0

Chyba największym problemem dzisiejszych mobilnych technologii jest bateria, bowiem odkąd smartfony i tablety zaczęły podbijać rynek czyli koło 4 -5 lat temu od tego czasu stosunkowo niewiele się zmieniło w zakresie ogniw i długości działania na jednym ładowaniu. Owszem same baterie są pojemniejsze, ale ale w głównej mierze to zasługa rosnących wielkości wyświetlaczy, a nie nowych technologii zaprzęgniętych do działania. Dlatego też przygotowałem krótki poradnik jak oszczędniej korzystać z baterii, by ta nam służyła na dłużej.

Wyłącz moduły łączności bezprzewodowej, jeśli nie korzystasz

Absolutną podstawową w przypadku korzystania ze smartfonów, jeśli nie korzystasz aktualnie z Bluetooth wyłącz go, podobnie sprawa wygląda z NFC czy Wi-Fi. Osobnym ważnym elementem, które warto wyłączyć w przypadku urządzeń mobilnych przy normalnym korzystaniu z telefonu to GPS, który może pożerać naprawdę sporą ilość energii. Każdy taki włączony moduł mimo iż z niego nie korzystamy dodatkowo pobiera energię z naszej baterii. Można zainstalować dodatkowe aplikacje, które będą o odpowiednich godzinach wyłączać dany moduł, ale moim zdaniem jest to przesada. Wystarczy pamiętać o tej prostej zasadzie i już powinniśmy zyskać nieco cennego czasu przy działaniu naszego telefonu. Poszczególne opcje znajdziecie w pasku powiadomień wysuwanego z górnej belki ekranu lub też w ustawieniach urządzenia.

Wyłącz 3G/LTE

Kolejny aspekt również powiązany jest z łącznością, gdy bardzo zależy nam na baterii i nie mamy dostępu do gniazdka, można również ograniczyć łączność 3G lub LTE. Tak opcja pojawia się w ustawieniach sieci komórkowej, i wymaga od nas zaznaczenia opcji „Tylko 2G” „Tylko 3G”, wówczas tracimy szybszą transmisję danych, ale za to pobiera ona nieco mniej energii. Jeśli nie zależy nam na internecie przez transmisję danych od operatora ta opcja może pozostać włączona.

Wyłącz automatyczne ustawienie jasności ekranu

Ten element jest zaimplementowany w niemal każdym aktualnie dostępnym smartfonie. Docelowo dzięki niemu wychwytuje zmianę natężenia światła i dostosowuje odpowiednio podświetlenie ekranu. W praktyce często nie działa to jak powinno i nie raz na wielu smartfonach zdarzało się że trzymając w jednej pozycji telefon zmieniał siłę podświetlenia. Dodatkowo taki czujnik światła również musi działać i pożerać energię, warto wyłączyć tę opcję powinna być dostępna w ustawieniach telefon u w zakładce ekran.

1616693_981380925208082_1801131158_n

Szybkie wygaszanie ekranu

Kolejny element powiązany ze ekranem, tym razem warto ustawić stosunkowo szybki czas na wyłączenie się ekranu, bowiem znowu gdy dłużej to trwa tym więcej energii pobiera. Ustawienia takie znajdziecie w zakładce ekran w ustawieniach telefonu.

10984923_981380938541414_1690412429_n

Tryb Oszczędzenia energii lub ekstremalnego oszczędzania energii

Producenci sprzętu mobilnego widać nie za bardzo mogą sobie poradzić z problemem baterii w smartfonach czy tabletach, dlatego też dodali półśrodki w postaci specjalnych trybów działania. Znajdziecie je w nowszych urządzeniach i z reguły flagowcach, ale jeśli już taką opcję macie w ustawieniach swojego telefonu warto z niej korzystać bo zysk czasowy na jednym ładowaniu jest naprawdę spory. Oszczędzanie energii w zwykłym trybie daje z reguły przeciętne wyniki, wyłącza wszystkie moduły łączności bezprzewodowej, a także przyciemnia ekran. Inna bajka to tryb ekstremalnego oszczędzania baterii gdzie ekran robi się czarno biały i mamy dostęp do kilku podstawowych funkcji telefonu. Z takiego trybu można korzystać w ostateczności, ale daje on nawet dzień działania. Warto przetestować.

Powyższe kilka krótkich porad zapewne zauważalnie powinny wydłużyć czas działania Waszego telefonu. Niestety większość tego typu rozwiązań są półśrodkami i nie dają wydłużenia czasu działania telefonu kilkukrotnie. Dla osób podróżujących więcej wartym przemyślenia jest zakup powerbanka czyli zewnętrznej baterii, którą można podłączyć by naładować nasz telefon w zależności od jej pojemności możemy uczynić to od 1 do nawet 5 czy 6 razy, przydatna rzecz a nie jest to duży wydatek.

Mobilne okazje 13.02.2015

Wcześniejszy wpis

Leitz Complete Multi-Case With Privacy Cover

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki