczynamy.

 Procesor

Jeden z głównych podzespołów w naszym smartfonie. Jest mózgiem urządzenia odpowiedzialnym za wszystkie obliczenia i pracę telefonu, dlatego przy wyborze nowego sprzętu warto w szczególności zwrócić uwagę na ten element. W przypadku urządzeń działających pod kontrolą systemu sygnowanego zielonym robocikiem gwarantem płynnej i bezproblemowej pracy jest czterordzeniowy procesor i moim zdaniem jest to absolutne minimum (jest od tego jeden wyjątek ale o tym za chwilę). Oczywiście jak to bywa w przypadku mobilnych technologii tak i procesorów czterordzeniowych jest naprawdę sporo, jednak prym wiedzie dwóch producentów Qualcomm z modelami Snapdragon 400 i nowszym 410, oraz MediaTek. Jeśli macie możliwość wyboru pomiędzy obiema firmami zdecydowanie warto wybrać Qualcomma są to po prostu szybsze jednostki, lepiej dopracowane, które powinny działać zauważalnie lepiej. Wspomniałem, że od powyższej zasady jest pewien wyjątek, owszem, i jest nim Intel, który w tej półce cenowej urządzeń implementuje procesory Atom dwurdzeniowe, ale czterowątkowe. Co to oznacza? Fizycznie te modele mają tylko dwa rdzenie, ale w praktyce „oszukują” system i działają jak czterordzeniowe. Takie procesory znalazły się w ostatnim czasie w smartfonach z serii ZenFone Asusa. Wiemy z testów że spisują się w nich bardzo dobrze, a cena tych urządzeń jest również bardzo konkurencyjna.

Pamięć RAM

Jest to drugi ważny podzespół warty uwagi przy działaniu urządzenia, bowiem odpowiada za przechowywanie pamięci podręcznej, które wykorzystują aplikacje i gry, dlatego tutaj zasada jest bardzo prosta im więcej tym lepiej, ale minimum dla urządzeń z Androidem na pokładzie to 1 GB czyli 1024 MB, poniżej tej granicy nie ma co schodzić, bo do tej pory nie spotkałem się z urządzeniem nowym, które przy np. 512 MB RAM-u działało by wystarczająco płynnie (w przypadku smartfonów działających pod kontrolą Androida). W przypadku Windows Phone sprawa wygląda trochę inaczej, bowiem ten system jest lepiej zoptymalizowany i w Lumiach powinno wystarczyć 512 MB pamięci RAM do komfortowej pracy.

Ekran

W przypadku dzisiejszych nowych telefonów za wiele wyboru nie ma, bowiem większość wyświetlaczy które są implementowane w smartfonach są to matryce w granicach od 4,5-5 cali, chcąc znaleźć coś mniejszego trzeba się nieco naszukać. Przy ekranie warto zwrócić uwagę na rozdzielczość. W średniej i niższej półce cenowej głównie będzie to 480×840, 480×960 czy HD, każda z nich będzie adekwatna do średniej mocy takiego urządzenia (przy założeniu 4 rdzeniowego układu i 1 GB pamięci RAM). Elementem, który warto sprawdzić przed zakupem czy telefon został wyposażony w specjalne szkło Gorilla Glass, jest to dodatek który sprawia, że zewnętrzna warstwa ekranu jest zdecydowanie bardziej odporna na zarysowania, element ten głównie dodają HTC, Sony czy Samsung, ale u innych producentów również można znaleźć takie rozwiązania.

Aparat

Często w argumentacji przy wyborze telefonu padało stwierdzenie – musi posiadać dobry aparat. Oczywiście w półce cenowej do 1000 zł nie znajdziemy obiektywów jakościowo podobnych do najlepszych flagowców za 3000 zł, ale mimo wszystko znajdą się takie, które powinny zadowolić malkontentów. Przy sprawdzaniu specyfikacji pojawia się magia liczb. Producenci starają się wrzucić na siłę matrycę 13 Mpx, 20 Mpx, myślę że do pstrykania zdjęć na szybko to przesada i w przypadku aparatów smartfonowych w zupełności wystarczy 5 czy 8 Mpx, bowiem i tak nie będziemy drukować tych zdjęć w większych formatach, a bardziej niż te liczby liczy się jakościowo zastosowany obiektyw i jego jakość, bo co nam po 13 Mpx matrycy gdy zdjęcie nie będzie miało odpowiedniej ostrości i odwzorowania kolorów? Jedne z lepszych obiektów implementuje Sony, HTC oraz w telefonach z serii Lumia. Warto przy tych najtańszych rozwiązaniach sprawdzić czy telefon jest wyposażony w lampę błyskową, bo ta może nas nie raz uratować.

Bateria

Cóż tutaj zasada jest prosta im większa pojemność tym lepiej, chociaż na samą długość działania na jednym ładowaniu ma wpływ wiele czynników i nie zawsze są to parametry ogniwa – optymalizacja systemu, zasobożerność podzespołów itd. Przy wyborze telefonu ze średniej półki to wynik około 2000 mAh jest ogólnie przyjęty za dobry. Warto przy baterii przyjrzeć się innemu aspektowi, czy bateria jest wyjmowalna, bo nie zawsze tak jest.

 

Wersja systemu

Ten element jest ważny dla osób, które nie są zaawansowanymi użytkownikami smartfonów, bowiem jaką wersję systemu otrzymają na takiej pracują. Dlatego w przypadku Androida absolutnym minimum jest Android KitKat oznaczony jest numerem 4.4, który odgrywa szczególną rolę w przypadku urządzeń ze średniej półki cenowej, bowiem jest jednym z najlepiej zoptymalizowanych zielonych robocików, więc powinien zauważalnie lepiej działać smartfonie. Ostatnio pojawił się również Android Lollipop 5.0 jednak zanim na dobre zadomowi się w urządzeniach mobilnych minie jeszcze sporo czasu, tym bardziej w smartfonach z niższej półki cenowej.

Reasumując przed wyborem urządzenia ze średniej półki warto zwrócić uwagę na powyższe parametry, bowiem są najważniejsze. Osobiście wyznaję zasadę, że przed zakupem nowego urządzenia muszę go pomacać wcześniej w tym celu warto udać się do elektromarketu czy któregoś z operatorów warto to uczynić bo nie zawsze grafiki i zdjęcia producentów odzwierciedlają to co faktycznie otrzymujemy.

Prestigio Grace X3

Wcześniejszy wpis

Czujesz patent?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki