Zmobilizowane nowinki 10.02.2015

1. Prace nad Lollipopem dla pierwszej Moto X nadal trwają. Zgodnie z obietnicą, Motorola zaktualizowała już wszystkie smartfony z rodziny Motodo Lolipopa, jednak pierwsza Moto X dalej może pochwalić się jedynie Kitkatem na pokładzie. Czyżby podążając tropem innych producentów Motorola postanowiła pominąć swojego ex-flagowca w aktualizacji do Lollipopa? To pytanie coraz częściej zaczęło się pojawiać na ustach właścicieli tego modelu, na szczęście Motorola uspokaja – przyczyna braku aktualizacji jest znacznie bardziej prozaiczna. Pierwsza Moto X działa na starym układzie Snapdragon S4 z dwoma rdzeniami 1,7 Ghz Krait, grafiką Adreno 320 i 2GB RAM. Jak się okazuje czysty Android 5.0 ma problemy z tym hardware, wobec czego programiści Motoroli nadal pracują nad odpowiednimi tweakami. Z tego też powodu firma nie jest w stanie podać konkretnej daty premiery aktualizacji, jednak obiecuje że pojawi się ona tak szybko jak to tylko możliwe.

2. Xposed Framework wkrótce dostępny dla androida 5.0. Xposed Framework to od chwili swojego powstanie jedno z najpotężniejszych narzędzi dla Androida, pozwalające maniakom i geekom w niemal dowolny sposób modyfikować swoje urządzenie przejmując nad nim pełną kontrolę. Wielu nie wyobraża sobie bez niego używania Androida. Jak to więc możliwe, że dotychczas nie działało ono na Lollipopie? Odpowiedź jest dość prosta – zmiana na środowisko ART. Dotychczas wszystkim zarządzał Dalvik, pod którego projektowany był Xposed. wraz z Kitkatem nadszedł jednak nowy ART, a w 5.0 jest on domyślnym środowiskiem, co uniemożliwiło działanie Xposed. Ostatnio jednak jego twórca pochwalił się zdjęciem aplikacji działającej na Nexusie 5 z Androidem 5. Nie znamy co prawda żadnych terminów, ale to sugeruje że premiera jest bliska.

3. E4 i E4 Dual pokazane po cichu. Bez absolutnie żadnych większych zapowiedzi poznaliśmy nowe low-endowe propozycje Sony. Tym razem, dla odmiany względem poprzednich edycji na pokładzie znajdziemy procesor MediaTek 6582 4 x 1,3 Ghz z GPU Mali400MP2. Oprócz tego sam telefon będzie miał nieco większy ekran, aparaty 5 i 2MP kręcące odpowiednio filmy 1080p/720p i co chyba najważniejsze, gdyż był to najsłabszy punkt poprzedników – 8GB pamięci wewnętrznej. Nie do końca wiadomo jaki OS będzie napędzał E4 i E4 Dual – zapowiedziano, że jest to Android 5.0 (a wtedy E4 byłaby pierwszym smartfonem Sony z fabrycznie wgranym Lollipopem), ale wideo promocyjne mówi o Kitkacie 4.4.4, co jest bardziej prawdopodobne.

4. LG G Pro 2 otrzymuje Lollipopa w Europie i Azji. OTA waży około 640MB, a pierwszym krajem w którym jest dostępna są Węgry. Łatka przynosi zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa, nowe aplikacje oraz oczywiście Material design.

 

More Stories
Spory patentowe a ich koszta